Slunečnice je nerozlučně spjata s létem a jeho závěrem. Ačkoli se jedná o starou kulturní rostlinu, nově vyšlechtěné kultivary z ní dělají stále atraktivní rostlinu i pro současné zahrady. Některé kultivary jsou velmi zvláštní a tudíž i nesmírně zajímavé. Jiné mají obrovské květy, další zaujmou netradičním zbarvením. Najde se i několik druhů vhodných pro alergiky. A kterou si vyberete vy?
Zlatožlutá klasika – stará kulturní rostlina
Slunečnice patří mezi hvězdnicovité (Asteraceae) rostliny. K nejčastěji pěstovaným u nás patří slunečnice roční (Helianthus annuus L.) odrůda ‘Zlatožlutá‘. Dorůstá 100–130 cm, je nerozvětvená, s plným úborem. Obvykle se vysazuje do větších skupin, nebo jako solitéra.
Skvěle se uplatní jako pohledově atraktivní rostlina u plotů, chalup a všude tam, kde si rádi nařežete květiny do vázy. Nejen tento druh, ale slunečnice obecně vyžaduje živné půdy, slunné stanoviště a dostatek vláhy, na kterou je náročná.
Od bílé až k černé barvě
Dnes však máme na výběr z mnohem širšího sortimentu slunečnic. K obvyklému žlutému zbarvení květů přibyly také slunečnice s bílými, červenými nebo sametově černými květy.
Některé kultivary nabídnou květy plné, jiné zase naprosto miniaturní vzrůst či mnohočetné květy na jednom stvolu. Při pohledu na krásné a do daleka vesele zářící slunečnice se nám ani nechce věřit, že se už léto s námi loučí a na řadě je podzim, aby nám ukázal, jaké krásy v přírodě dokáže vykouzlit.
Hybridní květy bez pylu – radost i pro alergiky
Milujete slunečnice a rádi byste si je dali i do vázy, ale jste alergičtí na jejich pyl? I pro vás se najde odrůda, která vám bude vyhovovat. Zatímco pyl většiny druhů slunečnic patří k výrazným alergenům, šlechtitelům se podařilo přivést na svět několik kultivarů slunečnic se sterilními květy bez pylu.
Patří k nim například ‘Lemon Aura F1 (S)‘ s citronově žlutým soukvětím a plným středem, dále ‘Dwarf Gailardia F1 (S)‘ dosahující výšky pouze kolem 60 cm, větví se a její květy mají střední prstenec měděné barvy.
Dalším vyšlechtěným druhem, který netvoří pyl, je krásná ‘Terracota F1 (S)‘ se sametově působícími květy v různých odstínech měděné hnědi. Nakonec ještě zmíníme odrůdu ‘Stella Gold F1 (S)‘, rovněž sterilní bez pylu, která zaujme netradičně stočenými korunními plátky.
Medvídek mezi slunečnicemi
Zajímavým typem slunečnice je odrůda Teddy Bear s větvícím se růstem. Dosahuje výšky pouhých 60 cm, ale zajímavá je hlavně svým plným květem. Netradiční květy mají v průměru 10–15 cm. Možná vás okouzlí právě tento plnokvětý druh.
Odrůda určená k sušení
Šlechtitelé nezapomněli ani na ty pěstitele, kteří rádi své květiny suší. U klasických druhů slunečnic to není snadná záležitost. Obvykle květům opadají po usušení korunní plátky. Pokud ale vsadíte na odrůdu ‘Sonja‘, pak se vám sušení slunečnic jistě podaří. Tato odrůda byla k sušení přímo speciálně vyšlechtěna.
Pro milovníky netradičních barev
Máte rádi u květin netradiční barvy? Pak by se vám mohla zalíbit odrůda slunečnic s názvem ‘Chianti F1 (S) ‘. Tento hybrid se vyznačuje sice menšími zato atraktivními sametově černými květy. Patří k odrůdám sterilním, které netvoří pyl. Rostlina má větvící se růst a dosahuje výšky mezi 120–150 cm.
Trpasličí odrůda do truhlíků a květináčů
Nemáte zahradu anebo dostatek místa, kde byste oblíbené slunečnice mohli pěstovat? Pokud máte alespoň truhlík na balkoně, zaměřte se na odrůdu ‘Pacino F1‘.
Existuje v několika barevných variantách, například ‘Pacino Cola‘ nabídne zlatožlutý květ s tmavým středem, ‘Pacino Lemon‘ naopak květy citronově žluté a ‘Pacino Gold‘ klasické zlatožluté květy. Právě tato odrůda patří k trpasličím slunečnicím. Nechte ji zakořenit v kypré úrodné půdě s dostatkem živin. A jakmile přijde vhodný čas, truhlík přemístěte na balkon.
Publikováno: 12. 9. 2019, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová