Prostor mezi brankou a domem by měl být potěchou pro oči majitelům domu i návštěvám. Je to jediná část zahrady, kterou jsme ochotni ukázat kolemjdoucím, měla by tudíž reprezentovat. Dříve, než se rozhodnete předzahrádku osázet rostlinami, které vás uchvátily na dovolené či při návštěvě botanické zahrady, pojďte načerpat inspiraci vzpomínkou na romantické záhonky našich babiček.
Klasické květinové předzahrádky známe již spíše z děl obrozeneckých autorů, přesto můžete takový poklad objevit i dnes a nejen na venkově. Pokud byste se rozhodli pro vytvoření předzahrádky v duchu prarodičů, zaměřte svou pozornost především na typické středoevropské rostliny. Oblíbené zakrslé dřeviny a šlechtěné kultivary v zahradnictví obejděte, takové se do babičkovských předzahrádek absolutně nehodí.
Chaotické, ale nenáročné
Rostliny do zahrady byly v dobách našich babiček voleny z několika hledisek. V první řadě musely plnit užitkovou funkci, většina rostlin na zahradách byla jedlých a v předzahrádkách se objevovaly i bylinky a léčivky.
Zejména na venkově byli lidé této doby silně věřící a pověrčiví. Proto byla dalším hlediskem pro výběr ideálních rostlin jejich ochranná funkce – u vstupu před domem se vysazoval šeřík či jeřáb, které měly chránit domácnost před zlem.
Řada květin z babičkovských předzahrádek je spojována s tzv. mariánským kultem a oslavou Boha. Na předzahrádkách proto nesměly chybět zvonky, hvozdíky, kopretiny, lilie, kosatce, kontryhel, pomněnka a samozřejmě růže.
Doba, ze které si typické předzahrádky pamatujeme, byla oproti té naší odlišná zejména v dostupnosti nejen samotných rostlin, ale i prostředkům proti škůdcům zahrady. Přestože podstatou předzahrádek je chaotičnost a volnost, byly rostliny vysazovány s ohledem na praktičnost a soběstačnost. Díky předávaným radám a moudrostem si naši předkové rychle osvojili znalosti o působení určitých rostlin jako přírodních „pesticidů“. Důraz naše babičky kladly na původní středoevropské trvalky, které se množí samy a přežijí i ladovskou zimu.
Krása v jednoduchosti
I vaší předzahrádce budou slušet původní české květiny. Nebojte se volit i kusy, které jsou známy zejména z polí a luk. Přesně takové totiž k babičkovským předzahrádkám patří. Z trvalek můžete vybírat řebříčky, orlíčky, zvonky, hvozdíky, srdcovky, třapatky a rudbekie, astry, lilie a jím podobné denivky, kosatce či kopretiny. Prostor dejte i pivoňkám, plamenkám (známé jako flox), fialkám a z polních květin se na zahrádce budou vyjímat ohnivé máky.
O výsadbě rostlin nemusíte příliš přemýšlet. S postupem času se trvalky stejně v předzahrádce rozrostou a vám vznikne kýžená barevná kompozice. Nebojte se mezi květiny vysázet i bylinky, naše babičky by daly přednost libečku, meduňce, mátě či petrželi.
Chcete-li prostor před vchodem částečně obměňovat, nebojte se vybírat i mezi jednoletkami a dvouletkami. Klasickou volbou jsou měsíčky, pupalky, slunečnice, topolovky, náprstníky, pomněnky a sedmikrásky.
Zdroj: rostlinky.cz, kvetoucizahrada.cz
Publikováno: 17. 6. 2020, Autor: | autor: Lenka Malá