Japonsko je zemí protikladů. Naleznete zde superrychlé vlaky, ale také parky, kde lidé meditují. Vedle obchodů nabízejících nejnovější technické vymoženosti se nacházejí náboženské svatyně a chrámy. Nejvíce fascinující jsou však japonské zahrady, které jsou svým uspořádáním a barevností opravdu jedinečné.
Pod pojmem japonská zahrada se dá představit ledasco. Neznamená to však, že stačí nakoupit pár japonských stromků a doprostřed zasadit dřevěnou lavici. Japonci jsou velmi nábožensky založení lidé a vše, co dělají, má svou podstatu a cíl. Ve většině případů je to sebepoznání. Také tvorba japonské zahrady je nikdy nekončící cestou, která je však o to více příjemná.
Záznamy o první japonské zahradě nacházíme v období Heian v raném 8. století. Zahrada byla zbudována hlavně z náboženských důvodů, ale také jako místo, kde se scházeli mudrci a kam jim chodil naslouchat císař. Japonská zahrada v sobě nese poselství tří základních elementů a ty zaručeně promění vaši stávající zahradu v oázu klidu. Pokud máte u domu místo a toužíte po zahradě, kterou budete láskyplně opatrovat, a ne na ní otročit, čtěte dál.
Udělejte si vlastní japonskou zahradu
Podstatou tradičního designu japonské zahrady je symbolika země a darů, kterých se nám dostává. Kámen představuje hory a ostrovy, voda je centrem očisty duše a těla a rostliny symbolizují krásu a bohatství Země. Tyto tři elementy vytváří harmonii a energetickou vyváženost. Pro japonskou zahradu se hodí jak rovný povrch, na kterém vynikne umístění stromů, tak i kopcovitý a členitý povrch. Ty dodají zahradě několik úrovní. Poté si vyberte téma, ke kterému se styl zahrady bude vázat. Oblíbené jsou zenové a šintoistické styly. Zenový styl se vyznačuje chrámem nebo svatyní, která je centrem místa. Pokud nemáte dostatek prostoru, stačí pouze malá maketa. Šintoistický styl charakterizují sošky, sloupy, bublající potůček či jezírko a cestičky olemované kameny.
Kameny jsou vhodné oválné a placaté na tvorbu cest přes trávník a dále tzv. solitérní. Ty mají rozměry od 50 cm do 3 m, váží desítky kilogramů a připomínají skalní útvary. Jsou to výtvory přírody a nikde nenajdete dva identické.
Když se řekne japonský strom, většina z nás si vybaví bonsai. Ale pozor! Není to jméno stromu, ale styl, v jakém je pěstován! V Japonsku se tyto miniaturní stromky pěstují ze smrku, borovice a javoru. Svět si bonsaie velmi oblíbil a po mnoha letech experimentování se dá říci, že si ji můžete vypěstovat prakticky z každého stromu. Dalším exotickým stromem je slavná sakura, čili višeň nebo třešeň, jež má mnoho odrůd. Na zahradě se také vyjímají bambusy, vzrostlé javory a okrasné tisy. Z květin a keřů se sázejí lotosy, magnolie, střapaté chryzantémy a pereny.
V japonské zahradě je důležité i světlo
Nezapomeňme na osvětlení, které hraje v atmosféře zahrady důležitou roli. Japonské lucerny, které se vytesávají z přírodního kamene, mají mnoho tvarů a zpracování a je tedy jen na vás, kolik jich pořídíte. Rozmístěte je tak, aby nenásilně osvětlovaly zahradu a vyzdvihly nejzajímavější tvary rostlin a kamenů. Pokud máte na zahradě miniatury chrámů, rozsviťte je také. Zahrada dostane magičtější náladu.
Není důležité, zda celou svou zahradu přeměníte na zahradu japonskou, nebo zdali takto upravíte jen pár metrů v rohu.Vytvořte si místo, kam se budete rádi vracet a nabíjet se tam energií. V této uspěchané době je to potřeba.
Sabrina Harisová
Publikováno: 14. 6. 2010, Autor: