reklama

Robotická sekačka, pomocník pro zaneprázdněné

Posledních několik let zažívají robotické sekačky poměrně veliký boom. Mnoho lidí dnes radši sáhne po tomto typu sekačky, než aby kupovali staré benzínové nebo elektrické, které se bez obsluhy neobejdou a mnohdy tak stráví sekáním trávníku i několik hodin. Nejdiskutovanější věcí tak je, zda se jejich pořízení vyplatí a jaké má tento pomocník úskalí.

i (Zdroj: Robomow)
Robotická sekačka, pomocník pro zaneprázdněné

Nelehké začátky

Pořízení robotické sekačky není určitě tak lehké, jako je tomu v případě běžných sekaček na trávu. U těch stačí zajít do obchodu, koupit je, na zahradě vybalit, provést pár drobností před startem a můžete sekat.

Robotická sekačka vám bohužel takto rychle fungovat nikdy nebude. Ještě před jejím pořízením je nezbytně nutné provést na zahradě pár technických a někdy i architektonických úprav. Nejsnadnější to tak mají majitelé pozemků, které realizace zahrady teprve čeká. V tomto případě je nezbytné sdělit záměr architektovi a spojit ho s firmou, která bude robotickou sekačku instalovat.

Architekt ovšem nemusí být nezbytnou podmínkou, existuje mnoho nadšenců, kteří si chtějí zahradu realizovat po svém. Avšak konzultace s firmou, která vám bude instalovat robotickou sekačku, je více než důležitá. Těžko si budete uvědomovat veškerá úskalí, která mohou být pro sekačku problémem.

Majitelé již založených zahrad to mají ve většině případů mnohem těžší. S automatickou sekačkou se při návrhu nepočítalo, a tak je nutné se připravit na jisté kompromisy.

Robotická sekačka, pomocník pro zaneprázdněné
i (Zdroj: shutterstock.com)
Robotická sekačka, pomocník pro zaneprázdněné

S čím může mít sekačka problém?

Princip automatického sekání spočívá v tom, že musíte „sdělit“ sekačce, kde může sekat a v neposlední řadě ji také musíte umět nasměrovat zpátky do své základny nebo ji převést přes zpevněné povrchy. Důležité tak je, aby měla realizační firma s instalací patřičné zkušenosti, v opačném případě vám bude na zahradě bloudit spíše „hloupá“ sekačka.

Prostor sekačky, ve kterém se může bezpečně pohybovat a sekat, vymezuje vodicí drát, ve kterém je dané napětí. Sekačka poté na základě indukce pozná, kde je konec jejího teritoria. Jestliže máte v trávníku keře, stromy či jiné prvky, je nezbytné zajistit pomocí vodicího drátu, aby se jim sekačka vyhnula. V opačném případě do nich bude narážet, což není vždy žádoucí.

U zahrad, které mají travní plochy oddělené zpevněnými povrchy, typicky v případě posezení, může být instalace vodicího drátu problém. Záleží na typu zpevněné plochy. Pokud tak nemáte trávník jako kompaktní a tvarově jednoduchou jednolitou plochu bez překážek, počítejte s tím, že se pravděpodobně nevyhnete zakoupení motorové manuální sekačky. Určitě se snažte tyto plochy maximálně eliminovat, u větších zahrad může být jejich dosekávání časově dost náročné.

Robotická sekačka, pomocník pro zaneprázdněné
i (Zdroj: shutterstock.com)
Robotická sekačka, pomocník pro zaneprázdněné

S jakým trávníkem si sekačka poradí?

Další otázka, která nejednoho majitele trávníku může potrápit. Sekačka seká nejlépe okrasné a udržované trávníky. Neupravený trávník s drny a nerovnostmi sekačka posekat nedokáže, není na to stavěná. Před samotným pořízením sekačky je nezbytně nutné travní plochu dostat do podoby, která bude pro sekačku sekatelná. Obvykle je zapotřebí minimálně travní plochu srovnat, dosít „slepá“ místa a pravidelně trávník sekat.

Robotická sekačka, pomocník pro zaneprázdněné
i (Zdroj: shutterstock.com)
Robotická sekačka, pomocník pro zaneprázdněné

Cena za pohodlí a čas

Jako poslední je určitě dobré zmínit, že automatická sekačka stojí ve srovnání s manuální poměrně mnoho peněz. Zde asi nejvíce platí pravidlo, že kdo bude chtít příliš šetřit na instalační firmě a na produktu, toho vyjde v konečném důsledku sekání trávy draho.

Výrobci sekaček musí, kromě technologie sekání (navádění pomocí GPS, optimalizace přejíždění již posekaných úseků a jiné), řešit i otázku bezpečnosti a odcizení. U levných sekaček je mnoho těchto aspektů nedostačujících nebo chybí. Průměrná cena dobré sekačky začíná na ceně kolem 50.000,- a končí u ceny přesahující 100.000,-. K tomu všemu si ještě připočtěte cenu za práci instalační firmy.

V neposlední řadě je také třeba vzít v potaz nezbytné úpravy, kterými musí některé zahrady projít. To jsou hlavní aspekty, proč sáhne mnoho lidí v konečném důsledku po kvalitní manuální sekačce. Navíc u tvarově a kompozičně složitých zahrad, se pořízení manuální sekačky ne vždy vyhnete.

Robotická sekačka, pomocník pro zaneprázdněné
i (Zdroj: Stihl)
Robotická sekačka, pomocník pro zaneprázdněné

Publikováno: 27. 6. 2019, Autor: | autor: Jan Vrbata