reklama

Poslové podzimu – ocúny

Příroda se s příchodem podzimu obléká do tlumených barev. Jen některé z podzimních rostlin mají ten dar, že dokážou rozsvítit každé i to potemnělé místo v zahradě. S ocúny se však můžeme běžně setkat i volně v přírodě, a to v nemalém množství. Možná i vy znáte ze svého okolí místo na louce, poli či někde poblíž lesa, kde jich rozkvétá pravidelně na podzim velká spousta pohromadě.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Poslové podzimu – ocúny

Latinské označení Colchicum obdržela rostlina podle černomořské oblasti Kolchis. Podle pověsti se zde pověstná travička Médea připravovala k dalšímu činu. Z několika kapek jedu, které jí zde ukáply na zem, vyrostl právě onen pověstný ocún.

Jsou to jemné a přitom velice nápadné květiny s cibulovitou hlízou. Květy se vystavují na odiv, aniž by je chránily jakékoli listy. Jedná se o rostliny prudce jedovaté obsahující kolchicin. Jejich životní cyklus je velmi nezvyklý. V průběhu 2 měsíců od vysazení se rozvine množství růžovo fialkových nebo bílých květů na dlouhých bledých trubkách. Jsou velmi podobné šafránům. Po 2 – 3 týdnech se zcela zatáhnou a až příštím rokem na jaře vyraší vzpřímená růžice asi 25 cm dlouhých lesklých listů a mezi nimi velké semeníky. Zvláštností je, že dozrálé tobolky obsahují hnědočerná semena s masitými výrůstky, ty ve vlhku zrosolovatí a tak mají více než velkou šanci, že je v okolí pasoucí se dobytek roznese na nejrůznější místa.

Často jsou květy ocúnů zaměňovány s nejedovatými šafrány. Obě rostliny mají podobný tvar, ale dají se spolehlivě rozlišit podle květů, listů a hlíz. Květy ocúnů (rod Colchicum) mají 6 tyčinek, stejně jako všichni příslušníci čeledi liliovitých. Šafrány (rod Crocus) mají tyčinky pouze 3, jelikož patří do skupiny kosatcovitých.

Oba tyto typy pozdně kvetoucích rostlin mohou být stejně krásné na zahradách, jakož i v květináčích nebo pěkně tvarovaných skleněných nádobách. Takto působivě naaranžované mohou ozdobit terasu, balkon i pokoj.

Pokud máte v úmyslu ocúny pěstovat na zahradě, neopomeňte jejich jedovatost. Chraňte před nimi děti i domácí mazlíčky, neboť u rostlin jsou jedovaté všechny její části. Jedovatý kolchicin v nich obsažený dráždí sliznici, ochromuje a v některých případech dokáže i zabít!

Vyžadovat budou spíše lehce vápnitou půdu někde na slunci či v polostínu. Vysazují se v srpnu. A pokud jimi chceme zkrášlit například trávník, nesmí se předčasně pokosit. Nejlépe rostliny vypadají ve skupinkách, nevysazujte je tedy jednotlivě, ale hned několik hlíz společně. Ideální hloubky pro výsadbu je mezi 10 a 15 cm.

Ocúny lze velmi snadno přimět ke kvetení i v méně obvyklé době, což umožňuje využít je jako zimní dekoraci předvysazenou doma v nádobách.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 12. 11. 2012, Autor: