Chřipková sezóna je v plném proudu a očekává se chřipková epidemie. Je pravdou, že na opravdovou chřipku platí jediný lék – vyležet ji a přijímat tekutiny. Na obyčejné nachlazení pak působí cibule, česnek a křen přímo zázračně.
Známe je všichni a v kuchyni používáme denně. Spojuje je výrazná vůně a štiplavá až pálivá chuť. Někdy ale zapomínáme, že nejde jen o přísady do jídel, ale mají i výrazné léčivé účinky. Patří mezi přírodní antibiotika, a to je jen zlomek jejich léčivých účinků. Naše babičky to dobře věděly. Než při nachlazení vyrazíte do lékárny, zkuste vytěžit jejich potenciál.
Cibule jako lék
Cibule je doslova nacpaná vitaminy, minerály a dalšími zdraví prospěšnými látky. Kromě jiného obsahuje kvercetin (někdy také quercetin), což je přírodní látka ze skupiny flavonoidů, která patří mezi silné antioxidanty a pomáhá likvidovat volné radikály a bránit peroxidaci lipidů.
Éterické oleje vylučované cibulí mají protizánětlivé účinky. To je důvod, proč rozkrojená cibule ponechaná v místnosti pomáhá proti kašli a rýmě.
Proti zahlenění výborně pomáhá cibulový sirup. Jeho výroba je jednoduchá – nakrájenou cibuli zasypete cukrem nebo smícháte s medem a necháte odstát v uzavřené sklenici. Už po půlhodině se začne uvolňovat šťáva, kterou průběžně odebíráte. Šťávu po lžicích podáváte nemocnému třikrát denně.
Na odhlenění také dobře funguje čaj z cibule. Nakrájenou cibuli zalijete studenou vodou a přivedeme k varu. Po 10 minutách stáhneme z ohně a nechte 15 min. louhovat. Scedíme a ještě teplé pijte ochucené medem a citronem.
Česnek užívejte za syrova
Česnek má antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky, je také považován za účinný imunitní stimulant.
Tepelnou úpravou ale ztrácí sílu, takže je nutné ho pro léčivé účinky konzumovat v syrovém stavu. To ale mnoho lidí nesnáší, protože může dráždit žaludek. Tomu se lze vyhnout vyjmutím klíčku, který každý stroužek obsahuje. Rozkrojte stroužek podélně a klíček vyjměte, tím se zbavíte nejen dráždivých látek, ale také zápachu z úst, který se po konzumaci česneku objevuje.
Při onemocnění je doporučováno sníst alespoň 3 stroužky česneku denně. Můžete si ale také z čerstvého česneku vyrobit salátový dresing nebo dip či pomazánku, což je mnohem příjemnější forma užívání.
Křen vás protáhne
Také křen je velmi účinnou zbraní proti kašli, silnému zahlenění a působí antibakteriálně. Vysoká koncentrace vitaminu C pomáhá při rekonvalescenci. Nastrouháním se poruší celistvost pletiv a uvolní se hořčičná silice, která způsobuje štiplavou chuť a pach křenu. Tyto silice rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest – jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách.
Při zahlenění pomůže už jen to, že si poblíž postele necháte několik lžic nastrouhaného křenu. Jeho štiplavá vůně vás doslova protáhne.
Jemně nastrouhaný křen smíchejte s medem v poměru 2 : 1 a užívejte 3x denně.
Je-li pro vás silná koncentrace křenu silnou kávou, udělejte si vejmrdu, což je jemně nastrouhaný křen s najemno nastrouhanými jablky a zakápnuté citronem. Koncentraci si zvolí každý sám takovou, jakou snese. Tato tradiční česká zabijačková pochoutka je vynikající k vařenému masu.
Tip redakce: Křen stejně jako česnek by neměli užívat lidé s dvanácterníkovými a žaludečními vředy.
Publikováno: 17. 1. 2020, Autor: | autor: z dostupných zdrojů zpracovala redakce