Nechcete se už letos dřít s trávníkem a to možná s nevalným výsledkem? A přitom závidět kamarádům nebo sousedům nádherný svěží pažit? Tak se do toho pusťte jinak, systematicky a důkladně.
Pokud trávník budete zakládat, zamyslete se ze všeho nejdříve důkladně, jaký typ trávníku vlastně potřebujete – jakým způsobem jej budete využívat a tedy i zatěžovat. A pokud jej už máte, promyslete, zda vám vyhovuje a nepotřebuje předělat; třeba jestliže na zahradě a na trávníku trávíte celé léto a objevují se vyšlapaná místa a cestičky, pak potřebujete „vyměnit“ okrasný trávník za zátěžový. A jaké základní typy trávníků se tedy v domácích zahradách vyskytují?
Tipy trávníků: okrasný trávník – aneb když se na trávu jen díváme…
Takový trávník je třeba součástí květinového záhonu, nebo lemuje skupinu květin či odděluje jednotlivé záhony. Má svá specifika: skoro se na něj nešlape, takže se příliš mechanicky nezatěžuje. Protože jde o vysloveně estetickou plochu, vyžaduje co nejkvalitnější travní směs, která by měla pomalu růst, trávník by měl mít co nejkrásnější „šťavnatou“ barvu, být co nejhustší, jednolitý a pečlivě upravovaný – vždycky dokonale sesekaný a zavlažený. Z travních druhů se používá kostřava červená doplněná ve směsi lipnicí luční, která zelenému koberci propůjčuje krásnou sytou barvu.
Tipy trávníků: užitkový trávník
Plní okrasnou funkci, ale také se na něj nebojíme pustit děti, psa, denně po něm chodit. Ne ale stále jednou trasou, to by tento typ trávníku nevydržel a vyšlapala by se cestička. Na užitkové trávníky se používají travní směsi složené z kostřavy červené, jílku vytrvalého a lipnice luční – a to v různém poměru. Přitom platí, že čím více jílku vytrvalého, tím větší zátěž trávník snese.
Tipy trávníků: namáhaný (fotbalový, zátěžový) trávník
Pokud na trávě opravdu často pobýváme – grilujeme nebo tady hrajeme badminton či fotbálek, je to už trávník zatěžovaný. A potřebuje osít zátěžovou travní směsí. Tato směs zajistí, že bude trávník odolný vůči chůzi a přes noc se vždycky rychle vzpamatuje; kombinace druhů trav je totiž namíchaná tak, že po pošlapání trávník rychle regeneruje i bez naší zvláštní péče. Základní druhem na namáhané trávníky je jílek vytrvalý, který však může vymrznout a musí se pak na jaře dosívat. Mráz ale dobře vydrží lipnice luční, která navíc snese minimální výšku sekání, což právě u zatěžovaného trávníku velice potřebujeme. Kvalitní střih a zejména oceňovaný efekt střídavých širokých pruhů jako na fotbalovém hřišti potom zajistí sekání vřetenovou sekačkou.
O sekání trávníku si můžete přečíst v článku Sekejte trávu s přehledem.
Alena Jansová
Publikováno: 5. 4. 2010, Autor: