Nabídka zahradních hnojiv je tak široká, že si mnohdy zahrádkáři neví rady, jaké hnojivo je vlastně to nejlepší. Neexistuje žádná univerzální pomůcka, kterou byste se při nákupu mohli řídit. V první řadě je dobré si ujasnit, na co hnojivo přesně potřebujete a co od něj očekáváte. V některých případech se synteticky vyráběná hnojiva příliš nehodí a je proto vhodné je nahradit organickým hnojivem.
Firmy zahradnický trh doslova zahltily různými typy hnojiv, která se liší nejen účinností, ale také způsobem aplikace. Kromě klasických synteticky vyráběných hnojiv můžete zvolit také hnojiva ekologická nebo dokonce organická v podobě granulátu nebo prášku.
V první řadě si ale ujasněte, na co hnojivo přesně potřebujete. Zcela jiný typ použijete v užitkové zahradě a jinak budete přistupovat při výběru hnojiva pro okrasné rostliny. Každá skupina rostlin totiž vyžaduje zcela odlišné zastoupení živin, proto nelze použít jedno jediné hnojivo na celou zahradu.
Pokud byste například pohnojili kyselomilné vřesy nebo borůvky chocholičnaté dusíkatým rychle rozpustným hnojivem, spíše byste jim uškodili.
Pokud si s výběrem nevíte rady, pečlivě pročtěte návod na hnojivech, kde bývá jasně vymezena skupina rostlin, pro kterou je hnojivo určeno. Běžně tak seženete typy určené pro vřesovištní rostliny, pro hnojení plodové zeleniny nebo pro okrasné trávníky.
Jednotlivá hnojiva se také liší aplikací. Zatímco granuláty a prášková hnojiva lze aplikovat rozhozem nebo je nutné je zapracovat do substrátu při výsadbě, kapalná hnojiva se ředí vodou a aplikují se během sezony.
Syntetická, ekologická nebo organická?
Při nákupu by vás stejně tak určitě měl zajímat původ hnojiva nebo způsob jeho výroby či zpracování. Tyto aspekty jsou zvláště důležité tehdy, když na své zahradě hospodaříte přírodním způsobem a nechcete svoji půdu zbytečně zasolovat a kontaminovat tak třeba podzemní vody.
Pokud patříte do této skupiny zahrádkářů, jsou pro vás jasnou volbou organická hnojiva. Ta si vždy nemusíte přímo kupovat, ale většinu si zvládnete vyrobit i sami. Skvělou volbou je třeba kompost nebo bylinná jícha, které vyrobíte i na malém pozemku. Pokud se ale do vlastní výroby přeci jen nechcete pouštět, můžete si koupit třeba granulovaný kravský nebo koňský hnůj či guáno.
Asi nejpočetnější skupinou jsou synteticky vyráběná hnojiva, která se skládají z koncentrovaných živin. Jejich výhodou je vysoký obsah živin, jednoduchá aplikace a konec konců i vyrovnaný poměr živin, což se rozhodně nemůže říct například u klasických stájových hnojiv, která mají ale ovšem zase jiné přednosti. Některá synteticky vyráběná hnojiva obsahují také přídavek organické hmoty, která zlepšuje půdní podmínky a jsou proto mnohem vhodnější i tam, kde je potřeba myslet i na půdní strukturu.
V posledních letech se často řeší otázka škodlivosti či vhodnosti použití syntetických hnojiv a vzhledem k tomu, že je dokázáno, že tato hnojiva při dlouhodobém používání mohou značně degradovat samotnou půdu, přišli výrobci se širokou nabídkou ekologických hnojiv, která by neměla tolik zatěžovat životní prostředí.
Úspěch spočívá také v aplikaci
Všeobecně platí, že je nutné hnojiva používat pouze tehdy, když je to opravdu potřeba. Pokud dojde k častému přehnojování, rostliny nedokáží živiny spotřebovat, takže dojde k jejich vyplavování do podzemí, kde je rostliny již nejsou schopny přijmout. Časem se tak spolu se zálivkou nebo dešťovou vodou dostanou do sítě podzemních vod, kterou výrazně znečišťují.
Hnojte tedy opravdu s mírou a ve vhodnou chvíli. Dobrým pomocníkem zvláště při hnojení okrasných trávníků mohou být rozmetadla nebo strojky určené přímo pro hnojení. Tito pomocníci se postarají o rovnoměrnou aplikaci hnojiva, takže nehrozí popálení trávníku.
{"type":"import-image-group","image_ids":"[1486920,1486921,1486922,1486921,1486923,1486815,1486809,1486810,1486811,1486812,1486816,1486814,1486621,1486624,,,,]}
Foto: Lucie Peukertová
Publikováno: 6. 8. 2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová