reklama

Krásná jarmanka

Krásné květy, zajímavé olistění a poměrně dlouhá doba květu. Tímto výčtem vlastností ovšem u trvalky, kterou možná znáte pod starým názvem hvězdovka větší, nekončí. Pokud hledáte nenáročnou květinu, která se hodí do polostínu nebo hlubšího stínu, vyzkoušejte krásku mezi trvalkami, jarmanku větší.

Možná si říkáte, že jste se s touto trvalkou už někdy setkali ve volné přírodě, a věřte, že tomu tak opravdu mohlo být. Jarmanku (Astrantia major) totiž najdete v naší zemi na stanovištích s mírně vlhkou a živnou půdou. Daří se jí v pahorkatinách i horských oblastech, kde ji najdete v nadmořské výšce do tisíce metrů nad mořem. Běžně ji můžete vidět také na vlhkých loukách, v křovinách nebo na okrajích světlých lesů.

Naše domácí jarmanka dorůstá asi do osmdesáti centimetrů, takže to není žádný drobeček a je pro ni typická přízemní růžice svěže zelených lesklých listů, které i bez květů působí dekorativně. V přírodě najdete jarmanku s jemně růžovými nebo bílými květy s mírným zeleným nádechem, ale nikoho jistě nepřekvapí, že si této krásky z čeledi miříkovitých všimli šlechtitelé.

Nové kultivary se liší nejen výškou, ale i barvou a velikostí květů, které rostou v jednoduchém okolíku. Je libo kultivar v čistě bílé, světle nebo sytě růžové, fialové nebo karmínové barvě? Není problém, barevná paleta kultivarů je opravdu bohatá. Dokonce seženete i kompaktní kultivary dosahující výšky okolo třiceti centimetrů.

Do vázy i do záhonu

S květy jarmanky se také setkáte v květinových obchodech, perfektně se totiž hodí do pestrých kytic nebo vazeb přírodního charakteru. Pokud jarmanku objevíte ve volné přírodě, vyrobte si z ní a dalších lučních květin druhově bohatou kytici, která vám jemnými barvami rozzáří interiér vašeho domu. Ve váze vydrží až jeden týden, jen pravidelně zastříhávejte stonky.

Oblíbenost této květiny v zahradní architektuře jistě není nutné příliš rozvádět. Zajímavý a přírodní vzhled jarmanku předurčil pro použití v různých typech trvalkových výsadeb. Skvěle se totiž doplňuje s klasickými záhonovými druhy, kterým často kontrastuje jemným a vzdušným vzhledem.

Dobrou práci ale odvede i v přírodních zahradních partiích, hodí se i do květnatých luk či světlých keřových a stromových podrostů. Růžové kultivary se lépe hodí do kompozic laděných do studených tónů, příliš si totiž nesednou s barvami ve žlutých nebo oranžových tónech. Bílé kultivary mají ale mnohem univerzální použití, protože dobře ladí s teplými i studenými barvami. Své místo jarmanka najde určitě také v přírodní zahradě, kde si květy najdou hmyzí opylovači v čele s motýly a čmeláky.

jemn-kv-ty-jarmanek-si-dob-e-rozum-s-dal-mi-trvalkami-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Co potřebuje

Jarmanka všeobecně platí za nenáročný druh, kterému se daří ve stínu i v polostínu. Slunné stanoviště pro ni není větší problém jen tehdy, když je vysazená do kvalitní půdy s dostatkem živiny a má pravidelnou zálivku.

V chudé a suché půdě skomírá, nedorůstá větších rozměrů a postupně mizí. Příliš náročné není ani množení. Vyzkoušejte nenáročné dělení trsů nebo výsev semen, která seženete v obchodech se zahradnickým zbožím.

rostliny-pro-vhodnou-kombinaci-s-jarmankou-kakosty.JPG

Zdroj: archiv redakce

Kultivary do vaší zahrady

Jarmanka je poměrně dost prošlechtěná, takže máte určitě z čeho vybírat. Kultivary se liší výškou i barvou či velikostí květů. Většina vyšlechtěných kultivarů kvete od června do srpna, některé dokonce až do září.

  • Alba – bílé květy, výška maximálně 60 cm
  • Buckland – květy purpurově fialové, výška 60 cm
  • Claret – růžově červené květy, výška 70 cm
  • Hadspen Blood – růžové květy, výška 70 cm
  • Lola – světle růžové květy, kompaktní kultivar, výška maximálně 40 cm

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 23. 6. 2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová