reklama

Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu

Photinie nebo také blýskalky zaujmou každého, kdo obdivuje keře se zajímavým zbarvením a tvarem listů. Stálezelené druhy se skvěle hodí pro výsadbu do živých plotů. Další jejich výhodou je mrazuvzdornost. Hledáte-li zajímavý a spolehlivý keř do své zahrady, blýskalka je správnou volbou, stačí vybrat odpovídající druh.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Blýskalky jsou stálezelené keře, které mohou dorůst do výšky 3–5 metrů

Blýskalky z rodu růžovitých

Blýskalky patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Většinou jsou pěstovány pro svou okrasnou hodnotu jako dřeviny s nápadným zbarvením listů, které mají výrazný lesk. U nás jsou pěstovány jen některé druhy, zvláště ty nejodolnější. Pokud bychom ale navštívili některou z botanických zahrad, jistě bychom se setkali s mnoha dalšími zajímavými druhy. Na keřích působí zajímavým dojmem také bílé květy, později následované červenými plody.

Existuje několik druhů a kultivarů blýskalky, které se liší velikostí, barvou listů a růstovými vlastnostmi
i (Zdroj: shutterstock.com)
Existuje několik druhů a kultivarů blýskalky, které se liší velikostí, barvou listů a růstovými vlastnostmi

Rod s mnoha druhy

Celý rod blýskalek zahrnuje přibližně 65 druhů. Většina z nich je nejrozšířenější v jižní a jihovýchodní Asii a rovněž v Mexiku. Největší část endemických druhů se vyskytuje v Číně. U nás se v přírodě blýskalky nevyskytují. Byla by ovšem škoda, pokud bychom se jich vzdávali i na našich zahradách.

Nejoblíbenější z blýskalek

Blýskalka Fraserova ‘Red Robin‘ (Photinia fraseri ‘Red Robin‘) patří jistě k těm nejzajímavějším, už proto, že se jedná o neopadavý druh vytvářející hustý porost. Dorůstá na výšku něco mezi třemi až čtyřmi metry. V období rašení jsou listy těchto keřů nejkrásnější, mají totiž sytě vínově červenou barvu. Barva přechází přes bronzový odstín až k tmavě zelené barvě.

Jelikož nové listy přirůstají na keři průběžně po celou sezonu, to je až do podzimu, jsou keře efektní takřka celoročně. Bílé květy jsou později vystřídány půvabnými červenými plody. Navíc jsou květy vonné a na keřích se objevují již v květnu. Uspořádané jsou v latách a nad lesknoucími se listy se dobře vyjímají. Tento druh je mrazuvzdorný až do -24 °C.

Blýskalky jsou relativně nenáročné na pěstování
i (Zdroj: shutterstock.com)
Blýskalky jsou relativně nenáročné na pěstování

Jak o blýskalky pečovat

V oblibě mají blýskalky vlhká místa, ovšem nikoli trvale zamokřenou půdu. Ideální jsou pro ně chráněná stanoviště. Jako i jiné stálezelené druhy, je třeba i blýskalky zásobovat zálivkou i v zimě při bezmrazých dnech. Před silnými mrazy můžeme keře chránit nastýlkou, větvemi jehličnanů nebo netkanou textilií. I když se přihodí, že blýskalka v zimě omrzne, není třeba zoufat. Postačí keř výrazně sestřihnout a ten velmi vydatně znovu obrazí.

Kde se v zahradě uplatní

Již jsme zmínili, že keře blýskalky jsou vhodné pro výsadbu do živých plotů. Zvláště na místech alespoň částečně chráněných, například za domem se jim bude dařit velmi dobře. Stejně dobrou službu prokážou zahradám i ve skupinových výsadbách.

Na jaře se často objevují nové výhony v jasně červené barvě, které postupně zezelenají, což dodává keři dynamický a měnící se vzhled
i (Zdroj: shutterstock.com)
Na jaře se často objevují nové výhony v jasně červené barvě, které postupně zezelenají, což dodává keři dynamický a měnící se vzhled

Další oblíbené druhy blýskalek

Z dalších zástupců rodu blýskalka můžeme jmenovat alespoň blýskalku Davidovu (Photinia davidiana), blýskalku Beauverdovu (Photinia beauverdiana) nebo blýskalku chlupatou (Photinia villosa), případně ještě blýskalku drobnolistou (Photinia parviflora). Blýskalka chlupatá je opadavý keř přirozeně se vyskytující v houštinách ve světlých lesích nebo na březích potoků. Plody tohoto keře přetrvávají na stromcích a keřích i přes zimu. Výsadba na místech, kde dobře proudí vzduch, zamezuje vzniku houbových chorob. Tento druh můžete prořezávat i v zimě.

Pokud při pátrání po těchto keřích narazíte na označení blýskavka, jedná se o jeden a tentýž keř. Jen označení v katalozích některých prodejců nese spíše tento název.

Zdroj informací: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 25. 10. 2019, Autor: