Kvalita půdy trápí mnoho majitelů zahrad. Bohužel můžeme očekávat, že tyto problémy budou čím dál tím častější také v zemědělské krajině. Ne vždy se totiž ke zlatu zahrady chováme tak, jak by si zasloužilo. Během dlouhých desetiletí jsme si totiž zvykli z něj spíše jen těžit a nepříliš mu dávat zpět. Samozřejmě nejlépe uděláme, když se budeme zabývat prevencí, co ale dělat, když už je pozdě a půda se mění v neúrodnou poušť?
Nadměrné používání syntetických hnojiv a postřiků jsou velkým hříchem mnoha pěstitelů a často mohou doslova strhnout lavinu potíží, které z vaší zahrady vytvoří neúrodnou poušť. Degradace půdy samozřejmě většinou nebývá až tolik pokročilá, ale časem se její stav může poměrně dost zhoršit. Stačí se podívat na stav orné půdy v zemědělské krajině a hned máte jasnou představu o tom, jak to může ve finále skončit. Neúrodná půda bez života, která podléhá vodní a větrné erozi a ve které bez hnojiv už nic ani nevyroste. Nejlepší je samozřejmě prevence, ale na zásah není nikdy pozdě.
Poznáte zdravou půdu?
Kvalitní půdu poznáme podle toho, že v ní funguje půdní život, najdete v ní různé složky a nevyhýbají se jí ani drobní živočichové včetně pracovitých žížal či jiného hmyzu. Snadno v ní klíčí rostliny, tedy i včetně plevelu.
Právě různé druhy plevelných rostlin mohou být dobrým indikátorem při zjišťování kvality půdy. Stav půdy lze ale také snadno posoudit podle její struktury. Přirozeně se totiž dělí na drobné agregáty, takže má přirozeně drobtovitou strukturu. Ani při dlouhodobém suchu by se neměla slévat a vytvářet na svém povrchu pro vzduch a vodu nepropustnou krustu. Právě tento půdní škraloup najdeme na půdě již částečně nebo úplně degradované.
Negativními činiteli, kteří tento aspekt způsobují, bývá časté použití těžké techniky nebo zasolení vlivem nadměrného použití syntetických hnojiv.
Chce to změnu myšlení
Pokud už se chybičky vloudily a půda se začíná nezvratně měnit, musíme zcela změnit přístup při péči. V první řadě zcela přestaňte používat syntetická hnojiva, nejlepším pomocníkem vám budou organická hnojiva.
„Zúrodňovačem“ nejvyšší kvality bude kompost, který si na své zahradě může vyrobit prakticky každý. Pokud máte možnost získat hnůj, pak ani jím nepohrdejte, obsahuje dostatek organické hmoty i živin. Půdu je třeba znovu nastartovat a dostat do ní zpět půdní život.
Stejně důležitý je ale i přístup vzduchu, který pomáhá při rozkladných procesech. Proto bude nutné do půdy zapracovat právě již zmíněnou organickou hmotu, kterou je třeba do půdy zarýt. Kromě kompostu a hnoje si pomůžete také výsevem zeleného hnojení nebo přídavkem dřevěného uhlí. Pozor, nejedná se o popel, ale výhradně o dřevěné uhlí, kterým zúrodňovali půdu lidé již před několika tisíci lety.
Náprava trvá roky
Dostat půdu opět do kondice nebude úplně jednoduché, zvláště pokud degradace značně postoupila. Postupné zúrodnění si tedy naplánujte na několik následujících let. Časem byste se mohli obejít dokonce i bez hlubokého rytí, půda by totiž měla být při této změně kyprá a odlehčená.
Pro výrazné odlehčení těžké půdy lze dále doporučit přídavek dřevěné štěpky, kterou si vyrobíte pomocí zahradního drtiče z větví, které vám zbudou po prořezávce zahrady, nebo přidejte křemičitý písek. Odlehčení půdy je nutné zvláště v případě výrazného zastoupení těžkého a studeného jílu.
Tip na závěr
Během následujících let lze na půdě pěstovat už některé plodiny, ale určitě půdu nezatěžujte náročnou monokulturou. Pokud se už nemůžete dočkat své vlastní zeleniny, raději volte metodu polykulturního pěstování, ta totiž půdu nijak výrazně nezatěžuje. Vedle sebe totiž rostou plodiny s odlišnými nároky na vodu a živiny a stejně tak i jejich kořeny zasahují do odlišné hloubky.
V polykultuře by neměly chybět ani rostlinní pomocníci v podobě rostlin léčivých či aromatických, které do půdy vylučují látky odpuzující škůdce. Podobně fungují některé jedovaté druhy jako třeba náprstníky (Digitalis). Dalším dobrým způsobem, jak půdu ozdravit a vyživit, je výsev zeleného hnojení. Pokud zvolíte rostliny z čeledi bobovitých (Fabaceae), na jejichž kořenech žijí hlízkové bakterie přeměňující vzdušný dusík na formu přijatelnou pro rostliny, půdu si navíc i doplníte o tento prvek.
Publikováno: 22. 4. 2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová