reklama

Probuďme trávník ze zimního spánku

Jaro je pro zahrádkáře nejnáročnější období, kdy neví, kam dřív skočit. Prořezat dřeviny, odstranit uschlé trvalky a suché trávy, vysít jarní zeleninu, nebo se věnovat péči o trávník? Že ho necháte nakonec? Jenže právě na jaře můžete nejvíce ovlivnit, jak bude trávník vypadat po zbytek sezóny.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Probuďme trávník ze zimního spánku

Jarní péče o trávník může být dle nároků trávníku poměrně náročná, ale i zde záleží na vašich požadavcích na jeho vzhled a kvalitu. V přírodní a permakulturní zahradě se žádná péče trávníku nevěnuje. Nečeká vás vertikutace, pískování ani hnojení. V přírodní zahradě jsou tyto procesy naprosto cizí, protože vedou ke vzniku druhově chudého porostu.

V ekologicky stabilní zahradě naopak v trávníku uvítáme nějakou tu sedmikrásku nebo smetanku, které v okrasném trávníku považujeme za plevel.

Pravým opakem této přírodní oázy jsou ale okrasné zahrady, kde očekáváme precizní trávník, který se skládá pouze ze směsi kulturních druhů trav. Do údržby se pouštějte vždy v době, kdy se teploty ustálí a nehrozí jejich pokles pod bod mrazu. Jakmile ale trávník začne již mírně růst, je na čase se pustit do práce.

tr-vn-k-je-po-zim-pln-plsti-a-mechu-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Vertikutace je nejdůležitější

Hned s několika zcela běžnými problémy v trávníku pomůže jeho prořez, tedy vertikutace, kterou provádíme vertikutátorem v kombinaci s vertikutačními hráběmi. Dále budete potřebovat plastové švédské hrábě, kterými po každé fázi vertikutace vyhrabte z trávníku plsť. Prořez trávníku se dělá většinou ve dvou na sobě kolmých směrech, pokud je ale trávník silně zhutněn a obsahuje hodně plsti, lze provést ještě jednu nebo více fází.

Pokud máte v trávníku automatický závlahový systém, označte si umístění trysek, abyste přes ně neprojeli vertikutátorem. Mnohdy je lepší obvod trávníku ošetřit pouze vertikutačními hráběmi z důvodu přítomnosti trysek nebo obrubníku.

Proč je vertikuatce pro trávník vhodná? Vertikálně umístěné nože povrchově naruší zhutněnou vrstvu půdy, která je pak přístupná pro vodu a vzduch. Zároveň se naruší i kořenový systém trav, který na tuto situaci zareaguje rychlým odnožováním a rozrůstáním. Během roku se v trávníku nahromadí směs odumřelých listů a mechu, která se nazývá souhrnným označením plsť. Ta je zdrojem mnoha houbových chorob a je při pečlivé vertikutaci ve velkém množství odstraněna.

Pokud je trávník založen na těžké půdě, je ideální vertikutaci každé jaro spojit s pískováním, pro které se nejvíce hodí ostrohranný křemičitý písek. Ten také srovná menší nerovnosti. Po vyhrabání plsti a případném pískování doporučujeme trávník pohnojit pomalu nebo rychle rozpustným trávníkovým hnojivem určeným pro jarní období. Pokud použijete rychle rozpustou variantu, počítejte s tím, že hnojení budete muset asi po měsíci zopakovat. Pomalu rozpustné hnojivo působí až tři měsíce. Na pohnojení trávník velice rychle zareaguje tmavým zbarvením listů a hustým porostem.

Kdy trávník potřebuje aerifikaci?

Někdy se stane, že trávník do kondice nedostane ani jarní vertikutace, proto se přesvědčte, jestli není horní vrstva půdy příliš zhutněná. Snadno se tak stává u těžké jílovité půdy nebo v případě častého pohybu po ploše. V tomto případě bude nutná aerifikace známá jako provzdušnění. Tu můžete provést opět svépomocí nebo na ni povolejte specializovanou firmu, která má vlastní mechanizaci.

Aerifikátor při práci vytlačuje nebo naopak vykrajuje různě velké válečky do půdy v trávníku, plocha je pak plná drobných otvorů. Aerifikace se většinou spojuje s pískováním a dosevem travního osiva. Stejně jako po vertikutaci je dobré i po provzdušnění trávník pohnojit trávníkovým hnojivem.

s-rovnomernou-aplikac-hnojiva-pom-e-speci-ln-strojek-na-hnojen-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Další tipy pro krásný trávník

Jaro je vhodné pro spuštění závlahového systému, která trávník zalije hned po první vertikutaci nebo aerifikaci. Častým neduhem okrasných trávníků jsou hraboši, kteří velice rádi vyhrabávají otvory pod půdním povrchem, trávník se pak snadno boří. Pokud v některých místech vznikly propadliny, zasypte je směsí trávníkového substrátu a křemičitého písku. Aby se plocha co nejrychleji zapojila, dosejte ji trávníkovým osivem. Pokud trávník od výsadeb neodděluje obrubník, tak okraje pečlivě odrýpněte ostrým rýčem.

Jaro je klimaticky poměrně dost nevyzpytatelné, proto se snadno může stát, že teploty přes noc klesnou pod bod mrazu. Na namrzlý trávník určitě nešlapejte a raději se mu vyhněte. Při chůzi se totiž listy trav přitlačí k půdnímu povrchu a poměrně rychle se zde začnou tvořit houbové choroby. Pokud jste přes trávník i přesto prošli, švédskými hráběmi v daných místech porost načechrejte, aby mezi listy proudil čerstvý vzduch.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 10. 3. 2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová