reklama

Malá zahrada ve městě? Chce to nápad!

Městské zahrady jsou vzácností, které si musíme vážit a náležitě ji využít. Většinou jsou skoupé na místo a jejich rozvržení i výsadbu si musíte předem důkladně rozmyslet. Malý prostor ale nemusí nutně znamenat handicap. Poradíme, jak si ve městě vytvořit oázu klidu se záplavou krásných květin.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Malá zahrada ve městě? Chce to nápad!

Každý má jinou představu, jak trávit čas na zahradě: Někdo se realizuje pěstováním zeleniny a je nejšťastnější, když má ruce zamazané od hlíny. Pro dalšího je to zase odpočinek v pohodlném lehátku. Jiný se rád pochlubí krásnými květinovými záhony a poslední chce zase zahradu, kterou si užijí hlavně děti.

I když tematická „náplň“ zahradního konceptu závisí na každém z nás, spojuje městské zahrady několik znaků. Většinu je nutné své ideály realizovat na malé ploše.

S malou parcelou se pojí ovšem hned několik dalších nedostatků, na které musíme při návrhu zahrady pamatovat. V první řadě se jedná o nedostatek soukromí, hluk z dopravy nebo průmyslu, riziko prašnosti a negativní výhledy do okolí.

Malá zahrada ve městě? Chce to nápad!
i (Zdroj: shutterstock.com)
Malá zahrada ve městě? Chce to nápad!

Vyberte si svůj zahradní styl

Městská zahrada může mít neskutečné množství podob, od ryze přírodního konceptu až po minimalistický prostor s několika málo prvky. Asi nejoblíbenějším stylem pro menší zahrady ve městech je ten okrasný, který se vyznačuje květinovými záhony nebo výsadbami okrasných dřevin.

Centrem dění bývá okrasný trávník, který ovšem neplní pouze okrasnou funkci, ale slouží také k hrám dětí a k dalším pohybovým aktivitám.

V posledních letech je oblíbený přírodní zahradní styl, zde ovšem pozor, vaši sousedi nemusí být zrovna nadšení z vaší permakulturní zahrady, kde část pozemku necháváte „zdivočet“ pro užitečné živočichy. V tomto případě občas dochází i ke střetům. Pokud se přeci jen rozhodnete pro permakulturní nebo přírodní zahradu, berte ohledy i na sousedy, kterým se nemusí vždy líbit výhled do nespoutané divočiny.

form-ln-pojat-m-stsk-zahrada.jpg

Zdroj: archiv redakce

Řešením může být minimalismus

Výhodou městské zahrady je to, že jí sluší i poněkud výrazná jednoduchost. Minimalismus může mít opět mnoho podob. Mnohdy si vystačíme pouze s okrasným trávníkem a vodním prvkem, jindy do minimalistické zahrady začleníme i několik solitérních rostlin či výsadeb. V každém případě můžete do zahrady zakomponovat moderní materiály v podobě pohledového betonu či skla.

Malá zahrada ve městě? Chce to nápad!
Malá zahrada ve městě? Chce to nápad!

Jak ve městě ochránit soukromí

V městských zahradách asi nejvíce bojujeme s tím, že zde nelze dosáhnout úplného pocitu soukromí. Největší problém nastává tehdy, když zahradu obklopují sousední pozemky ze všech stran a poblíž se nachází rušná komunikace, ze které na pozemek doléhá nepříjemný hluk.

Pocitu soukromí můžete do jisté míry dopomoci výsadbou živého plotu. Aby ovšem plnil funkci zvukové bariéry, je třeba ho vysadit spíše dvouřadě.

Pokud se v okolí nachází vyšší budovy, bude vhodným řešením výsadba několika širokokorunných stromů, které dokáží částečně odclonit výhledy do zahrady z větší výšky. Berte ovšem v úvahu, že by koruna stromu neměla zasahovat na sousední pozemek. Živé ploty sice odcloní pohledy z okolních zahrad, ale nepomohou s výhledy z vyšších úrovní.

m-stsk-zahrady-bojuj-asto-s-m-stem-tvarovan-iv-ploty-u-et-mnoho-metr-tvere-n-ch.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pozor na alergeny

Při tvorbě zahrady ve městě je třeba být ohleduplný ke svému okolí, proto na svůj pozemek pokud možno nevysazujte silné alergeny, které by mohly způsobit komplikace ostatním obyvatelům v okolí. Tento případ se týká hlavně vrb, topolů nebo třeba bříz.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 15. 2. 2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová