reklama

Samozásobitelství na vaší zahradě

Otázka samozásobitelství získává na aktuálnosti. Není nad to se vypravit na zahradu a připravit oběd z toho, co zrovna uzrálo. Děti zase ocení samosběr různých druhů drobného ovoce během sezóny. Proto věnujte čas troše plánování, abyste si alespoň část potravin zajistili z vlastního pozemku.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Samozásobitelství na vaší zahradě

Pojem samozásobitelství není žádnou novinkou, už během válečných let se posuzovalo, jestli je hospodářství na úrovni samozásobitelství a je tedy naprosto samostatné co se potravin týče.

V dnešní době lze samozásobitelství také dosáhnout, ale pro většinu majitelů zahrad je to stále nedosažitelná meta, proto se zde nebudeme bavit o stoprocentním samozásobitelství. Toho dosáhnou spíše majitelé zemědělských usedlostí s chovem hospodářských zvířat a rozměrnými polnostmi. Přesto se i vy jako majitelé rodinné zahrady můžete s chutí pustit do přípravy zahrady, ze které se budete rok co rok těšit na zdravou sklizeň.

Mnohdy je přehlížíme

I na malé zahradě je nespočet možností, jak si vypěstovat různé druhy jedlých rostlin, aniž byste na záhonech museli nechat při údržbě ruce. Zajímavé možnosti přináší již samotný květnatý trávník, v němž vedle druhů trav rostou mnohdy i chuťově zajímavé bylinky. Dnešní doba „kytkožroutům, jak se také nadšencům do konzumace planých rostlin říká, doslova přeje.

Většinou už nekrabatíme čelo při představě, že bychom si ráno vyšli s proutěným košíkem na sběr sedmikrásek a pampelišek před náš dům. Je už totiž známo, že právě tyto plané rostliny mnohdy dokáží díky obsahu vitamínů a minerálů strčit do kapsy již dávno pěstované druhy kulturní zeleniny.

Bylinky v trávníku můžete podpořit také tak, že trávník nebudete příliš často sekat, to ovšem neznamená, že necháte zahradu zarůst. Seč pouze zvyšte nebo ji nedělejte tak často, aby se dvouděložné rostliny vždy stačily zregenerovat.

sou-asn-m-trendem-majitel-v-t-ch-permakulturn-ch-zahrad-je-samoz-sobitelstv-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Bez starostí a nadměrné péče

Ještě před několika lety byste o ovocný strom v okrasné zahradě téměř nezavadili, dnes už je situace spíše opačná, protože i majitel opravdu malé zahrady hledá prostor pro výsadbu alespoň jednoho ovocného stromu. Právě ovocné dřeviny jsou na péči poměrně nenáročné, ovoce na nich vyroste mnohdy i bez našeho přičinění. Tedy i v případě, pokud zrovna nepatříme mezi mistry řezu, který bychom v optimálním případě měli dřevinám každý rok věnovat.

Na ty nejmenší zahrady lze vysadit ovocné stromy do tvarovaných struktur, jako je kordon nebo špalír. Řešením pro menší pozemky jsou také ovocné dřeviny v pěstebním tvaru štíhlého vřetene, které opravdu nezabere moc místa. Zde se ovšem bez pravidelného řezu již neobejdete.

V každém případě se snažte na své zahradě najít místo pro různé druhy ovocných rostlin. Borůvky chocholičnaté se skvěle kombinují s ovocným podrostem v podobě jahodníku měsíčního nebo různých druhů brusnic a klikví. Aktinidie nebo klanopraška ovládnou oporu na fasádě domu nebo plot. Pro maliník a ostružiník najděte místo v divokém koutě zahrady nebo si nechte loubí u domu porůst skvělým křížencem těchto dvou druhů, které seženete pod označením Tayberry.

Prakticky žádnou péči nemusíte věnovat ani dalším druhům drobného ovoce. I pro líné zahrádkáře je skvělou volbou rakytník řešetlákový nebo temnoplodec černoplodý. Ovocné druhy lze vysadit do společného sousedství, ve kterém budou fungovat na principu jedlého lesa. Zde by mělo být zastoupeno patro stromové, keřové i bylinné, aby došlo k optimálnímu využití prostoru.

Pěstování zeleniny

Trochu jinou kategorií, co se údržby týče, je pěstování zeleniny. Zde již bude třeba přiložit ruku k dílu, ačkoli i v tomto případě na to můžete jít pěkně od lesa. Nevíte si rady s krabicovým kartonem, spadaným listím nebo se slámou? Pak v těchto materiálech vypěstujte vlastní brambory, uvidíte, jak vás tento netradiční způsob pěstování bude bavit.

Mimochodem, takto brambory pěstovali již naši předci. Pokud po vlastní zelenině toužíte, ale nemáte na její údržbu čas, pak si vybírejte druhy méně náročné. Skvělou možností jsou dýně, cibule, česnek nebo třeba již zmiňované brambory.

Pokud nevyžadujete větší množství zeleniny, můžete pěstovat plodiny i na jediném metru čtverečním. Stačí jen šikovně střídat druhy zeleniny, abyste plochu využili od jara do podzimu. Díky zelenině odolné mrazům se na sklizeň můžete konec konců vydat i v době, kdy je zahrada zahalená pod sněhovou peřinou. Dobrou volbou je špenát, mangold či kapusta. Hlízy topinamburu budou k dispozici také během celého roku, navíc se tato plodina chová jako neodbytný plevel, který nelze vymýtit ani naprosto nesprávnou údržbou.

zahrada-nab-z-irok-spektrum-zdrav-ch-potravin.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 20. 4. 2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová