Určitě jste se sami někdy na vlastní zahradě setkali s problémem poléhání rostlin nebo jste řešili, kam vysadíte popínavou rostlinu. Ukážeme vám několik šikovných opor, které se hodí pro popínavky i pro vzrůstné okrasné trávy a trvalky. Konečný výběr záleží na typu rostliny, její výsledné velikosti nebo třeba také na stylu zahrady. Zvolený materiál i konstrukce výrazně ovlivní působení opory v zahradě.
V českých zahradách většinou opory plní spíše praktickou funkci, ale jejich estetické působení ustupuje do pozadí. Při tom mohou být i tyto drobné konstrukce zajímavé a mohou zahradě vtisknout opravdu nevšední kouzlo. Opory navíc uplatníte opravdu v každé zahradě. Popne se po nich kvetoucí popínavka, stabilizuje vysoké trvalky nebo třeba popínavé druhy zeleniny. Možností je opravdu mnoho, stačí jen zapojit fantazii a máte vyhráno! Vybírat můžete z materiálů, které na zahradě vydrží po desítky let ale i takové, které si každý rok znovu vyrobíte a pozměníte jejich vzhled. Stejně tak variabilní je jejich cena, která se pohybuje od několika desítek korun po desetitisíce.
Stylová opora = stylová zahrada
Naprosto stěžejní jsou opory především pro pnoucí růže, které jsou bez tohoto praktického pomocníka nestabilní. Kromě tradičních dřevěných a litinových treláží můžete vyzkoušet jednoduché, ale zato zajímavé loubí z dřevěných trámů, které necháte v jeho přirozené kráse a budete se těšit na zajímavou patinu dřeva nebo je upravíte pomocí nátěru. Toto loubí může zároveň fungovat jako pohledový i prostorový předěl mezi dvěma částmi zahrady.
K moderní minimalistické architektuře se hodí minimalistické řešení, které na sebe nestrhává nadmíru pozornosti. Dobrou práci odvede síť z ocelových lanek napnutá u stěny domu nebo zahradního altánu. Nevýhodou této konstrukce je nutnost zakázkové výroby a tomu úměrná cena, přesto se jedná o racionální a dlouhodobě bezúdržbové řešení. Ocelová lanka nepotřebují žádnou povrchovou úpravu a při kvalitní instalaci unesou i poměrně silnou zátěž. Lankové systémy se hodí stejně dobře i pro další druhy popínavek. Jejich velkou výhodou je poměrně jednoduchá a rychlá instalace a vysoká variabilita výsledných konstrukcí. Některým rostlinám dobře poslouží systém několika vertikálně nebo horizontálně natažených lanek.
DIY opory
Pokud patříte mezi nenapravitelné kutily, kteří si s pomocí přírodních materiálů vyrábí různé zahradní dekorace, vyzkoušejte si vyrobit několik přírodních konstrukcí pro trvalky nebo zeleninu. Trvalkám vytvoříte zajímavou oporu například z březových větviček nebo bambusových tyčí.
V zeleninové zahradě se pro popínavou zeleninu hodí především odlistěné vrbové pruty zapíchnuté do půdy a svázané v horní části do svazku. Tuto jednoduchou konstrukci rychle popnou třeba fazole, ale stejně dobře se hodí pro drobnoplodé popínavé tykve, ačokču nebo také pestře kvetoucí hrachor. Tyto přírodní konstrukce se uplatní v užitkových, přírodních a trvalkových zahradách.
Historicky hodnotným materiálem pro výrobu konstrukcí a opor s vysokou nosností je také léty ozkoušená litina. Treláže i loubí s vysokou nosností se hodí i pro poměrně vzrůstné a bujně rostoucí popínavky, se kterými si ostatní materiály příliš neporadí.
Text a foto: Lucie Peukertová
Publikováno: 6. 9. 2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová