reklama

Velkokvěté růže – královny květin i zahrad

Královny květin – tak právem označujeme růže. Vyjadřují krásu a lásku. Na každé zahradě jsou nepřehlédnutelné v každé ze svých podob – keřové, stromkové, popínavé, nebo půdopokryvné. Pěstujme je, abychom si zkrášlili svět.

i (Zdroj: archiv redakce)
Velkokvěté růže – královny květin i zahrad

Opravdovými královnami jsou velkokvěté růže

Snad každý zahrádkář má v oblibě nějaký druh růží, ať už se jedná o růže miniaturní, křovité, remontantky, čajohybridy, nebo floribundy. Ovšem největší oblibě se těší pravděpodobně velkokvěté čajovky, jak se jim s oblibou říká. Nádhera jejich dokonalých květů je činí naprosto jedinečnými kráskami zahrad i parků. Podívejme se, jaké podmínky pěstování jsou pro ně ideální.

profimedia-0216269403.jpg

Zdroj: archiv redakce

Vyznáte se v čajových růžích?

Nepsanou stálicí ve stupnici oblíbenosti jsou neustále růže velkokvěté. Dále je dělíme na čajohybridy (ČH) a velkokvěté floribundy jinak nazývané též floribundy grandiflory, odtud zkratka (FG).

Čajohybridy patří k těm nejvíce zastoupeným. Jejich květy po otevření mívají i více než 9 cm v průměru. A jejich keře dle odrůdy dosahují na výšku od 0,6 metru do 1,5 metru. Na každém jejich stonku se objevuje postupně jeden až tři květy, pouze výjimečně jich mají na stonku pět až šest. Jejich květy u mnoha odrůd také příjemně voní. Od čajohybridů se velkokvěté floribundy liší jen větším počtem květů v každém květenství.

Jak pěstovat růže?

Velkokvěté růže můžeme vysazovat od nížin až po podhorské polohy, nejsou totiž náročné na teploty. Pro dostatek květů potřebují výsadbu na slunném místě, ovšem úpal nebo příliš suchá místa jim škodí.

Jsou-li vysazeny ve stínu, jejich dřevo hůře vyzrává, a proto jsou snáze napadnutelné škůdci a chorobami. Pro dobrý vývoj růží je důležité také mírné proudění vzduchu. Proto růže vysazujeme raději samostatně, kde jim nestíní ani ovocné stromy, ani jiné větší okrasné keře. Ty by je navíc obíraly o živiny v půdě.

Hluboké hlinité až hlinitopísčité půdy, to je to, co růžím vyhovuje. Měly by mít v půdě k dispozici dostatek humusu a živin. Půda by měla mít neutrální až slabě zásadité pH. Co růže přímo nesnášejí, jsou jílovité studené půdy. Trvá-li sucho delší dobu, nebo jsou-li růže vysazené na výsušných místech, potřebují vydatnou, avšak méně častou zálivku.

profimedia-0251091124.jpg

Zdroj: archiv redakce

Vysazujeme růže

S přípravou místa pro výsadbu růží byste měli začít již rok předem. Důležité je půdu na tom místě důkladně zpracovat. Měla by projít hlubokým přerytím a následně je potřeba do ní zapracovat kompost nebo proleželý hnůj. Zároveň je nutné zbavit půdu všech zbytků kořenů, které na místě zanechaly vytrvalé plevele.

Strukturu půdy mohou vylepšit luskoviny nebo rané brambory jako předplodiny. Velmi dobře se osvědčilo i zelené hnojení, které zvládne peluška, vikev, svazenka nebo hořčice. Nejvíce hmoty mají, jakmile přijdou do stadia plného květu. A právě tehdy se zapravují do půdy.

Chcete-li se do výsadby růží pustit na podzim, měli byste mít půdu připravenou již v pozdním létě. Pro jarní výsadbu musí být záhon pro růže připraven již na podzim.

profimedia-0216269401.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pečujeme o růže

Podle potřeby se půda okolo růží mělce okopává a kypří.  Tímto způsobem se dosáhne přerušení půdní kapilarity a šetří se tím půdní vláhou. Stejně nutné je i odplevelování. Pro tuto činnost si vybíráme dobu, kdy půda není přemokřená, avšak není ani přeschlá. Ideální dobou je den dva po dešti, kdy je půda přiměřeně vlhká, ale již se nelepí. Po vypletí můžete použít i půdní nastýlku, to znamená sekanou trávu, nebo kůru z jehličin, která bude bránit růstu plevelů.

Věříme, že při dobré přípravě půdy před výsadbou a pravidelné péči o růžové keře nejen v době vegetace, vám budou tyto krásky přinášet hodně radosti z nádherných a zdravých květů, na něž bude radost pohledět.

Foto: Profimedia.com

Publikováno: 20. 7. 2020, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová