Během podzimu a v průběhu jara je zahrada na údržbu nejnáročnější. V jarním období se ovšem péče opravdu vyplatí. Právě teď totiž máte šanci zahradu probudit do nové sezony. Ošetřete trvalkové záhony, zrýpejte a nahnojte zeleninové záhony, vyberte kompost a okrasnému trávníku vdechněte nový život. Tím ovšem péče o zahradu rozhodně nekončí.
Ačkoli by se mohlo zdát, že jste většinu prací na zahradě udělali na podzim, nenechte se mýlit. Právě v únoru a březnu přichází další práce, které jste dříve nemohli provést. Průběh prací ovšem záleží na průběhu počasí, pokud jsou záhony schované pod sněhovou peřinou, bude nutné ještě chvilku počkat.
Zavěste ptačí budky do korun stromů
Ptákům nemusíme přilepšovat pouze příkrmy během zimy, prospějete jim i zavěšením hnízdních budek do korun stromů. Ty si buď můžete vyrobit svépomocí, nebo si je objednejte ve specializovaném obchodě, který se zaměřuje na užitečné živočichy.
Každý druh má zcela jiné požadavky, proto se i hnízdní budky musí ptačímu druhu přizpůsobit. Budku je navíc třeba vyplnit jemnou dřevní hmotou, která poslouží k tvorbě hnízda. Zavěšením budky do koruny stromu ovšem náš zájem nekončí. Každý rok bude nutné budky pečlivě vyčistit a vyměnit dřevní hmotu, aby se v ní nemnožili paraziti.
Péče o trvalky
Trvalkové záhony po zimě bývají poměrně zanedbané, proto jim dopřejte dostatek péče nyní. Pokud jste tak neučinili již na podzim, odstraňte všechnu odumřelou hmotu, kterou postupně nahradí nové listy.
Trvalkové záhony přihnojte dobře zetleným kompostem nebo hnojivem určeným pro květinové záhony. Nenáročné druhy hnojit prakticky ani nemusíte.
Pokud jsou záhony zamulčované, zkontrolujte, zda je tohoto materiálu dostatek. Pokud ne, doplňte ho do potřebné vrstvy. V případě, že není na okraji záhonů nainstalovaný obrubník, odrýpněte okraje trávníku, který by neměl vrůstat do záhonu.
Nezapomeňte na okrasné trávy
Okrasné trávy patří do skupiny rostlin, které zkrášlují zahradu i během zimy, proto by byla škoda jejich listy odstranit na podzim. V předjaří nebo na jaře už ovšem odumřelou hmotu ostříhejte zahradnickými nůžkami, aby je mohly nahradit listy nové, právě rašící.
Aby se trávník zazelenal
Dostatek péče během března vyžaduje také trávník. Pokud se na jeho stavu podepsaly i krtiny, rozhrňte je a nerovnosti upravte pomocí křemičitého písku. Okrasnému trávníku dopřejte také vertikutaci a pečlivě ho pohnojte pomalu rozpustným jarním hnojivem, který trávníku dodá potřebné živiny.
Údržba keřů a stromů
V průběhu března je poslední možnost na řez jádrovin. Peckoviny zatím nechte odpočívat alespoň do té doby, než vytvoří poupata nebo do začátku květu. Řez proveďte u růží a dalších okrasných keřů, které vyžadují každoroční prořez. U druhů, které vymrzají, s řezem ještě počkejte do té doby, než se ustálí teploty a rostliny začnou rašit.
S řezem se vyplatí počkat u komulí Davidových (Buddleia davidii) a levandulí lékařských (Lavandula angustifolia), které by v případě silných mrazů, které jsou stále aktuální, po řezu hluboce namrzly.
Spusťte závlahový systém
Jakmile nebudou hrozit silné mrazy, spusťte automatický závlahový systém. Pokud si systém nespouštíte sami, ale stará se o něj specializovaná firma, oslovte ji s předstihem. Při spouštění je třeba systém kompletně zkontrolovat, vyčistit filtry a odzimovat čidlo.
Probuďte k životu skleník
Pokud to počasí umožňuje, je třeba již v průběhu března začít s výsevy zeleninové či bylinkové sadby. Abyste se mohli pustit do práce, nezapomeňte uklidit a vyčistit skleník.
Stejně tak už neotálejte s hnojením záhonů v pařníku. Výsevy jsou poměrně náchylné na houbové choroby, proto důkladně vydezinfikujte skla ve skleníku čistícím prostředkem.
Foto: Lucie Peukertová
Publikováno: 6. 2. 2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová