reklama

Skrýše pro užitečné živočichy

Zahrádkaříte-li ve jménu přírody, jistě se snažíte přilákat užitečné živočichy, kteří vám na zahradě pomohou nastolit přirozenou rovnováhu, abyste se obešli bez zbytečné chemie. Poradíme, co k vám zvířecí pomocník přitáhne.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Skrýše pro užitečné živočichy

Drobní živočichové  se na zahradě neudrží jen tak, musíte pro ně něco udělat.  Každý živočišný druh má své požadavky, které souvisí s potravou i úkryty či zimovišti. Při tvorbě těchto skrýší si dopředu zjistěte, co všechno daný druh, který chcete nalákat do své zahrady, potřebuje. Zatímco užitečnému hmyzu dobře poslouží hmyzí hotely, škvorům zase zavěšený květináč vyplněný slámou a pověšený do koruny stromu tak, aby se alespoň jednou stěnou dotýkal kmene nebo větví.

Ještěrky ke svému životu vyžadují slunné a teplé stanoviště, proto rozhodně nepohrdnou hromadou kamení v neudržované části zahrady nebo suchou zídku. Obojživelníci tráví velkou část svého života ve vodě, ale na souši jim můžete vybudovat částečně zahloubený úkryt z kamenů a silných větví, které překryjete vrstvou suchého listí.

Mezi další užitečné pomocníky patří také ježci. U nás se vyskytují dva druhy, a čím jsou ježci vlastně užiteční? V zahradě zredukují například slimáčí populaci. Na zimu ovšem potřebují kvalitní zimoviště, které připravíte navršením silných větví, které prosypete mocnou vrstvou suchého listí.

Aby byla vaše práce odměněna výsledkem, všechna stanoviště připravte v klidných a ničím nerušených částech zahrady, kam příliš často nechodíte. Perfektní službu také odvedou divoké neudržované kouty ve větší vzdálenosti od domu, které nepodrobujete pravidelnému zahradnímu úklidu.

hn-zdn-budky-jsou-ur-eny-pro-specifick-druhy-pt-k-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Užiteční živočichové

Do škatulky živočichů, kteří mají své místo na každé zahradě, patří například hmyzí opylovači. Včely, čmeláci či motýli sbírají sladký nektar z květů a právě díky nim se rok co rok dočkáme vytoužené sklizně.

Na zahradu je můžete nalákat na okrasné i ovocné rostliny s květy bohatými na nektar. Pokud možno používejte co nejméně plnokvětých kultivarů, jejich květy jsou totiž pro některé druhy hmyzu nepřístupné.

Motýlům vyhovují pestré silně vonné květy, ale nalákat je můžete třeba na motýlí krmítko. Na něj pak stačí nakrájet citrusové plody nebo nalít melasu či šťávu z ovoce.

Pokud se bavíme o užitečných pomocnících, nesmíme zapomenout ani na ptactvo, které se živí různými rostlinnými škůdci včetně housenek běláska zelného. Ptákům na záhonech na zimu ponechte suché semeníky trvalek a nabídněte jim krmítka a hnízdní budky. S umělým dokrmováním to moc nepřehánějte, překrmování v nevhodnou dobu má údajně vliv na to, že zpěvní ptáci přestávají zpívat a nejsou tím pádem schopni najít partnera. Navíc někteří nemají ani tendenci si dohledávat přirozenou potravu.

Skrýše pro užitečné živočichy
Skrýše pro užitečné živočichy (Zdroj: archiv redakce)
Skrýše pro užitečné živočichy
Skrýše pro užitečné živočichy (Zdroj: archiv redakce)
Skrýše pro užitečné živočichy
Skrýše pro užitečné živočichy (Zdroj: archiv redakce)
Skrýše pro užitečné živočichy
Skrýše pro užitečné živočichy (Zdroj: archiv redakce)
Skrýše pro užitečné živočichy
Skrýše pro užitečné živočichy (Zdroj: archiv redakce)
Skrýše pro užitečné živočichy
Skrýše pro užitečné živočichy (Zdroj: )

Kde potřebují živočichové vaši pomoc

Na venkově se naštěstí většinou nachází i přirozená stanoviště pro živočichy, ve velkých městech je ale situace zcela jiná. V hustě zastavěných lokalitách nejsou pro hmyz ani jiné živočichy vhodné podmínky, takže rodinné zahrady mnohdy zejí prázdnotou. Právě v těchto podmínkách je nutné stanoviště zakládat.

Zatímco hmyz si zahrady najde, s ostatními živočichy je to už mnohem komplikovanější. Žáby či ještěrky ve velkých městech v silně zastavěných lokalitách nemají téměř žádnou šanci.

such-z-dky-jako-p-irozen-stanovi-t-je-t-rek-a-drobn-ho-hmyzu-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Čemu se vyhnout?

Většina živočichů vyžaduje pokud možno co nejpřirozenější podmínky, což je v dnešní době často nedostupný přepych. Pokud ale chcete podmínky na své zahradě zlepšit, přestaňte zcela používat chemicky vyráběné prostředky na hnojení a ochranu rostlin.

Postřiky používané proti savému a žravému hmyzu sice pomáhají v boji se škůdci, ale zahubí zároveň i mnoho užitečných živočichů, za které bychom na zahradě měli být spíše rádi. Pokud se vám na zahradě přeci jenom objeví choroby a škůdci, sáhněte raději po přípravcích biologické ochrany.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 24. 9. 2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová