Současná doba přeje hlavně přírodním materiálům, které do zahrady přirozeně patří a příliš na sebe ani neupozorňují. Kámen a dřevo řadíme mezi klasiku, ale poměrně oblíbené jsou také materiály syntetické nebo částečně upravené. Na co se hodí dubové dřevo a proč je stále oblíbenější corten?
Zkuste si někdy udělat exkurzi do některé z moderních zahrad, kde uvidíte v praxi použití i různých vyloženě moderních materiálů – sklo v čiré podobě, surové tvrdé dubové dřevo bez povrchové úpravy nebo třeba pálené cihly. Nic nemusí být nijak zvlášť upravené, stačí jen klasické provedení, které toho nakonec v zahradní kompozici zmůže mnohem víc, než co dokáží jiné materiály. Ukážeme vám na několika příkladech, jak se mohou zvláště některé materiály použít. Inspirujte se a třeba si některý z těchto nápadů přeneste i na svou zahradu.
Cortenový průchod do nové dimenze
Corten známe spíše jako obchodní značku, která se ovšem poměrně dobře vžila a pod tímto označením si všichni většinou hned vzpomenou na povětrnostně odolnou ocel, která časem získává typickou rezavou patinu. Dříve byli někteří z této slitiny poněkud na rozpacích a nevěděli, co si o tomto „neupraveném“ kovu vůbec myslet, natož když z něj začaly vznikat různé zahradní prvky. Dnes se z něj dá vyrobit prakticky vše od oplocení po treláže a loubí až po umělecká díla. Tento průchod nebo loubí, chcete-li, vyloženě zve k návštěvě další části zahrady.
Loubí může mít různé podoby
V hlavní roli je tu opět corten, který tvoří důležitý prvek loubí pro popínavé rostliny. Tento „tunel“ kromě cortenu tvoří také systém ocelových lanek, které vytváří elegantní systém pro popnutí rostlinami. Ocelová lanka mají celou řadu výhod. Kromě dobré dostupnosti musíme ocenit i jejich odolnost vůči povětrnostním vlivům a poměrně snadnou instalaci díky dobré dostupnosti potřebných komponentů.
Vzpomínka na drnovou lavičku
Současná doba přeje netradičnímu řešení, které v sobě ovšem nese historický odkaz. Co se tentokrát posadit do voňavých bylinek, které vyrůstají z cortenové drnové lavičky? Podobným posezením se mohly pochlubit středověké hradní paní ve svých rajských zahradách, ve kterých si krátily čekání na svého milého, jen jim chyběl ten corten.
Tento materiál se skvěle hodí třeba i pro výrobu nádrží na dešťovou vodu, které by byla škoda skrývat pod půdní povrch, jako je tomu v případě klasických plastových nebo betonových jímek na dešťovku. Corten se prostě hodí do všech zahrad.
Pohledový beton není fádní
Beton je pro někoho symbolem stavitelské éry před několika desetiletími, takže mu zrovna moc nefandí. Jenže ten pohledový je neskutečně efektní a elegantní, takže má dveře otevřené i na zahrady historických památek. Hodí se samozřejmě mnohem více na zahrady moderní a minimalistické v městském prostředí, ale i na venkově se dá poměrně dobře zakomponovat. Z pohledového betonu lze vytvořit zajímavé pozadí pro zarámování vodního prvku nebo terasovité zídky.
Fandíme českému dubu
Nemusíte být milovníkem anglických zahrad, ve kterých se můžete často setkat s povrchově neupraveným dřevem, abyste si zamilovali dubové trámy v různých podobách. Dokonce ani český dub nepotřebuje namořit nebo natřít syntetickým nátěrem. Dřevo je tak tvrdé, že prostě vydrží všechno.
Pokud byste z něj ale dělali pochozí cestu, nesmíte trámy usazovat přímo do půdy, protože si zaslouží štěrkové lože pro odvod dešťové vody. Vlhká půda by byla přeci jenom trochu moc i pro takto vytrvalé dřevo, které díky povětrnostním vlivům časem získá nádhernou šedavou patinu.
Tvrdé dřevo sedí uměleckým prvkům
Nátěr by tvrdému dřevu vzal zbytečně efektní patinu, což dokazují i tyto netradičně pojaté umělecké prvky. Dřevo navíc krásně pracuje, trhliny vzniklé sesycháním dřeva tomuto materiálu dodávají skutečný příběh.
Přírodní kámen a drátěná konstrukce
Gabiony jsou skvělým řešením pro ty zahrady, kde potřebujete vyřešit terénní převýšení nebo prostě jen chcete rozdělit zahradní kompozici nějakým detailem na různé komplexy. Gabionové konstrukce naplněné kamenem z místního zdroje budou působit přirozeně prakticky v jakékoli zahradě, a to nejen v té moderní.
Kouzlo proměny
Některé prvky je samozřejmě možné postavit i z horniny, která třeba není ani tolik stabilní jako žula nebo osvědčená rula. Opuka nebo pískovec patří mezi ty materiály, které nejsou úplně odolné. Časem se drobí a rozpadají, a tím pádem si tykají s erozí, která je časem nemilosrdně poznamená. Přesto má i opuková suchá zídka nevšední kouzlo, zvláště pokud její stavitel myslel na to, že by v její stěně mohly růst nenáročné skalničky.
Zdroj informací: Lucie Peukertová
Publikováno: 20. 11. 2019, Autor: