reklama

Materiály v zahradě: schody a nášlapy

Zahradní cesty, cestičky a schody tvoří komunikační páteř zahrady a jen těžko se bez nich obejdeme, pokud nechceme mít po pozemku vyšlapané rigoly. Při jejich tvorbě je důležité dbát na materiály, abychom si na zahradě nevytvořili materiálový guláš.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Materiály v zahradě: schody a nášlapy

I když schody či nášlapy na zahradu pokládáme hlavně z praktických důvodů, je třeba dbát na jejich estetickou stránku. V první řadě je třeba zvolit v obou případech vhodný materiál. Zvolíte kámen, tvrdé dřevo nebo beton? Fantazii se sice meze nekladou, v tomto případě se ovšem nenechte unést divokými sny a raději volte střídmý výběr s ohledem na charakter celé zahrady.

Střídmost v materiálech

Kámen byl, je a zůstane tím nejdůležitějším materiálem pro zahradu, v případě nášlapů nevyjímaje. Tento trvanlivý, dá se vlastně říci i věčný, materiál nevyžaduje prakticky žádnou údržbu a je dostupný v blízkém kamenolomu nebo v některé prodejně, která nabízí sortiment kamene a kameniva.

Nášlapy by měly být opět pokud možno z místního kamene. Pokud tedy máte na zahradě žulovou suchou zídku, nášlapy by měly být ze stejného druhu horniny. V případě, že se necháte unést některou nabídkou a podlehnete kráse kamene z jiné oblasti nebo dokonce z jiné země, výrazně tím zhoršíte působnost zahrady.

Materiály v zahradě: schody a nášlapy
i (Zdroj: shutterstock.com)
Materiály v zahradě: schody a nášlapy

Kámen je třeba na zahradě celkově sjednotit nebo alespoň zvolit barevně podobnou horninu. Žula a vápenec je přeci jenom velký kontrast co se týče barvy i samotné struktury.

Mnohdy se ve specializovaných prodejnách setkáte se širokou nabídkou kamene určeného k tvorbě nášlapů. Bohužel mnohdy mívá nedostatečný průměr. Vždy volte kámen o síle minimálně 5 centimetrů. U slabých kusů kamene hrozí puknutí již při samotné pokládce.

Mezi další možnosti patří nášlapy z dřevěných trámů či špalků nebo beton. Všechny varianty připadají v úvahu. Dřevo ovšem ve stínu může být kluzké, což způsobují řasy a lišejníky. Stejně tak je třeba část uloženou do půdy vhodně chemicky ochránit, aby se životnost dřeva prodloužila. Betonové nášlapy se hodí spíše do moderních městských zahrad, v zahradě venkovské nebo přírodní budou působit jako „pěst na oko“.

Materiály v zahradě: schody a nášlapy
i (Zdroj: shutterstock.com)
Materiály v zahradě: schody a nášlapy

Jak nášlapy zbudovat

Úkolem nášlapů je především usnadnění pohybu po různých typech povrchů. Lze je tedy pokládat do trávníku i do výsadeb mezi květiny. Nášlapy se ovšem nepokládají přímo na tento povrch, ale je třeba jim pečlivě připravit podloží. Při pokládce do travnaté plochy počítejte s tím, že bude třeba pod nášlapy vytvořit vrstvu hrubého štěrku o síle vrstvy 10 až 15 centimetrů. Vybírejte frakci 32/64. Na tu pak přijde vrstva jemného štěrku frakce 4/8 o mocnosti přibližně 5 centimetrů, do které se položí nášlapy.

Při pokládce nášlapů do záhonů bude třeba opět nejdříve vytvořit vrstvu hrubého štěrku o mocnosti 10 centimetrů. Na tuto vrstvu přijde opět vrstva jemného štěrku o mocnosti 5 až 7 centimetrů. Prostory mezi nášlapy lze vysypat pěstebním substrátem, do kterého lze vysadit půdopokryvné rostliny nebo ho vyplňte jemným kamenivem.

Kdy potřebují schody základ a kdy ne?

Hlavním cílem schodů je propojení různých částí zahrady, které se nacházejí v odlišných výškových úrovních. Schody mohou být vytvořeny samostatně nebo jako součást jiných prvků, jako jsou například suché kamenné zídky. Schody lze založit opět různým způsobem.

Pokud je třeba překonat menší výškový rozdíl a postačí pro to pouze několik málo stupňů, pak není třeba vytvářet betonový základ do nezámrzné hloubky. Postačí pouze výkop do rostlého terénu o hloubce přibližně 40 centimetrů. Do výkopu je třeba nasypat alespoň 20 centimetrů hrubého štěrku frakce 0/64. Na tuto drenážní vrstvu lze pokládat stupně schodů, které mohou být vytvořeny z větších kusů kamene s plochými nášlapy. Spáry mezi kameny vysypejte kamenným prachem, aby se stupně spojily.

Materiály v zahradě: schody a nášlapy
i (Zdroj: shutterstock.com)
Materiály v zahradě: schody a nášlapy

Pokud budou schody překonávat větší terénní rozdíl, bude již třeba vytvořit betonový základ s pasy do nezámrzné hloubky. Pasy se přitom vytváří pod prvním a posledním schodem. I pod těmito schody je třeba vytvořit vrstvu štěrku o frakci 0/32 a mocnosti přibližně 20 centimetrů.

Jaké rozměry by měly schody mít? V každém případě je třeba zohlednit pohodlnou a bezpečnou chůzi. Jednotlivé schody by neměly být příliš úzké ani příliš vysoké. Výška stupně by se měla pohybovat od 16 do 18 centimetrů a nášlapná plocha by měla mít šíři v rozmezí 27 až 31 centimetrů.

Foto: Lucie Peukertová a Shutterstock.com

Publikováno: 7. 7. 2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová