reklama

Jak si pořídit solární elektrárnu na chalupě, nebo do obytného vozu?

Jak by se vám líbilo nemuset platit na chalupě za elektřinu, nebo mít v obytném voze vždy dostatečné zásoby elektřiny?

i (Zdroj: Kalkulator.cz)
Jak si pořídit solární elektrárnu na chalupě, nebo do obytného vozu?

To vše vám zajistí malá solární elektrárna, díky které se můžete zbavit závislosti na rozvodech elektřiny. Ty navíc často v rámci rekreačních objektů ani neexistují. Můžete tak bez problémů napájet zahradní domek, altánek, nebo třeba hudební aparaturu. Zároveň jde o dobrý prostředek napájení v obytném autě či karavanu. Solární elektrárna doplněná o baterie si pak může na sebe docela dobře vydělat. Cena elektřiny je přitom v poslední době horkým tématem: „Ceny elektřiny se zvyšují, proto je jistě výhodné, pokud se můžete elektřinou zásobovat sami,“ upozorňuje Jan Zábrodský z Kalkulátor.cz, která srovnává ceny elektřiny na trhu.

Malý výkon není vůbec překážkou

Malým fotovoltaickým elektrárnám stačí malý výkon, například jen jeden nebo několik solárních panelů. Menší fotovoltaické instalace většinou pracují s výkonem okolo 500-1000W, je však možné pořídit i solární elektrárny na chatu a chalupu s výkonem několik kW. I Výkon do 100 Wattů vám však v létě v klidu vystačí na běžný provoz.

Kam umístit solární panely

Pokud chcete nejlépe využít výhod malé FVE (fotovoltaické elektrárny), umístěte je na jižní stranu bez zastínění objektem. Podle počtu a velikosti panelů se pak umístí konstrukce nosiče i samotné panely. Vzhledem k stále klesajícím cenám panelů počítejte s případným rozšířením elektrárny.

Jak si zvolit spotřebiče k vaší solární elektrárně

Kalkulator.cz vám poradí i s tím, jaké spotřebiče je vhodné k FVE kombinovat aby nedošlo k výrazné zátěži systému a případným výpadkům proudu. „Nic nezkazíte pokud FVE zkombinujete s dalším zdrojem- třeba elektrocentrálou. Ty nejsou nijak drahé a většinou běží na propan-butan, benzín či naftu. Pokud používáte spotřebiče s vyšším výkonem, tak záložní zdroj určitě využijete. Každopádně je lepší kupovat přístroje s nižší energetickou náročností- ideálně třídu A+.“ Pokud vlastníte například rychlovarnou konvici, její příkon by měl být ideálně nanejvýš 700 Wattů. Zároveň byste měli být připraveni na to, že fotovoltaika na chatě neutáhne více spotřebičů najednou. Platí také, že součet spotřeb nesmí překročit maximální výkon FVE měniče.

Baterie pro solární systém na chatu, chalupu

K správnému zapojení FVE nesmíme zapomenout na baterie. Pokud uvažujete nad tím, že pořídíte sadu běžných autobaterií, tak tento nápad zase rychle zažeňte. Běžné autobaterie nejsou k tomuto zapojení vhodné z toho důvodu, že nesnesou velkou zátěž provozu ostrovního systému. Místo nich je nutné pořídit takzvané trakční akumulátory. Nevýhodou je, že jsou až několikanásobně dražší, než klasické autobaterie, zato vám ale s jistotou vydrží klidně přes 10 let podle toho, jak moc je používáte. Pro chatu by měla stačit investice kolem 25-30 tisíc korun.

Bude tedy nakonec fotovoltaický ostrovní systém praktický?

Koupě klasické elektrocentrály je ve výsledku stále levnější a jednodušší řešení, než zapojení FVE. Nevyhnete se však hluku a zplodinám. Pokud se navíc alespoň trochu zajímáte o ekologický způsob života, preferované řešení je jasné. Solární elektrárnu na rekreační objekt navíc ocení i ti, kdo požadují více komfortu. Elektrocentrálu můžete i tak využít jakožto doplňkový zdroj. Ceny elektřiny neustále rostou a naopak solární elektrárny začínají být čím dál dostupnější. Není proto divu, že množství zahrádkářů a cestovatelů s fotovoltaickými systémy stále narůstá. Srovnání dodavatelů elektřiny na svoji chalupu si mimochodem můžete už dnes z pohodlí domova vyzkoušet na našem webu.

Publikováno: 16. 5. 2021, Autor: | autor: Komerční prezentace