Zima je na kvetoucí rostliny skoupá. Jednou z mála výjimek, které nám mohou svým barevným květenstvím dělat radost o Vánocích, je brambořík. Ne vždy se ale snaha o jeho pěstování setká s úspěchem. Jak na to, aby nám dělal radost a ne starost?
Bramboříky (Cyclameny) mohou být při špatné péči napadeny hned několika druhy škůdců. Vyskytují se na nich třásněnky, svilušky, roztoči a také plíseň šedá. Aby se tyto problémy nevyskytovaly, je třeba dodržet všechny zásady správného pěstování s ohledem na roční období.
Bramboříkům se daří na světlých stanovištích, kde na ně nedopadá přímé slunce, v létě tedy východní či severní okno, v zimě může být i směrem na jih. Důležitá je také přiměřená teplota12–15 °C, přičemž minimum pro pěstování je 10 °C, maximum 18 °C. Při nepříznivé teplotě rostlina strádá a nekvete.
Zálivku potřebuje brambořík vydatnou, a to i při nižších teplotách. Zaléváme odstátou vodou do podmisky, protože zaléváním přímo na hlízu hrozí uhnívání poupat a listů. Během tvorby nových listů hnojíme 1x za 14 dní, při kvetení pak 1x za týden přípravkem na kvetoucí pokojové rostliny.
Proč jsou zakrslé listy?
Deformaci poupat a zakrslost listů bramboříků způsobují okem sotva viditelní roztoči, jejich velikost je totiž 0,3 mm. Obvykle až při zpozorování podrobném zkoumání deformací na poupatech a listech škůdce odhalíme. Na rubové straně listů se často vyskytují svilušky, které rostlinu vysávají. Vypadají jako malí červení pavoučci. Dají se odstranit buďto mlžením rostlin anebo postřikem, osvědčený je například Omnite.
Třásněnky umí potrápit
V případě, že se na vašich brambořících zabydlely malé 1 mm dlouhé mušky, bude se jednat s největší pravděpodobností o třásněnky. Na květech způsobují nehezké zprvu světlé, později hnědé tečkovité skvrny. Také mírně zkorkovatělá místa na rubové straně listů vás mohou na výskyt třásněnek upozornit. V tomto případě použijte k likvidaci přípravek Mospilan nebo Neudosan.
Jak na plíseň šedou
Plíseň šedá (Botrytis cinerea), pokud se včas na rostlině nepodchytí, může být pro bramboříky likvidační. Projevuje se zahnívajícími bázemi květních stvolů, které jsou navíc porostlé šedohnědým povlakem. Důležité je odstranit včas napadené listy. Na ochranu rostliny pak použijeme přípravek Previcur.
Publikováno: 10. 12. 2020, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová