Chcete skrýt své soukromí před pohledem ze sousední zahrady, schovat zeleninovou zahrádku za pěkným předělem nebo se zbavit co největšího množství hluku a prachu ze silnice? Pak určitě na zelený plot spěcháte, přejete si, aby vyrostl co nejrychleji a přitom vypadal dlouhá léta pěkně.
Naštěstí jsou tu rostliny, které vám všechny tyto vlastnosti nabízejí. Šlechtěním byly totiž z původních druhů právě k takovým účelům přizpůsobeny. Z nejrůznějších druhů keřů vám přestavujeme dva, které jsou méně obvyklé, přesto se jim u nás daří dobře a vaší zahradě navíc dodají punc originality. U chaty a chalupy, kde trávíte čas převážně v létě, vám nevadí, že živý plot na zimu opadá, oddělení od sousedů a ulice u rodinného domku budete ovšem mít chtít husté a zelené po celý rok. Obojí je možné.
Opadavý plot z jilmu sibiřského
Vznosné jilmy se zvláštní rozpraskanou borkou byly odedávna součástí přirozených lesních porostů na našem území, později se staly okrasou zámeckých zahrad i městských parků. Počátkem 20. století je ale postihla epidemie houbového onemocnění grafióza, která postupně jilmy u nás téměř vyhubila. Byly sice vyšlechtěny odolnější odrůdy, skutečnou renesanci jilmů ale nakonec zajistila sama příroda. Objevila se totiž jiná houba, která grafiózu ničí. Druh, který vám představujeme jako ideální pro výsadbu rychle rostoucích živých plotů, je navíc proti grafióze vysoce odolný. Jde o jilm sibiřský (Ulmus pumila), známý u nás také pod názvem turkestánský brest. Ideální čas pro výsadbu je nyní v říjnu a počátkem listopadu, sazenice sestřihnete na výšku asi 30 cm, do zimy stihnou dobře zakořenit a na jaře rychle vyrazí. Roční přírůstek do výšky i do šířky je více než metr. Za dva roky budete mít tedy hustý dvoumetrový plot, který se dá velmi dobře tvarovat, nepotřebuje žádné zvláštní půdní podmínky a stejně dobře roste v teplých oblastech jako v chladném podhůří. Na budoucí široký a hustý plot je nejlépe vysázet jilm ve dvou řadách v rozestupu asi 30 cm, také jednotlivé rostliny sázíme asi 30 cm od sebe. Zajímavě může vypadat ale i netvarovaný plot z voně rostoucích jilmů, které upravíte jen na výšku. I když potřebujete dlouhé oplocení, nemusíte se bát finanční náročnosti, kvalitní sazenice dostanete v zahradnictvích již do 30 Kč za kus. Životnost jilmu sibiřského použitého na živý plot je až šedesát let, přitom si udržuje hustotu spodních větviček, takže je od jara do podzimu od země krásně zelený.
Neopadavý bambus
Pěstování bambusu se u nás začalo rozšiřovat až v posledních patnácti letech, zejména s módou japonských zahrad. Přestože se zdá, že tato travina s dřevnatějícími stonky u nás nemá nejlepší podmínky, existuje více než třicet druhů, kterým se u nás daří dobře a nevyžadují žádnou speciální péči. Mnoho druhů je opadavých a využívají se především jako solitéry k jezírkům, efektní například i barevnými červenými nebo žlutými dřevnatými stébly. Pokud chcete získat rostlinu, která vám rychlým a bujným růstem zaručí soukromí ve vaší zahradě, pak je pro živý plot zajímavou možností neopadavý bambus Phyllostachys flexuosa. Jeho štíhlá hustá žlutozelená stébla dorůstají do výšky tři až pět metrů, dají se dobře stříhat a odnožováním se trsy rozrůstají bujně i do šířky. Vysazovat můžete i za teplého podzimu, pokud ale již mrzne, odložte to raději na jaro. Připravte bambusu dobře prohnojenou půdu a podobně jako trávník ho později přihnojujte dusičnatými hnojivy. Už v první roce vám uvedený druh vyžene do dvoumetrové výšky a na podzim ho můžete začít zastřihovat, aby houstl od země. Bambus špatně snáší přemokření, zejména v zimě, zajistěte mu tedy dobrou drenáž, pak se mu bude dařit a mnoho let bude tvořit zajímavý ve větru šustící živý plot, zelený i v zimě. Spokojeně roste i v písčitých, zasolených a vápenatých půdách. Tento druh bambusu pochází z Číny, u nás je plně mrazuvzdorný, pokud by listí mráz přece jen poškodil, na jaře obrazí znovu.
TIP
Výhonky do salátu
Phyllostachys flexuosa patří k druhům bambusu, jejichž výhonky mají velice lahodnou chuť. Ideální pro stříhání do salátu jsou mladá stébélka, rašící na jaře. Výhonky vařte v osolené vodě alespoň čtvrt hodiny, pak je můžete přidat do salátů, ale i do masových pokrmů inspirovaných asijskou kuchyní. Zásobu si můžete vytvořit sterilováním ve slaném nálevu. Křehké bambusové výhonky chutnají výborně i v zeleninových plévkách nebo v leču.
Text: Gabriela Koulová
Publikováno: 21. 10. 2011, Autor: