Atraktivní pokojová rostlina s exotickým názvem Zamioculcas si velmi rychle získala srdce pěstitelů. Není divu, je velmi nenáročná a vypadá skvěle jako solitéra i v různých kompozicích. Pojďme se s ní seznámit podrobněji.
Zajímavě vypadající rostlinu reprezentuje pouze jeden jediný druh – Zamioculcas zamiifolia. Zatím žádný další druh nebyl vypěstován. Zato si jej můžete koupit hned v mnoha různých velikostech.
Naprosto skvěle vypadá v kompozicích s jinými pokojovými rostlinami, kupříkladu na okenním parapetu nebo na komodě v ložnici či v obývacím pokoji. Při sestavování kompozic je třeba s rostlinami opatrně manipulovat, aby nedošlo k polámání listů.
Stonky připomínají peří velkých ptáků a právě v nich se akumuluje voda, nejvíce jí je ve spodních ztluštělých bázích. Rostliny menšího vzrůstu jsou oblíbené jako opakující se prvky v aranžmá z vysokých váz.
Jak o zamioculcas pečovat
Při pěstování této pokojové rostliny je důležité dodržovat jednu zásadu a tou je ochrana před přílišným prochladnutím a přemokřením. Zamiokulkas snese spíše více sucha než vláhy a zdaleka mu nebude vadit, jestliže na něj se zálivkou občas i zapomenete.
Rostlina sice preferuje dostatek světla, ale spokojí se i s polostínem. V žádném případě ji nenechávejte na přímém slunečním světle.
Rostlinu přihnojujte, ale stačí jedenkrát za 2 až 3 týdny. Takováto péče zajistí vaší zamioculcasu dlouhý život. Vydrží s vámi doma mnoho let. Další jeho výhodou je to, že nikdy nezevšední, neustále mu budou dorůstat nové a nové stonky.
Nemá v oblibě přesazování
Původem je tato rostlina z východní Afriky, kde roste v sousedství sukulentů na horských svazích a ve stinných lesích. Listy vyrůstají z hlíz, kterým se daří spíše v menších květináčích z plastu, které se mohou přizpůsobit rozrůstajícím hlízám. Stísněný prostor jim vyhovuje, proto není potřeba rostliny často přesazovat do větších květináčů.
Zamiokulkasy kvetou, ale jen velmi výjimečně, obvykle jen tehdy, dodáváme-li rostlině větší množství fosforu v hnojivu. Květ není příliš zajímavý, a pokud se objeví, bude to mezi bázemi listů.
Foto: Shutterstock.com
Publikováno: 18. 2. 2021, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová