reklama

Chryzantémy se také jí

Vznešené jméno chryzantéma má na našich zahrádkách neméně poetické, ale mnohem srozumitelnější pojmenování. Říká se jí listopadka a skutečně nám svými odolnými kvítky v barvách od bílé a žluté až po červenou a fialovou oživuje zahradu v době, kdy už žádná jiná letnička ani trvalka nekvete.

i (Zdroj: archiv redakce)
Chryzantémy se také jí

​Chryzantémy pro ozdobu

Květy drobné i větší (ty největší kaktusovité koule, které najdete v květinářstvích, na záhoně u nás nevypěstujete, jedině ve vytápěném skleníku), jednoduché, poloplné, plné i kulaté pomponky, k tomu sytě zelené lístky – listopadky vám ozdobí podzimní záhon, květináče i truhlíky před domem. Máte je volně vysazené?

Ostřihejte jim po odkvětu dlouhé výhony a ochraňte je před mrazem třeba chvojím, postaveným do stříšky, aby po něm voda stékala mimo kořeny rostliny. Co s hrnkovými chryzantémami? Když je v plném květu přenesete do bytu, prozáří vám na pár týdnů pokoj. Pak je ostříhejte, dejte do místnosti, kde je okolo 10 °C a občas je přes zimu zalijte, aby nevyschly.

Na jaře po mrazech je vystěhujte na zahrádku, znovu bujně obrazí. Náš tip? Slaďte si v jednom širokém květináči několik menších rostlinek do barevné palety, získáte rozvernou podzimní dekoraci bytu.

Chryzantémy k jídlu

Jedlé jsou prakticky všechny druhy, nemusíte se bát, že byste se otrávili. Kuchaři v luxusních restauracích využívají sytých barev květů na dekorování pokrmů. V krémové žampionové polévce se krásně vyjímá jediný vínový kvítek. Sytě červený zase krásně ozdobí třeba hráškové pyré podávané k hovězí pečeni nebo steaku. Také můžete otrhat okvětní plátky a posypat jimi třeba brambory nebo bramborovou kaši.Pokud počítáte s tím, že budete kvítky skutečně jíst a chcete kuchyňsky využít také listy, vypěstujte si chryzantému jedlou (Pinardia coronaria, Xanthophthalmum coronarium a Glebionis coronarium). Ta je totiž ke konzumaci přímo určená. V asijských kuchyních, zejména v čínské, je salát z mladých lístků se zálivkou jako na hlávkový salát, případně v kombinaci s rajčaty a naklíčenými fazolkami nebo mungem, velice oblíbený. Starší lístky, které mají drsnější mírně nahořklou chuť, pak servírují tepelně upravené – osmahnou je zprudka na oleji s česnekem a chilli papričkami a podávají jako teplou zeleninku k pečenému masu s rýží.

Chryzantémy pro zdraví

 
Výhoda chryzantémy jedlé je určitě v tom, že salát můžete připravovat po celou zimu. Stačí rozrostlé sazenice na zimu přesadit do květináčů a přenést domů na okenní parapet. Pak můžete výhonky stříhat a zaštipovat až do jara. Lístky mají poměrně vysoký obsah vitaminu C, provitaminu A minerálních látek. Také aromatická silice působí blahodárně, když dostanete protivnou podzimní rýmu a kašel. Z kořenů se vaří čaj proti bolení v krku a hlavy, údajně je prospěšný i pro diabetiky a pro posílení zraku. Květinové čaje, jejichž součástí okvětní lístky chryzantém často bývají, se servírují pro obnovení harmonie organismu.
V každém případě chutnají lahodně, zvlášť když si do nich přidáte malou lžičku medu. Na stůl si dejte kytici krásných chryzantém, zapalte si svíčku a popíjejte voňavý květinový čaj –pro nabytí dobré nálady v podzimních podvečerech úplně stačí. A ta, jak známo, je půl zdraví.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10. 11. 2010, Autor: