reklama

Výsadba ovocných dřevin

Během září a října se začínají zahradnické obchody plnit rostlinným materiálem a cibulovinami. Mezi nejoblíbenější skupiny rostlin, pro které je typická podzimní výsadba, patří bezesporu ovocné dřeviny. Právě ty jsou nyní k dostání ve výborné kvalitě, proto si jejich výsadbu naplánujte na konec sezony. Podobně tomu je i v případě druhů drobného ovoce, které jsou nyní dostupné v mnoha zajímavých odrůdách.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Výsadba ovocných dřevin

Proč je podzim dobrým obdobím pro výsadbu ovocných stromků? Protože právě teď jsou ze země vydobývány nové rostliny, takže máte na výběr z toho nejkvalitnějšího materiálu.

Ovocné prostokořenné stromky jsou k dostání také na jaře, ale spíše se jedná o rostliny, které nebyly vyprodány na podzim, prodejce je pouze na zimu založil do půdy a zazimoval. Vždy vybírejte pouze kvalitní rostliny s dobře provedeným roubem, s prostorově rozloženými větvemi, které nejsou mechanicky poškozené a nejsou na nich zřejmé jakékoliv stopy chorob a škůdců.

Výsadba krok za krokem

Podzimní výsadba je mezi zahrádkáři oblíbená i díky její efektivitě. V této době totiž klesají teploty a poměrně se zvyšují úhrny srážek, takže se rostliny lépe ujímají a není je nutné tak často zalévat. Abyste se ale dočkali dobře ujmutých rostlin, je dobré dodržet hned několik aspektů.

Pro výsadbu zvolte dostatečně velkou plochu. Pokud sázíte ovocné stromy, berte v úvahu jejich pěstební tvar. Zatímco zákrsky a čtvrtkmeny nedosahují příliš velkých rozměrů, polokmeny a vysokokmeny po mnoha letech zaberou velkou plochu. Na prostor jsou náročné i některé druhy drobného ovoce, nenechte se zmást názvem, ne vždy se jedná o méně vzrůstné rostliny. Dřín obecný nebo muchovník dorůstají značných rozměrů a často připomínají velikostí spíše stromy.

podzimn-term-n-je-vhodn-pro-v-sadbu-d-evin-zn-m-ch-jako-drobn-ovoce-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pokud už tedy máte vybraný druh i vhodné místo, připravte výsadbovou jámu. Její velikost je přímo závislá na kvalitě stávající půdy. Pokud je okolní zemina kvalitní a obsahuje hlavně cennou ornici, stačí vykopat jámu jednoho a půl násobku průměru kořenového systému. U půdy horší kvality se mnohdy jedná až o trojnásobek průměru.

Kořeny rozmístěte co nejvíce do prostoru. Pokud jsou některé poškozené, zastříhněte je ostrými zahradnickými nůžkami. V místě řezu pak brzy vzniknou malé kořínky, které původní kořen rychle nahradí.

Původní zeminu promíchejte se zetleným kompostem nebo kvalitní ornicí a po částech jí zasypte výsadbovou jámu s kořenovým systémem. Po částech ji udusávejte, aby v jámě nezůstaly vzduchové kapsy, které by mohly zapříčinit odumírání kořenového systému a následně i samotné rostliny.

Hloubka výsadby je poměrně dost diskutovaná ne vždy je při výsadbě dodržena. Pokud sázíte prostokořenný materiál, pamatujte, že místo roubování musí být několik centimetrů nad půdním povrchem. Nikdy ho nezasypávejte zeminou.

Některé ovocné dřeviny zřejmě nakoupíte v kontejnerech, v nichž jsou nějakou dobu pěstovány. Ty vysaďte tak, abyste vrchní část kořenového balu jen mírně překryly novou zeminou. Rostliny rozhodně neutápějte do větší hloubky.

Po výsadbě vytvořte závlahovou mísu kolem kmene v blízkosti kořenů. Mísa se skládá z navýšeného valu vytvořeného ze zeminy, který brání splavování vody do dalekého okolí. Jakmile se rostlina ujme, můžete val rozrušit.

Výsadba ovocných dřevin
Výsadba ovocných dřevin (Zdroj: )
Výsadba ovocných dřevin
Výsadba ovocných dřevin (Zdroj: archiv redakce)
Výsadba ovocných dřevin
Výsadba ovocných dřevin (Zdroj: archiv redakce)
Výsadba ovocných dřevin
Výsadba ovocných dřevin (Zdroj: archiv redakce)
Výsadba ovocných dřevin
Výsadba ovocných dřevin (Zdroj: archiv redakce)
Výsadba ovocných dřevin
Výsadba ovocných dřevin (Zdroj: archiv redakce)

Tip redakce

Při výkopech výsadbových jam se někdy může stát, že je půda suchá. V tomto případě do jam rostliny hned nevysazujte, ale jámu napusťte vodou. Do výsadby stromku se pusťte až po zasáknutí vody do okolní zeminy.

Poměrně častým nešvarem zahradnických firem je zkracování větví nabízených rostlin. Takový materiál je vlastně poškozený. Větve by nikdy neměly být zkracovány již v obchodu na pupen, proto požádejte personál, aby to neprováděl. Vždy je nejlepší, abyste si domů přinesli rostlinu s nezkrácenými větvemi s dobře zabaleným kořenovým systémem například jutovým pytlem, který zabrání vyschnutí kořenů. Přesto rostliny po převozu domů hned vysaďte a pečlivě zalijte.

na-podzim-se-enete-vysoce-kvalitn-ovocn-rostliny-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 23. 9. 2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová