reklama

Vypěstujte si svoje letničky

Letničky na českých zahradách hrály vždy důležitou roli, protože svými květy rozzářily každou předzahrádku, květinový záhon nebo zámecký park. Ačkoliv jsou dnes především ve veřejné zeleni vidět ve srovnání s minulostí již pomálu a jsou postupně nahrazovány trvalkami, stále mají v zahradní architektuře své místo.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Vypěstujte si svoje letničky

Mezi letničkami najdeme druhy vhodné prakticky do všech podmínek, většině se ale daří na slunci v půdě bohaté na živiny. Většina si stejně tak libuje v pravidelné zálivce, která tyto rostliny udržuje v dobré kondici.

V sortimentu letniček jste se možná již někdy setkali s pojmem pravá či nepravá letnička. Toto označení nám totiž podává informaci o tom, jak tato rostlinami funguje ve své domovině. Zatímco některé cizokrajné druhy ve své domovině rostou i po několik let jako trvalky, v našich podmínkách se chovají jako nepravé letničky. Pokud je mírná zima, mohou v našich podmínkách přečkat i do dalšího roku. S tímto efektem se tak můžete setkat třeba u hledíku většího (Antirrhinum majus). Nepravé letničky ovšem u nás přežijí spíše jen jednu sezonu, během které vyrostou, vykvetou, vytvoří plody a v podobě semen ukončí svůj jednoletý život. Jiné druhy se i ve své domovině chovají jako jednoletky, řeč je tedy o letničkách pravých.

Vypěstujte si vlastní sadbu

Pěstování mladých sazeniček ze semen není většinou nic složitého, ale i zde platí hned několik pravidel.

Mezi letničkami se totiž najdou druhy, které vyséváme přímo do půdy, ale i takové, které potřebují podmínky skleníku nebo pařníku. Pro přímý výsev jsou vhodné rostliny s dlouhým kůlovým kořenem, které nesnáší přesazování. Mezi ně patří například měsíček lékařský (Calendula officinalis), sluncovka kalifornská (Escholtzia californica) nebo také mák setý (Papaver somniferum). Druhy pro přímý výsev bývají součástí různých směsí určených na sušení nebo jako letničková květnatá louka.

letni-ky-p-stovan-na-ez-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Pro výsevy ve skleníku nebo pařníku používejte výsevní misky či sadbovače. Substrát si můžete vyrobit sami namícháním z křemičitého písku a rašeliny spolu s perlitem nebo si ho kupte již hotový. Speciální výsevní substráty bývají ošetřeny proti houbovým chorobám, které napadají klíčící rostlinky.

Termín výsevu

Při výsevu letniček je stejně jako v případě zeleniny nutné dodržet doporučený termín výsevu. Ten nikdy zbytečně neuspěchejte, nízké teploty a malá intenzita světla v prvních měsících v roce mladým rostlinám příliš neprospějí.

Pro jistotu ale stejně sledujte aktuální průběh počasí, pokud je měsíc doporučeného výsevu ještě příliš chladný, s výsevem ještě chvilku počkejte na vhodnější období.

Vypěstujte si svoje letničky
Vypěstujte si svoje letničky (Zdroj: )
Vypěstujte si svoje letničky
Vypěstujte si svoje letničky (Zdroj: archiv redakce)
Vypěstujte si svoje letničky
Vypěstujte si svoje letničky (Zdroj: archiv redakce)
Vypěstujte si svoje letničky
Vypěstujte si svoje letničky (Zdroj: archiv redakce)
Vypěstujte si svoje letničky
Vypěstujte si svoje letničky (Zdroj: archiv redakce)

Péče o rostliny

Jakmile rostliny vytvoří dva pravé listy, můžete se pustit do přesadby do malých květináčů nebo vhodných sadbovačů. Rostliny po přesadbě stále ponechte v pařníku nebo skleníku, na záhon je vysaďte nejlépe až po polovině května, když už nehrozí výrazné poklesy teplot. Pokud by přeci jenom hrozily přízemní mrazíky, sněžení nebo přívalové deště, chraňte záhony s letničkami bílou netkanou textilií.

Během roku rostliny pravidelně hnojte hnojivem pro letničky a zalévejte. Většina letniček vyžaduje poměrně pravidelnou zálivku, po delším přísušku totiž dochází k zastavení násady květů. Rostliny naopak začnou vytvářet semena, kterými ukončí svůj životní cyklus.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 9. 4. 2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová