reklama

Péče o trávník aneb Údržba trávníku může mít mnoho podob

Pokud se zajímáte o zahradní tvorbu a různé zahradní styly, jistě víte, že trávník je korunou každé zelené oázy. Jak už to tak ale bývá, trávník není jen jeden a stejně tak pestrá může být i péče o něj. Naprosto odlišná péče vás bude čekat v případě trávníku intenzivně udržovaného, který nejčastěji nazýváme jako okrasný, a například o bylinný trávník nebo louku. Seznámíme vás s harmonogramem prací u různých typů trávníku, takže se v péči neztratíte.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Péče o trávník aneb Údržba trávníku může mít mnoho podob

Zahradu si bez travnaté plochy téměř už nedokážeme představit, bez tohoto vegetačního prvku se spíše obejdou jen malé městské zahrádky, kde není místa nazbyt. Někteří zahrádkáři se o svůj trávník rádi starají svépomocí, protože je to jejich koníček. Přeci jenom se pravidelná péče na zeleném koberci zobrazí poměrně rychle a za tu krásu to opravdu stojí.

Jenže pro každého z nás znamená pojem „krásný trávník“ něco trochu jiného. Zatímco někteří si v trávníku nedokáží představit ani jediný plevel, pro jiné je zelená plocha bez kvetoucích rostlin prakticky nezajímavá. Každý typ trávníku má své výhody a péče o něj se může diametrálně lišit.

Péče o trávník aneb Údržba trávníku může mít mnoho podob
i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Péče o trávník aneb Údržba trávníku může mít mnoho podob

Intenzivně udržovaný okrasný trávník

Tento typ trávníku stojí v náročnosti na péči mezi trávníky na špici. Z ekologického hlediska to není zrovna nejšetrnější vegetační prvek, potřebuje totiž poměrně dost zálivkové vody, živin a zásahů v podobě seče, vertikutace a mnohdy dokonce i aerifikaci, úpravu okrajů nebo dorovnání terénu třeba po náročné zimě, kdy si v půdě dělají tunely hraboši a jiní živočichové.

V našich zeměpisných šířkách zrovna klimatické podmínky trávníku do karet nehrají, velkým nepřítelem jsou hlavně letní sucha a vysoké teploty. Trávník je totiž náročný nejen na přísun zálivkové vody, ale vyžaduje také nemalou vzdušnou vlhkost, se kterou je právě v letních měsících největší problém. Vše se tedy většinou dohání dodatečnou zálivkou, což v dnešní době nedostatku vody není zrovna pozitivní.

Pokud si chcete vypěstovat opravdu perfektní travní koberec bez plevelů, určitě se neobejdete ani bez postřiku dvouděložných plevelů. V takovémto trávníku je za plevel považováno vše, co nepatří do skupiny jednoděložných rostlin, tedy kulturních trav. Dokonce i některé trávy sem nepatří, řeč je hlavně o lipnici roční a pýru plazivém, oba druhy se zde ale rádi zabydlují a jejich likvidace je prakticky nemožná.

Pokud už tedy máte vyřešenou zálivku a víte, čím likvidovat plevele, pak nastupuje na řadu volba toho správného hnojiva. Pro každou roční dobu je vhodné zvolit speciální hnojivo. Dražší řešení v podobě hnojiva pomalu rozpustného bývá úspěšnější, trávník se jím snadno nepopálí a uvolňování živin je pozvolné, další dávka hnojiva tedy nemusí nastoupit po tak krátké době, jak to bývá u rychle rozpustných typů hnojiva.

Kalendář prací:

  • jaro – seč, vertikutace, začátek zálivky, hnojení, úprava okrajů, postřik proti plevelům, úprava terénu po zimě případně i ošetření trávníku proti chorobám
  • léto – další aplikace hnojiva, seč, případně postřik proti plevelům, zálivka
  • podzim – seč, vertikutace s hnojením, zakončení zálivky
Péče o trávník aneb Údržba trávníku může mít mnoho podob
i (Zdroj: shutterstock.com)
Péče o trávník aneb Údržba trávníku může mít mnoho podob

Sečený bylinný trávník

S poměrně častou variantou sečeného trávníku se setkáme na většině venkovských zahrad hlavně na velkých pozemcích, kde by byla péče o velkou plochu intenzivního trávníku neúnosná z časových i finančních důvodů. Tento trávník je sice sečený, ale rozhodně nedbáme na udržení nízkého drnu, jako je tomu u trávníku intenzivně udržovaného. Tento typ je také díky tomu mnohem více odolný vůči sešlapu a suchu.

V trávníku se nesnažíme potlačovat výskyt plevelů. Kvetoucí druhy i plevelné trávy nejsou na překážku, naopak opět zvyšují odolnost porostu vůči suchu a mechanickému poškození při časté chůzi či pohybu. Bylinný trávník nehnojíme, nevertikutujeme ani nezaléváme, jedinou činností tedy bude seč, a to ne příliš nízká.

Kalendář prací:

  • jaro – seč
  • léto – seč
  • podzim – seč
Péče o trávník aneb Údržba trávníku může mít mnoho podob
i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Péče o trávník aneb Údržba trávníku může mít mnoho podob

Květnatá louka

V dnešní době čím dál tím více oblíbený typ travního porostu. Je to dáno hlavně tím, že péče o ni je minimální, kromě dvou sečí se nestaráme o nic. Hnojivo by zbytečně snižovalo druhovou diverzitu, většina květnatých druhů je totiž na živiny nenáročná.

Se snížením druhové pestrosti souvisí i vertikutace nebo dokonce postřik proti plevelům. Vše, co souvisí s péčí o intenzivní okrasný trávník, je zde prakticky zakázáno, protože by to potlačovalo podstatu louky.

Liší se také technika pro seč. Můžete samozřejmě pro údržbu zvolit tradiční kosu, vyžínač nebo třeba bubnovou sekačku. Termín seče se liší podle stavu porostu a podle toho, čeho chceme dosáhnout. Zvláště dbáme na to, aby se vysemenily květnaté druhy bylin, proto se většinou čeká na dozrání jejich semen.

Kalendář prací:

  • jaro – první seč je možné provést již koncem května, touto sečí se podpoří hlavně druhy kvetoucí v pozdním období, většinou se ale volí jako termín první seče až léto
  • léto – většinou se provede první seč, a to v průběhu června
  • podzim – druhá seč se často provádí až v průběhu září

 

 

Publikováno: 29. 5. 2019, Autor: | autor: Lucie Peukertová