reklama

Jak na potok v zahradě

Konstrukce vodních prvků v zahradách jsou stále oblíbenější. A není pochyb o tom, že jejich obliba poroste se zvyšujícím se suchem v letním období. Voda v zahradě je velmi cenný a zároveň estetický prvek, jenž dá pozemku další rozměr. Chcete-li mít ve své zahradě originální vodní prvek, doporučujeme vám vsadit na potok či potůček.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Jak na potok v zahradě

Dělení na otevřené a uzavřené vodní systémy

Obecně se potoky a potůčky rozdělují na otevřené a uzavřené vodní systémy. U otevřených systémů se využívají přírodní vodní zdroje, zatímco při uzavřených cirkulačních systémech se do oběhu přivádí voda uměle, tedy ze studny, vodovodního řadu nebo jiného zdroje.

Pohyb této vody pak zajišťuje vodní čerpadlo, které je umístěné v nejnižší části potoka, zatímco voda je díky němu dopravována k horní části.

Biologická rovnováha

Velmi důležitá je kvalita vody v potoce, neboť rostliny, menší i větší živočichové a vodní organismy v nekvalitní vodě odumírají. Je tedy důležité o kvalitu vody pečovat a starat se tak nejen o potok samotný, ale i o živočichy, kteří jej využívají.

Ideální je tedy v zahradě voda přírodní, jako jsou například prameny nebo potoky tekoucí přes pozemek. Takové pak nevyžadují ani mnoho péče.

Kdy vzít inspiraci k tvorbě

Je to právě příroda, která nám poskytne nepřebernou řadu námětů a inspirace, jak zrealizovat potok na své zahradě. V přírodě jsou potoky, říční prameny i malé potůčky přirozeně modelované a mají dostatek svých původních zákrutů a také dostatečný spád.

Ovšem právě ten musíme často v zahradě přizpůsobovat velikosti pozemku a většinou jej tedy výrazně zmenšit. Podobně je tomu i s délkou uzavřeného potoka, který má rovněž své limity.

Jak na potok v zahradě
i (Zdroj: shutterstock.com)
Jak na potok v zahradě

Jak na výběr vhodného místa

Při výběru umístění potoka je nutné usilovat o co nejvhodnější zakomponování do dané zahrady. Ideální je vytvářet zákruty potoka vždy tak, aby se stáčely k domu. K obytné části zahrady by měly směřovat i kaskády nebo vodopády.

Dále je nutné zohlednit přívod energie pro čerpadlo, případně pro noční osvětlení a vytvoření lávky přes potok v jeho nejfrekventovanějším místě. Celkově se na vodní plochu tůňky a toku potoka počítá maximálně s jednou třetinou plochy zahrady. Můžeme-li si vybírat, volíme místo, na něž během dne dopadá slunce maximálně 6 hodin.
Vodopád vždy umisťujeme na nejvýše položené místo dané části zahrady. Samotný vrchol potoka se umisťuje do jedné třetiny od vrcholu skalky. Vždy počítejte s tím, že pomalu tekoucí potůček uklidňuje. Velký spád tedy není nutný.

Jak na potok v zahradě
i (Zdroj: shutterstock.com)
Jak na potok v zahradě

Které rostliny mohou lemovat břeh potoka

Jedním z nejznámějších druhů, kterým se dobře daří v zahradách s vodními prvky, je řetězovka (Physostegia virginiana). Tato trvalka je charakteristická svým rozrůstáním do stran. Vyčleňte pro ni tedy takové místo, kde nebude příliš stínit ostatním rostlinám. Dorůstá totiž až do výšky mezi 60–100 cm. Pokud nastane delší období sucha, je nutné ji zalévat, neboť je citlivá na nedostatek vody. Její klasovitá bílá nebo růžová květenství se ve vodní zahradě skvěle vyjímají.

Vděčnou a také chutnou rostlinou, která může zdobit vaše letní moučníky nebo saláty a nejen břeh potoka, je máta vodní (Mentha aquatica). Stejně jako pro ostatní druhy máty, i pro tento druh je typická výrazná vůně způsobená vysokým obsahem éterických olejů.

Mezi kameny na břehu potoka se budou skvěle vyjímat polštářovitě rostoucí mydlice s růžovým květem. Druh mydlice bazalkovitá (Saponaria ocymoides) patří k méně náročným, avšak velmi efektním a oblíbeným rostlinám.

K břehům potoka se skvěle hodí také hortenzie drsná (Hydrangea aspera ‚Macrophylla‘), bohyška (Hosta), denivka (Hemerocallis), svíčkovec (Gaura), kosatec (Iris), šuškarda (Liatris), popelivka (Ligularia), lithodora (Lithodora), vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata) nebo kyprej vrbice (Lythrum salicaria) či kejklířka (Mimulus).

Jak na potok v zahradě
i (Zdroj: shutterstock.com)
Jak na potok v zahradě

Publikováno: 20. 7. 2021, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová