Tolik očekávané slunce se na jaře objevuje nejen v modravé peřince mraků, ale i na zemi, ve svěží zeleni záhonů a trávníků
Péče o jarní květiny je poměrně prostá. Většinou se jedná o skromné druhy nenáročné na vodu. Přesto v období suchých a slunečních dnů ocení pravidelnou zálivku s rozmazlující dávkou hnojiva (to ale není nutné). Zaléváme spíše v chladnějším období dne, tzn. ráno nebo večer, konví přímo k jednotlivým rostlinám. Vyvarujeme se zbytečného mokření květů, kterým voda nesvědčí a zkracuje dobu plného kvetení. Bujně rostoucí plevely včas vytrháme.
Péče o jarní květiny: kamzičník
Na slunci se velice dobře daří dekorativnímu kamzičníku, který zdobil zahrádky našich babiček. Libuje si ve vlhčí a výživné půdě, kde se snadno rozrůstá. Množíme ho dělením trsů. Používá se k řezu – ve váze vydrží nejméně týden. Na slunných stanovištích vykvétá i symbol jara, tulipán. Je náchylný na přemokření, naopak mu prospívají výživné, humusovité, dobře propustné půdy. Abyste získali kvalitní cibuli i pro příští rok, po odkvětu odstraňte semeníky, protože tvorba semen cibulku vyčerpává. Naopak listy zachovejte, jsou zdrojem zásobních látek.
Péče o jarní květiny: Mahon
Keře stálezeleného mahonu se stávají skutečnou ozdobou zahrady v každé roční době. Na jaře opojně voní žluté květy, které posléze uzrávají v temné bobule. Slunečním stanovištěm neopovrhne ani dvouletá maceška, která se na našich zahradách doslova zabydlela. Odkvetlé květy odštipujeme a tím podpoříme jejich další násadu. Na semeno si ji nepěstujeme, protože bychom se již nedočkali velkých květů.
Tento výčet je velice skromný, zářivou žlutou vnesou do vašich zahrad i další druhy, například žluté kosatce, narcisy, prvosenky jarní, sasanky žluté, dřišťály, orseje, majestátní pryšce, dynamické pryskyřníky, drobné osívky, kterým se daří na skalkách mezi kameny nebo působivé škornice s kvítky uspořádanými do hroznů …
Další inspirace nejen na téma péče o jarní květiny ve článku Jarní bydlení plné květin
Jindřiška Kodičková
Publikováno: 13. 3. 2010, Autor: