Advent je období čekání na příchod Štědrého dne. Měla by ho provázet sváteční atmosféra, která má mimo jiné zpříjemnit dlouhé večery. V žádné domácnosti by na stole neměl chybět adventní věnec. Pokud ho plánujete vyrobit sami, máme pro vám pár inspirací.
Věnec je již od nepaměti symbolem vítězství a královské důstojnosti. Stálezelené adventní věnce měly v minulosti velký význam, do příbytků přinášely štěstí a příslib dobré úrody a naopak odvracely bídu a zlo. Kruhový tvar adventního věnce vyjadřuje rodinnou soudržnost, společenství a sounáležitost. A tyto hodnoty mají svůj význam i v dnešní době.
Už čtyři neděle před Štědrým dnem na adventním věnci rozsvěcujeme první svíčku. První týden tedy hoří jen jedna, druhý týden již dvě. Postupně přibude třetí a čtvrtá.
Jestliže rádi tvoříte a nechcete si pořizovat hotový adventní věnec, můžete si koupit jen základ a ten si sami dozdobit. Podle vlastního vkusu a také podle výzdoby, kterou na Vánoce v interiéru plánujete, použijte barvy stuh, svíček a dalších ozdob, které na věnec aplikujete. Pokud máte v oblibě přírodní výzdobu, určitě by měl být váš adventní věnec ze zeleného chvojí přizdobený šiškami, skořápkami ořechů, sušenými pomeranči nebo miniaturními červenými jablíčky.
Ať už nazdobíte adventní věnec čímkoli, důležité je, aby spolu základní materiál, svíčky i doplňky ladily. S osvědčenou klasikou – věnci zdobenými větvemi stříbrného smrku či jedle, neuděláte chybu nikdy. K zeleným větvím patří červené svíčky doplněné kousky skořice, která nejen krásně vypadá, ale i svátečně provoní byt. Ke zdobení můžete použít i zelené jmelí jako symbol štěstí.
Alternativní variantu představuje použití menších či čajových svíček, které se používají například v párech. Nikdy ale nesmí být počet svící na adventním svícnu lichý.
A nyní zbývá jen popřát vám, ať ke čtvrté rozsvícené svíci na vašem adventním věnci dojdete v klidu, pohodě a bez zbytečného stresu a shonu.
Publikováno: 20. 11. 2020, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová