reklama

Pestrá krása v trvalkových záhonech plného léta

Jaro a léto jsou těmi nejkrásnějšími obdobími, která na zahradě během roku můžete zažít. Obě roční období ovšem mají zcela jiný charakter, který se promítá i do pojetí trvalkových záhonů. Zatímco na jaře jsou trvalky ještě nesmělé a dávají svoji krásu zatím jen opatrně na odiv, v létě se celá zahrada zahalí do těch nejpestřejších tónů.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Pestrá krása v trvalkových záhonech plného léta

Při plánování zahrady se vždy snažíme nakombinovat rostliny a jednotlivé prvky tak, aby se bylo na co dívat po celý rok. Celoročně atraktivní mohou být samozřejmě i trvalkové záhony, ale při jejich plánování je nutné mít už nějaké zkušenosti nebo oslovit zahradního architekta.

Aby byl takový záhon zajímavý během celého roku, je potřeba zohlednit nejen stanovištní podmínky, ale také kombinace jednotlivých druhů, které by se měly doplňovat nejen svou výškou, ale také dobou květu, působností květů a mnoha dalšími vlastnostmi.

Při navrhování záhonu se tedy neorientujte pouze na sortiment trvalek atraktivních během léta, na jaře i na podzim byste totiž byli zklamaní. V záhonech mají své místo i jarní či podzimní cibuloviny, brzké trvalky, okrasné trávy i rostliny vytvářející atraktivní semeníky, které pak ozvláštní záhony v zimě.

-eb-ek-tu-ebn-kovit-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Sortiment trvalek nezná hranice

Při výběru trvalek máme tu výhodu, že je z čeho vybírat. Spíše je problém nepropadnout touze po nákupu rostlin, které se nám na zahradu nehodí nebo to s jejich množstvím nepřehnat.

Na trhu objevíte různé mezidruhové křížence, kultivary se zajímavými vlastnostmi i dnes znovuobjevené staré druhy trvalek, které byste dříve našli spíše na zahradě svých prarodičů.

Setkáte se také s poměrně širokou nabídkou trvalek s atraktivními listy, které se liší nejen tvarem, ale některé jsou i stálezelené, mohou se na podzim přebarvovat nebo jsou vyšlechtěny i pestrolisté variety, ale s těmi to v jedné výsadbě příliš nepřehánějte. I v této oblasti totiž platí pravidlo, že méně je mnohdy více.

Jen několik příkladů trvalek kvetoucích během plného léta

  • Achillea millefolium – řebříček tužebníkovitý
  • Astrantia major – jarmanka větší
  • Centranthus ruber – mavuň červená
  • Coreopsis grandiflora – krásnoočko velkokvěté
  • Coreopsis verticillata – krásnoočko přeslenité
  • Echinacea paradoxa – třapatkovka zvláštní
  • Echinacea purpurea – třapatkovka nachová
  • Hemerocallis – denivka
  • Helenium autumnale – záplevák podzimní
  • Lavandula angustifolia – levandule lékařská
  • Monarda didyma – zavinutka podvojná
  • Phlomis russeliana – sápa
  • Phlox paniculata – plamenka latnatá
  • Rudbeckia fulgida – třapatka zářivá

z-hon-s-trvalkami-pln-ho-l-ta-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Berte v úvahu …

Tvorba trvalkových záhonů má několik pravidel, kterými je dobré se řídit. V první řadě zohledněte stanovištní podmínky. Výběr rostlin podřizujte typu stanoviště, opačný přístup nebude nikdy fungovat. Stejně tak zohledněte charakter plánované výsadby.

Zcela jiná pravidla platí například v prérijních trvalkových záhonech, které bývají výškově i druhově dosti variabilní, nebo třeba u výsadby typu anglického rabata, pro které jsou typické výškově stupňované výsadby jednoho druhu, který přechází v další. Tyto záhony jsou navíc plánovány tak, aby na sebe kvetení jednotlivých kruhů navazovalo, takže záhon kvete po celou sezonu.

Stejně tak se předem rozhodněte, do jakých barev chcete záhon ladit. V některých výsadbách mohou zcela převládat jasné teplé barvy navozující veselou atmosféru, zatímco druhým protipólem jsou barevné kombinace studených tónů, které si nás získávají díky příjemné eleganci a přirozené čistotě barev, ovšem někdy mohou působit poněkud smutně. Další možností jsou kombinace druhů založených na barevných kontrastech, kdy se řídíte komplementárním barevným kruhem, ve kterém jsou naproti sobě uvedeny barvy kontrastní, zatímco barvy v sousedství představují barevnou harmonii a tvoří tak malý kontrast.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 10. 7. 2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová