reklama

Květinový záhon jako v botanické zahradě – jaké rostliny zasadit na vlastní skalku?

Přelom května a června je vhodná doba na založení tradiční české skalky. Malé množství srážek zajistí, že se půda nelepí a kameny se nesmekají. Zároveň vám zbývá dostatek času na vysázení prvních skalniček. Jaký ale zvolit postup?

i (Zdroj: Jakub Janíček, pixabay.com)
Květinový záhon jako v botanické zahradě – jaké rostliny zasadit na vlastní skalku?

Začněte s úpravou terénu

Skalky obecně se hodí spíše do mírně až středně svažitého terénu. Příliš prudký terén umožňuje výstavbu příbuzné suché květinové zídky, která se od klasické skalky ale liší především svým vertikálním postavením a využitím většího množství hornin.

Před stavebními úpravami si pořiďte vhodné nářadí. Práce s kamením je fyzicky náročná a méně kvalitní nářadí se velmi rychle poničí. Pokud nechcete investovat do kvalitních nástrojů, pomůže vám půjčovna nářadí.

Ještě než poprvé kopnete do země, zbavte zamýšlené podloží skalky plevelů. Ty se velmi rády proderou drenáží a narušují strukturu skalnaté zahrádky. Drobné plevely vytáhněte ručně, u plevelů s dlouhými kořeny, jako je třeba svlačec, použijte povolené herbicidy.

Navážkou upravte svažitost terénu. Skalničky vyžadují spíše sušší a dostatečně vzdušnou půdu, která dobře odvádí vodu. Do substrátu přidejte drenáž – použijte štěrk, keramzit nebo písek.

Drenáž zatím neuklízejte. Na samotný terén nasypte alespoň 20 cm keramzitu, který vás vyjde na pár korun a dobře se s ním pracuje. Na drenáž nakonec nasypte další vrstvu hlíny.

Sledujte rozvržení kamenů v přírodě

Co by byla skalka bez kamenů? V tomto případě platí, že čím méně druhů použijete, tím lépe. Projděte se přírodou a pozorujte rozvržení kamenů na loukách a v lese. Málokdy najdete více než dva druhy hornin pohromadě.

Toho se držte i v případě tvorby vlastní skalky. Použijte spíše větší kameny. Manipulace s nimi je náročnější, tak nezapomeňte na pracovní rukavice. S převozem vám pomůže motorový vozík, který vám pronajme půjčovna stavební techniky na zahradu.

Kameny rozmístěte tak, jak vidíte v přírodě. Mezi velké kameny dejte drobný kamenitý štěrk a nezapomeňte na dostatek volného prostoru pro květiny.

Fantazii se meze nekladou

To nejlepší na konec – těžkou práci máte za sebou a čeká vás vysazování rostlinek. Na skalky se hodí suchomilné rostliny jako netřesk, hvozdík kartouzek nebo sedmikráska. Barevný povrch doplní ozdobné trávy, které nevyžadují časté zalévání.

Na výběr máte také ze sukulentů, dejte si ale pozor na správný substrát. Ten by měl na rozdíl od klasických skalniček obsahovat více křemíku a rašelinu.

Skalka již za několik týdnů vytvoří pestrobarevný koberec plný květů. Při správném založení navíc nevyžaduje ani častou údržbu. Veškerých plevelů jste se zbavili hned na začátku a nové náletové plevely vyplejte hned, jak začnou rašit.

Publikováno: 10. 6. 2021, Autor: | autor: Komerční prezentace