reklama

Udržitelné zahradničení – ten nejlepší nápad pro letošní rok

Světová média na nás neustále chrlí nekonečnou záplavu ponurých předpovědí a zlověstných varování, takže je zcela normální cítit paniku a bezmoc.Existuje ale díky bohu činnost, která může mít pozitivní dopad na celý ekosystém planety, pokud by ji dělal celý svět. V tomto článku se na pozitiva tohoto koníčku podíváme důkladněji.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Udržitelné zahradničení – ten nejlepší nápad pro letošní rok

Stačí pár metrů čtverečních plochy doma na dvorku nebo parcela a hned můžete přiložit ruku k dílu při utváření zdravější planety. Podstatou udržitelného zahradničení je pěstování zdravých biopotravin, při kterém se efektivně využívají zelené plochy. Díky propagaci pozitivního myšlení se jeho popularita se vstupem do roku 2020 rychle šíří.

Úspora peněz

Okolo udržitelného zahradničení koluje spousta mýtů a jedním z těch větších je, že se jedná o drahý koníček. Pokud vezmeme v úvahu jen krátkodobý horizont, kdy je nejprve nutné vytvořit zelenou plochu, na které začneme zahradničit, bude to pravda, ale v dlouhodobém horizontu se to vyplatí víc než stonásobně.

Tyto myšlenkové úvahy se prolínají celou filozofií udržitelného zahradničení, které zastřešuje oblíbená mantra: „Vyživujte půdu, nikoli rostlinu“. Idea je taková, že když vynaložíme trochu peněz a času na úrodný záhon, sklidíme odměnu v podobě plných na živiny bohatých trsů zeleniny a rostlin. A to s sebou dlouhodobě přináší menší plýtvání penězi na obměnu poškozené produkce.

Oblíbenou technikou je kompostování, kdy se odpadní potraviny, tráva a listy přeměňují na půdu bohatou na živiny, ze které se pak pěstují potraviny. Tím se zabijí dvě mouchy jednou ranou, recykluje se odpad, a tím pádem se snižuje objem skládky a zároveň se pěstují nádherné plodiny.

Úspora vody a energie hrají také důležitou roli. Organické zahradničení se zaměřuje na minimální využívání obojího oproti tradičním zemědělským metodám, kde se mnohem víc plýtvá.

Je to klasický případ investice s rizikem. Ale když si najdete tu počáteční kupičku peněz, může se to štědře odrazit v budoucích úsporách.

Udržitelné zahradničení – ten nejlepší nápad pro letošní rok
i (Zdroj: shutterstock.com)
Udržitelné zahradničení – ten nejlepší nápad pro letošní rok

Čistá mysl

Mít zahradničení jako koníček má terapeutický přínos pro lidi v nejrůznějších životních situacích.

Těchto přínosů je celá řada, jsou rozmanité a daly by se shrnout označením terapie zahradničením. Tato terapie má kořeny ve starém přesvědčení, že konstruktivní činnost ve společenském prostředí se může velmi pozitivně promítnout sebevědomí, při boji s depresí či závislostí, například závislostí na alkoholu či problémovém hráčství.

Vypadá to samozřejmě, ale spousta lidí nad tím přivírá oči. Jako lidé musíme mít pocit nějakého smyslu, i když je to třeba jen osetí malého záhonku, na kterém si pěstujeme zeleninu. Pocit úspěchu, který pociťujeme při úspěšném vypěstování těchto rostlin, je navíc silným přirozeným stimulem a účinným lékem proti stresu a závislostem.

Dále bychom měli brát v úvahu praktické přínosy takového koníčku. Mít znalosti o tom, jak pěstovat biopotraviny, totiž ve světě, kde se objevuje poptávka po alternativách k masově vyráběnému zboží ze supermarketů, postupně nabývá na významu. Člověk nikdy neví, v budoucnu vám to třeba přinese pracovní příležitosti.

Udržitelné zahradničení – ten nejlepší nápad pro letošní rok
i (Zdroj: shutterstock.com)
Udržitelné zahradničení – ten nejlepší nápad pro letošní rok

Méně pesticidů a pevnější zdraví

Každý si je vědom rizik, která souvisejí s pesticidy. I když jsou efektivní proti škůdcům, kteří poškozují naši úrodu, po postřiku jen tak nezmizí. Studie ukazují, že pesticidové chemikálie cirkulují v naší atmosféře ještě dlouho po použití a mají dopad na naše životní prostředí a zdraví.

V případě nesprávného použití mohou být i kontraproduktivní. Když se nedostanou ke svému cíli, prostě se vsáknou do půdy a vodních toků a výsledkem je akorát horší regulace škůdců a větší kontaminace.

Přesně tady se dostává ke slovu udržitelné zahradničení. Silnější rostliny vzešlé z půdy bohaté na živiny nebývají tolik náchylné k chorobám, a pokud je přece jen nějaká postihne, je po ruce starostlivý člověk, který zasáhne. To je v kontrastu s vystresovaným farmářem velký rozdíl.

A jaký je výsledek? Čistší potraviny, které vstupují do našeho těla, protože to zkrátka není designováno na trávení chemikálií, a také čistší životní prostředí. Je to naprosto ukázkový případ win-win situace.

Udržitelné zahradničení – ten nejlepší nápad pro letošní rok
i (Zdroj: shutterstock.com)
Udržitelné zahradničení – ten nejlepší nápad pro letošní rok

Pomoc budoucím generacím

Zmínili jsme vzdělávací, environmentální a terapeutické přínosy udržitelného zahradničení, a to vůbec nemluvě o úspoře peněz a energie.

A teď si představte, že tohle všechno předáte svým dětem a pak svým vnoučatům. Tento druh soběstačnosti hraje čím dál větší roli v souvislosti se změnami klimatu, které mají vliv na celosvětovou produkci potravin. Západní společnost bere jídlo jako samozřejmost, ale měli bychom si uvědomit, že situace se může v nadcházejících desetiletích změnit.

A budoucím generacím by se mělo připomínat, že na stres a úzkost nemusí hned brát pilulky, ale že existují alternativní metody boje s nimi. Třeba se tato forma terapie v budoucnu stane standardem a společnosti jako celku pomůže.

Třeba je to jeden z nejlepších darů, jaký můžeme našim dětem zanechat.

Je snadné si pod zahradničením představit leda špinavé ruce, upocené obličeje a bolavá záda. Ale udržitelné zahradničení ukazuje, že to tak být nemusí: Vlastně to může být celkem zábava. Už pouhá hodina a půl týdně měla pozitivní zdravotní dopad na účastníky studie, a to nemluvě o finanční úspoře, která je s tím spojená.

Vyzkoušejte to! Možná je to ta nejlepší věc, jakou můžete pro sebe i pro přírodu udělat.

Publikováno: 25. 2. 2020, Autor: | autor: z dostupných zdrojů zpracovala redakce