V roce 2015 začaly klíčit první semínkovny i u nás v ČR. Zemí vzniku této skvělé ideje je Francie, odkud přišla tato myšlenka i k nám. Pokud nevíte, jak takové semínkovny fungují, proč byly založeny a kde se o nich dozvědět více, čtěte dál náš dnešní článek. Možná právě z vás bude zakladatel nové semínkovny ve vašem okolí.
Semínkovna může být klidně i čajovna
Vzhledem k tomu, že semínkovna je místem pro bezplatnou výměnu semínek, může se taková výměna uskutečnit klidně třeba i v čajovně, kavárně nebo u někoho s účastníků výměny přímo na zahradě. V semínkovně se umístí nějaký box, do kterého zakladatel vloží osivo z vlastních zdrojů a ostatní se k němu přidávají. Tak vzniká živá výměna osiva na místech, která jsou volně k dispozici každému zájemci o pěstování. Pro začátek bude rozhodně velmi užitečné vytvořit k boxu či krabici se semínky nějaký návod, jak vlastně to celé vlastně funguje.
Co je účelem semínkoven
Semínkovny vznikly za účelem výměny a sdílení osiva. Nemusí se jednat výhradně o osivo, které si každý sám vlastními silami vypěstoval na zahradě či na svém pozemku, ale mohou to být i semena zakoupená v obchodech. Pokud vlastníte zahradu, možná taková výměna osiva už dávno funguje mezi vámi a vašimi sousedy zahrádkáři. A proč tedy nerozšířit dobrý zvyk i dále mezi ostatní lidi?
Diverzita je cesta
Kdo miluje přírodu, ten jistě i rád zahradničí, a kdo rád něco pěstuje, má vždycky větší radost, když se podaří něco nevšedního a výjimečného, co si sám může množit a tím také obdarovávat ostatní. Navíc nezanedbatelná je i stránka diverzity, tedy různorodosti. Snižování počtu odrůd, které je v současnosti běžné, není tou správnou cestou. Různorodost vždy znamená i nižší rizikovost.
Jak sbírat semínka
Kdo už má s pěstováním nějaké ty zkušenosti ví, že dobře se semenaří papriky, hrách, rajčata anebo fazole. Ovšem daří-li se u vás dostatečně kterémukoli jinému druhu, je dobré zachovávat rozmanitost a sbírat semena i z více rostlin.
Pro sběr semen vybírejte vždy zdravé a dobře prospívající rostliny a semena nechte dostatečně vyzrát, aby měla v následujícím roce co nejvyšší klíčivost. Striktně se však vyhýbejte sběru semen u rostlin, které jste zakoupili jako osivo s označením F1. Jedná se o šlechtěné odrůdy, které mají ideální výnosy jen v prvním roce. První generace výpěstků vám tedy přinese velký užitek ale těm, kdo od vás tato semena obdrží, už nikoliv. Toto je zářný příklad toho, jak se snaží někteří producenti vytvořit závislost odběratelů na svých produktech.
Jak semínka uchovávat
Vhodnější je pro semenaření zvolit osivo jednoletek, tedy těch rostlin, které v prvním roce hned vzejdou a ještě v témže roce také vytvoří semena. Dále jsou vhodné i trvalky. Sesbíraná semínka nechte dobře vyschnout, ale ne na slunci, a pečlivě je vzájemně oddělujte. Usnadní vám to posléze jejich označování a ukládání. Uložte je nejlépe do menších papírových sáčků, na které si ihned můžete nalepit štítky s popisem anebo si pořiďte takové papírové sáčky, které už mají předtištěné místo na označování druhů semen.
Nadchla vás problematika semínkoven? Pak budete chtít vědět jistě víc, takže doporučujeme navštívit oficiální stránky semínkoven. Naleznete zde i mapu již vzniklých semínkoven u nás v ČR.
Foto: shutterstock.com
Publikováno: 28. 8. 2020, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová