Živý plot je oblíbeným způsobem zastínění přílišného slunce i cizích pohledů do zahrady. Je však nutné se o něj starat, aby vám dělal jen radost a parádu. Víte, jak daleko od sebe sázet stromky nebo kdy se připravit na stříhání živého plotu?
Bez kvalitního nářadí bude péče o živý plot očistec
Máte-li na zahradě dlouhý a hustý živý plot, neobejdete se bez pořádných nástrojů pro jeho údržbu. Nářadí pro zastřihávání, přesazování či seřezávání do roviny vybírejte z kvalitních materiálů a nešetřete na něm – rozdíl poznáte ve snazší manipulaci, v rychleji odvedené práci i delší životnosti.
Založení živého plotu
Pokud se k založení zeleného oplocení teprve chystáte, poraďte se v zahradnictví, které rostliny budou nejvhodnější pro vaši zahradu. Měli byste znát typ půdy, míru světla a požadovanou délku a výšku plotu.
Při sázení si pomozte nataženým provázkem, kterým si vytyčíte rovinu a prostor. Vykopejte příkop o šířce 80–100 cm, a to do hloubky cca 50 cm. Zeminu zryjte, na dno strouhy přidejte kompost a pusťte se do samotného sázení. Mezi stromky nechávejte mezery – na 1 metr délky vysaďte 3 až 5 rostlin podle požadované hustoty plotu. Pro volné živé ploty, které se nestříhají, ale lze jimi snadno prohlédnout, můžete rostliny sázet i metr od sebe. Všechny stromky nakonec pořádně zalijte.
Myslete na údržbu a nesázejte dřeviny hned u plotu, jinak se k jejich zadní straně nedostanete. Případně je můžete zasadit hned k oplocení a udržovat je z vnější strany plotu, ale počítejte s jejich prorůstáním a možným poškozením pletiva či planěk.
Udržujte živý plot krásný
Pokud chcete neprůhlednou zelenou zeď, musíte se o stromky pečlivě starat. Tvarované živé ploty potřebují kontrolu brzy zjara po pominutí mrazů (únor, březen) – u listnatých druhů radikálně zkraťte výhony, aby se stromky rozkošatily, u jehličnanů a stálezelených dřevin odstraňte suché větvičky a vytáhlé výhony. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku a u choulostivějších druhů rostlin i na přikrytí chvojím před zimou.
U zavedených živých plotů se stříhají jen mladé výhony – stačí je zastřihnout jednou ročně na podzim nebo brzy na jaře. Dodržujte mírně lichoběžníkovitý tvar se širší základnou u báze rostliny. Hnojte až druhý rok po výsadbě.
A ještě závěrečná rada: Ploty nestříhejte v době hnízdění a dopřejte ptactvu bezpečné místo pro vyvedení mladých.
Publikováno: 3. 8. 2021, Autor: | autor: Komerční prezentace