Měla by být tak trochu divoká a zarostlá. Ano, zahrada přátelská nejen k ptactvu, ale i k jiným užitečným pomocníkům z živočišné říše by měla být postavená především na přírodních základech. Striktně upravená zahrada s nízce sečeným a chemickými přípravky ošetřovaným trávníkem pro ptactvo lákavá není, nenabízí ani skrýše, a dokonce ani potravu. Pokud tedy chcete na svou zahradu nalákat užitečné ptactvo a postarat se tak o krásnou podívanou, pak byste měli dodržet několik důležitých podmínek.
Stále více se zajímáme o to, co všechno musíme udělat, abychom na své zahradě hospodařili ekologicky. S tím je ale spojená také otázka podpory užitečných živočichů, kteří se starají o nastolení rovnováhy. Pokud si totiž na svou zahradu nalákáte užitečné pomocníky, nemusíte se tak moc obávat výskytu hmyzích škůdců. Navíc se budete mít na co dívat, ptactvo totiž bude navíc středem zájmu nejen malých dětí, které je budou pozorovat na krmítku během zimy.
Zahrada přátelská pro opeřence
Pokud do své zahrady chcete nalákat jakékoli živočišné pomocníky, vždy musí platit jedno základní pravidlo a tím je poskytnutí dostatku potravy a útočiště, kde se budou ptáci cítit bezpečně. Pokud třeba chováte kočky, které se po zahradě volně pohybují, pak s tím totiž může být problém, ptactvo v takové zahradě nebude přebývat delší dobu a hnízdiště si najde také raději o kus dál.
Ideálním prostředím je zahrada přírodní se vzrostlými stromy a trnitými keři, které ptactvo chrání nejen před útokem koček, ale také dravců z ptačí říše.
Potravu v přirozené formě nabízejte pokud možno po celý rok. Nemusíte se omezovat pouze na komerční lojové koule a směsi zrní, které podáváme spíše během zimy. Ptáci si obživu najdou třeba v trvalkovém záhonu, v hromadě listí, ve starém dřevu nebo v zeleninové zahradě, kde si na zelí pochutnávají housenky běláska zelného.
Důležitá je hlavně druhová pestrost, neměly by tu chybět stromy, keře kvetoucí i ty, které vytváří chutné plody, trvalky a okrasné trávy zase nabídnou semeníky bohaté na semena. Hmyzožraví ptáci budou hlavně tam, kde je dostatek hmyzu. Plodožravé druhy zase dají přednost zahradám s bobulovinami.
Živé ploty mnoha chutí
Poměrně lákavým stanovištěm pro ptactvo jsou živé ploty. Dokonce i v monokultuře zeravů jich najdete hodně, stačí jen rozhrnout větve a objevíte hnízda. Mnohem lepší podmínky ovšem nabízejí ploty volně rostoucí, trnité nebo vytvářející plody. Při tvorbě takového druhově pestrého plotu se můžete inspirovat naším přehledem sortimentu. Ptactvo zde najde obživu i úkryt a hnízdiště.
Dřeviny lákavé pro ptactvo – druhy vhodné pro založení živého plotu
- bez černý – Sambucus nigra – léčivé květy, plody po kuchyňské úpravě jedlé
- brslen evropský – Euonymus europaeus – plody atraktivní pro ptactvo
- dřišťál obecný – Berberis vulgaris – trnité větve, ideální do neprostupných živých plotů, jedlé plody
- hloh jednosemenný – Crataegus monogyna – plody atraktivní pro ptactvo, nenáročná dřevina
- kalina obecná – Viburnum opulus – plody atraktivní pro ptactvo
- komule Davidova – Buddleia davidii – pestré a vonné květy lákají opylovače, zvláště pak motýly
- ptačí zob obecný – Ligustrum vulgare – květy atraktivní pro opylovače, plody lákavé pro ptactvo
- pustoryl věncový – Philadelphus coronarius – nenáročný druh s okrasnými květy
- růže svraskalá – Rosa rugosa – jedlé plody, nenáročný trnitý druh vhodný do plotů plnících funkci bariéry
- svída krvavá – Cornus sanguinea – snese hluboké zmlazení, nenáročný druh i do nekvalitní půdy
- šeřík obecný – Syringa vulgaris – nenáročný druh s okrasnými květy
- temnoplodec černoplodý, aronie – Aronia melanocarpa – jedlé plody, užitečný druh pro živočichy
- tis červený – Taxus baccata – stálezelený jehličnan vhodný do stínu, oplodí jedlé, semena jedovatá
Zdroj informací:Lucie Peukertová
Publikováno: 11. 12. 2019, Autor: