Pokud i vy na své zahradě zkoušíte stále něco nového a ještě vás to neomrzelo, naplánujte si na příští rok pěstování netradičních druhů zeleniny. Ty známé druhy můžete naopak pěstovat netradičním způsobem, možností je mnoho. Zelenina pak nebude působit pouze jako užitková rostlina, ale bude plnit také estetickou funkci. Ve skupině zeleniny se totiž vyskytuje mnoho druhů, které jsou vzhledově zajímavé a navíc zpestří i váš jídelníček.
Dříve bylo zvykem zeleninovou zahradu pohledově oddělovat od okrasné části. Tento přístup byl pro nás přirozený, oddělování dvou jinak tematicky laděných částí zahrad přijde logické. V současné době se ale razí trend okrasné zeleniny a zajímavých zeleninových záhonů, které plní ve finále také dekorativní funkci. Takto upravená užitková zahrada pak může pohledově navazovat na okrasnou část a bude ji skvěle doplňovat.
Propojení užitkové a okrasné funkce
Zeleninové zahradě dodá šmrnc formální i nepravidelné uspořádání, přesto je dobré si vymyslet nějaký vlastní systém. Zeleninu rozhodně nemusíte pěstovat v monokulturách, na kterých si rádi smlsnou škůdci a některé zahradní choroby. Vyzkoušejte stabilnější polykulturu, kde se vedle sebe kombinují různé typy zeleniny s odlišnými nároky na živiny a s odlišným kořenovým systémem. Takto skombinované druhy půdu nevyčerpají a jsou navíc mnohem zdravější než v plošných monokulturách.
Zajímavé řešení přináší vyvýšené záhony. K jejich tvorbě využijte neopracované řezivo. Výhodou těchto záhonů je jejich dobrá přístupnost a omezené splavování zálivkové vody. Pro popínavé plodiny si vytvořte zajímavé opory. Ty si rychle vyrobíte z vrbových nebo březových prutů. Zeleninové záhony s jejich pomocí dostanou také vertikální rozměr a ušetříte s jejich pomocí prostor.
Krása zeleniny
Ve skupině zeleniny najdete hned několik druhů, které svým zbarvením, atraktivními plody nebo nevšedním charakterem růstu plně nahrazují okrasné rostliny. Řeč může být o dýních, cuketách a patizonech, artyčoku, ale zajímavou podívanou připraví také pestré listy mangoldu, barevná řepa, sortiment plodové zeleniny nebo třeba popínavé fazole a ačokča. Zajímavé druhy spojené se zdravou sklizní vás budou bavit a jejich pěstování těšit. Můžete vyzkoušet také některé méně běžné druhy zeleniny, dobrým příkladem jsou například topinambury, kalabasa nebo některé druhy šťovíku.
Spojení zeleniny s jinými skupinami rostlin
Tradiční zelenina působí zajímavým dojmem třeba ve spojení s bylinkami nebo některými letničkami. Toto sousedství není založeno pouze na estetickém působení, ale je spíše pro obě skupiny rostlin výhodné. Měsíček lékařský, aksamitníky a aromatické bylinky totiž v půdě likvidují mnohé choroby a škůdce. Lupiny mnoholisté zase do půdy dodávají dusík ve formě přijatelné pro rostliny, mají totiž na svých kořenech hlízkové bakterie, které převádí vzdušný dusík do přijatelných forem.
Co ale s kompostem?
Jestliže máte pocit, že váš kompost rozhodně nepůsobí reprezentativně, i s ním toho svedete poměrně hodně. Jeho horní část můžete osázet druhy zeleniny náročnými na dusík. Mezi takové dusíkové žrouty patří dýně, rajčata, řepa, brambory a okurky. Tímto krokem navíc využijete další volnou plochu na zahradě.
Foto: Lucie Peukertová
Publikováno: 19. 10. 2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová