K zahradnímu nábytku se často chováme macešsky, necháváme ho na dešti, na slunci, v zimě. Ne každý to snese, zejména když přidáme ještě skoro nulovou údržbu. Ale výrobci se snaží a tak dnešní nábytek využívá výhod jak tradičních materiálů, zejména superodolných dřev, tak i moderních materiálů – celou škálu kovů a plastů.
Takže můžeme konstatovat, že naprosto ideální zahradní nábytek je ten, který chce jen lehce přetřít, přeleštit, a přitom hodně vydrží – třeba i celou zimu venku na sněhu. Musí být také velmi pohodlný a samozřejmě krásný
Plast a zahrada
Zdánlivě to nejde k sobě, ale už to patří spíše minulosti. Synonymum první poloviny 90. let v našich zahradách byly bílé plastové židle a stoly. Byly všude a byly dost hrozné – degradovaly a uniformovaly kdejaké krásné místo.
Dnešní kvalitní plast je ale o celé míle dále – je už esteticky na úrovni, drží barvu a tvar a tak se nemusíme bát ho postavitt do zahrady. Takový plastový stůl je totiž velmi vděčný, trvanlivý a odolný, když se dobře vybere. Plast otíráme vodou s přídavkem saponátu, víc většinou nepotřebuje.
Péče o zahradní nábytek (Zdroj: archiv redakce)
Bužírka opět na scéně
Jedním z vůbec nejodolnějších druhů nábytku představují vyplétané bužírkové židle. Těší se zájmu už kolikáté generace a designéři se k ní stále vracejí. Kovová konstrukce je důkladně natřená, nerezne. Bužírkové pásky jsou příjemné na dotek a setřeme je lehce vodou nebo saponátem. Spolu s retro módou máme bužírkový zahradní nábytek zase na zahradě, stejně tak jako jej měli naši prarodiče.
Moderní kovový zahradní nábytek
Křesílka, lavičky, stoly z ušlechtilých kovů, trubek nebo sítí jsou zajímavé, kvalitní, pevné a efektní na oko. Nepotřebují také uklízet před deštěm, i přes zimu mohou zůstat na zahradě. Ocel má běžně kvalitní antikorozní nátěr opatřený několika vrstvami flexibilní barvy, která vydrží rozmary počasí a chrání kovovou konstrukci. Nábytek je příjemný na dotek. A údržba je velmi jednoduchá – úplně stačí jenom navlhčená houbička.