reklama

Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?

Strojů, které využívají energie z akumulátorů, přibývá. Dříve byly na trhu dostupné spíše akumulátorové vrtačky, nyní se již můžete setkat i s úhlovými bruskami, pilami či dokonce se sekačkami. Sice má tato technika i několik nevýhod, ale s trochou prozíravosti a správným výběrem pozitiva snadno převáží nad negativy.

i (Zdroj: archiv redakce)
Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?

Podle čeho akumulátorovou techniku vybírat?

Jedno z hlavních negativ akumulátorových strojů je právě úskalí výběru. Při výběru běžných strojů s přívodním kabelem či motorem na pohonné hmoty nemusíte tolik lpět na jedné značce. Když jste toho názoru, že motorové pily jsou dobré od jedné značky, nemusíte od té samé firmy nutně vybrat i sekačku, když víte, že ty vyrábí perfektně druhá firma.

U akumulátorového nářadí nejen z hlediska ceny, ale i jednotnosti akumulátorů, je lepší být věrný maximálně dvěma značkám. Hlavní problém totiž spočívá v konkurenci firem. Každá firma má jiné baterie, kterým jsou jejich stroje uzpůsobené a to samé platí i o nabíječkách. A i přestože na trhu existují alternativní výrobci baterií a nabíječek, vždy se budete potýkat s mnoha nevýhodami, protože firmy mají mnoho technologií patentovaných.

Při výběru je tak vhodné se podívat na portfolio dané firmy a zhodnotit, zda je pro vás daná firma zajímavá pro nákup techniky. K porovnání specifikací vybraných modelů je pak ideální použít některý ze zbožových srovnávačů. Většinou bývají baterie a také nabíječky finančně náročné, někdy stojí i polovinu celého setu. Pokud tedy zakoupíte každý stroj u jiného výrobce, připravte si také plnou peněženku. Kromě toho mnoho výrobců umožňuje používat jednu baterii a nabíječku v rámci celého svého spektra strojů či v rámci několika svých sérií. To značně urychluje nejen práci, ale také následný servis a v neposlední řadě se nákup takové techniky značně zlevňuje.

Jaký typ akumulátorů vybrat?

Na trhu se můžete nejčastěji setkat s typy Li-Ion (Lithium-iontový) a NiMh (Nikl-metal-hydridový). Každá technologie má své pro a proti a záleží tak na charakteru vaší práce. Určitě je vhodné se poradit s použitím vhodného typu s odborníkem nebo se podívat do patřičné literatury, kde se problematika řeší podrobněji.

NiMH
+ dlouhá životnost (vhodné použití do stále používaných přístrojů)
+ cena
– malá kapacita
– nelze s ní pracovat v nízkých teplotách

Li-Ion
+ malá hmotnost
+ nemá paměťový efekt
+ zanedbatelné samovybíjení
– dražší nabíječky
– baterie rychleji stárne

Dále se u baterií setkáte s pojmy jako napětí či kapacita. Napětí je velmi individuální, záleží vždy na daném typu baterie. Jmenovité napětí článků NiMh a NiCd je 1,2V a Li-Ion článku 3,6V. Výsledné napětí pak záleží na zapojení a počtu článků v baterii. Kapacita baterie je udávána v mAh a říká nám, jak velký proud je schopen akumulátor dodat za jednu hodinu.

Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?
Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat? (Zdroj: )
Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?
Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat? (Zdroj: )
Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?
Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat? (Zdroj: )

Lze s akumulátory pracovat v zimě?

Existují stroje jako například akumulátorové nůžky či vrtačka, u kterých je vhodné, aby s nimi šlo pracovat i v zimě při nízkých teplotách. Pokud byste hledali informace na internetu či v odborné literatuře, brzo zjistíte, že nízké teploty obecně bateriím škodí, a to jak při nabíjení, tak při vybíjení, a tedy i při práci. Před samotnou koupí daného stroje se tak vždy poraďte s prodejcem nebo jiným odborníkem, zda je baterie v přístroji vhodná pro práci v zimě a jaký je rozsah pracovních teplot.

Technologií je v dnešní době mnoho, a proto nelze tak jednoduše toto téma bagatelizovat. Je třeba přistupovat k této problematice spíše individuálně. Co je třeba však vždy dodržovat, je doba aklimatizace. Jedná se o dobu, která nám říká, jak dlouho byste neměli s baterií či zařízením pracovat, když jej přeneseme z venkovního prostředí do vnitřního. Většinou se tato doba pohybuje kolem dvou hodin. Hodně ale záleží na rozdílu teplot. Je také třeba myslet na to, že nejde pouze o to, aby se baterie dostala na pokojovou teplotu na povrchu, musí se tak stát i uvnitř baterie či elektroniky, proto je aklimatizační doba poměrně dlouhá.

Jak dlouho lze akumulátory skladovat?

V případě lithium-iontových se optimální teplota skladování pohybuje mezi 0 a +25 °C. Baterii skladujte vždy v nabitém stavu odpojenou od přístroje, který potenciálně může odebírat nějaký proud. I přestože má tento typ baterií velmi malé samovybíjení, je potřeba je jednou za šest měsíců nabít na cca 50 % jejich kapacity.

U baterií typu NiMH platí obdobné, pouze teplota vhodná pro skladování se pohybuje od +5 do +25 °C. Výjimku zde tvoří baterie NiMH RTU (ready to use). Tento typ baterie netrpí téměř žádným samovybíjením, a tak je možné je skladovat i dva roky v  nabitém stavu, aniž by došlo k poškození.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com, Stihl

Publikováno: 19. 1. 2018, Autor: