reklama

Liány se schopností architekta

Popínavé rostliny představují velmi rozmanitou skupinu rostlin a poskytují takřka nepřeberné množství variant využití. Některé fungují jako vegetační kryt, který může s úspěchem nahradit trávník, zakryjí nevzhledná místa anebo rozčlení prostor rozsáhlé zahrady. Nesmíme zapomenout ani na jejich skvělou službu u pergol, kde vytváří příjemný stín. Cenné jsou však především na malých plochách, kam se větší dřeviny nevejdou.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Liány se schopností architekta

Jakmile popínavky obrostou pergolu nebo dřevěnou besídku, potěšení z posezení už nikdo neodolá. Na výběr je opravdu široká škála liánovitých rostlin, které se rekrutují z nejrůznějších koutů světa. Proto se také výrazně odlišují nároky, způsobem pěstování a rovněž možností využití. Ať už na jejich třídění pohlédneme z jakéhokoli úhlu, vždy nás nejvíc uchvátí bohatě kvetoucí.

povijnice-nachov-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Liány ozdobné květem

Mezi těmi, které vyžadují oporu, aby se mohly kolem ní ovíjet, řadíme hrachor vonný (Lathyrus odoratus), svlačec trojbarvý (Convolvus tricolor), povijnice nachová (Ipomoea purpurea), černooká Zuzana (Thunbergia alata). Tyto rostliny jsou nenáročné a rychle rostoucí. Obvykle vyžadují slunné stanoviště, dostatečnou zálivku a občasné přihnojení. Velmi snadno si je můžete namnožit semeny.

Pestrá skupina plaménků

K nejoblíbenější skupině dřevin s okrasným květem patří plaménky. Pěstují se nejen velkokvěté kultivary, ale i původní botanické druhy. Například plamének plotní, který zakryje všechna nevzhledná místa. I když krásou květů zrovna neoplývá, může posloužit jako skvělá protihluková clona. Plamének horní pochází z Asie a roste také docela bujně a kvete již v květnu.

Pro stinná místa anebo pro větší skalky je skvělý plamének alpský anebo Clematis  macropetala.  Z velkokvětých ušlechtilých kultivarů lze doporučit například plamének Jackmanův, který se pěstuje nejčastěji. Jeho květy jsou temně fialové, vyskytují se ve velkém množství a rozkvétají postupně již od července do září. Při jižní stěně pěstované potřebují mít přikrytý kořenový bal, neboť nesnášejí úpal. Jsou světlomilné a vysazují se do živné půdy, která má mírně zásaditou reakci. Vyžadují každoroční řez nízko nad zemí v období vegetačního klidu. K rostlinám se doporučuje nahrnout vrstvu listí, jako ochranu před mrazem.

hrachor-vonny-4-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 14. 7. 2020, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Trvalky kvetoucí v létě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Trvalky jsou rostliny kvetoucí v létě. Zjistíte, jaké druhy existují, jak trvalky vysazovat, kombinovat a jaké choroby a škůdce můžete očekávat.