Rostliny dokáží ovlivňovat lidské smysly nejen barvami květů, ale také jejich vůní či povrchem listů. Právě těchto vlastností se využívá v zahradách po nevidomé. Zahradu smyslů si ovšem může založit každý, kdo chce objevovat krásu květin nejen zrakem.
Lidé si už dávno zvykli vnímat svět kolem sebe spíše zrakem než jinými smysly. Přitom právě zahradu si můžeme užít i jinými smysly. Rostliny nám totiž nabízejí mnohem více než pestré barvy. Květy a listy si můžeme užít i po čichové nebo chuťové stránce. Víte, že některé rostliny dokáží rozehrát ve větru zajímavou hru zvuků?
Zahrady smyslů bývají často vytvářeny pro nevidomé, ale zkuste se při návrhu zahrady zaměřit i vy na rostliny, které budete vnímat všemi smysly. Uvidíte, jak si zahradu užijete. Takto pojatá zahrada bude mít kouzlo i pro malé děti, které pomocí hmatu mohou rostliny bezpečně poznat.
Příjemné a bezpečné rostliny
Celou zahradu samozřejmě nemusíte koncipovat jako zahradu smyslů, postačí i třeba menší záhon, do kterého vysadíte rostliny povzbuzující smysly. Zaměřte se hlavně na sortiment příjemný na dotyk, druhy s vonnými květy či listy nebo na druhy jedlé, které můžete bez obav ochutnat.
Vhodnými adepty jsou hlavně bylinky či jiné léčivé rostliny. Asi byste si do takového záhonu rádi vysadili růže. Ano, královna květin je díky krásným vonným květům vhodným adeptem, ale pozor na trny, rostliny by měly být bezpečné po všech stránkách už jen kvůli tomu, že záhon bude sloužit celé rodině, tedy i nejmenším členům.
Jistě jste již někdy slyšeli o tom, že některé rostliny vydávají svými plody nebo listy ve větru příjemný zvuk. Tento případ se týká hlavně okrasných trav, které se do zahrady smyslů skvěle hodí.
Využít ovšem můžete i některé dřeviny. Suché lusky dřezovce trojtrnného (Gleditsia triacanthos) rozehrají v mírném poryvu větru příjemnou hudbu stejně jako pavlovnie plstnatá (Paulownia tomentosa) svými dřevnatými tobolkami.
V zahradě smyslů mají své místo jak rostliny nižšího vzrůstu, tak i vzrostlé stromy. Pokud ovšem vytváříte záhon určený kromě jiného i na ochutnávání, nikdy vedle sebe nevysazujte jedlé a jedovaté rostliny, aby nedošlo k nechtěné záměně.
Vhodné druhy rostlin
- rožec Biebersteinův – Cerastium biebersteinii – jemně plstnatá rostlina
- kosatce – Iris sp. – jemné květy a vůně
- pivoňka lékařská – Paeonia officinalis – vonné květy, jemná textura
- šanta hroznovitá – Nepeta racemosa – plstnaté listy, silná vůně
- šater latnatý – Gypsophylla paniculata – jemná až vzdušná struktura
- denivky – Hemerocallis – výrazná vůně, jedlé květy
- pelyněk brota – Artemisia abrotanum -lehká textura a příjemná vůně
- třapatka zářivá – Rudbeckia fulgida – zajímavé květy, hrubé listy
- lichořeřišnice větší – Tropaeolum majus – jedlá aromatická letnička
- čistec vlnatý – Stachys byzantina – jemně plstnaté listy
- šalvěj lékařská – Salvia officinalis – vonné listy s atraktivní texturou
- skupina kapradin – jemné listy, volit nealergenní druhy
- skupina okrasný travin – jemná struktura listů
- skupina bambusů – listy ve větru vydávají příjemný zvuk
Foto: Lucie Peukertová
Publikováno: 27. 1. 2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová