Zahradní architekt má v ruce hned několik pomůcek, díky nimž dokáže vytvořit úžasnou zahradní kompozici, která má co nabídnout prakticky po celý rok, a tedy i v době, kdy příroda uléhá k zimnímu spánku. Mezi skvělé pomocníky jednoznačně patří dřeviny s atraktivní kůrou, trvalky s efektními semeníky, okrasné trávy nebo třeba stálezelené keře. Ale i úspěch těchto jednoduchých triků záleží na kvalitně vymyšlené zahradní kompozici.
Pokud se rozhodnete pro tvorbu celoročně efektní zahrady, je určitě nejlepší na pomoc povolat zahradního architekta, který vytvoří podrobnou projektovou dokumentaci nebo s realizací takové zahrady alespoň poradí. Úspěch celoročně krásné zahrady se totiž odvíjí od dobře vymyšlené kompozice, kterou pak vyšperkujete jednotlivými prvky. Ty pak dodávají prostoru kouzlo i mimo vegetační období. Na celoročním efektu se kromě dobře vybraného rostlinného sortimentu podílejí také vodní prvky, umělecké doplňky, zajímavé materiály nebo třeba zahradní dekorace.
Krása barev i v zimě
Zimu máme všichni většinou zažitou jako období, kdy je příroda skoupá na barevnou škálu. Převažují tóny hnědé, bílé nebo modré, ale výrazné barvy většinou chybí. Do zahrady ale můžete vnést příjemné teplé barvy i v zimě a není to ani příliš složité. Dobrým pomocníkem je bohatý sortiment stálezelených dřevin, které si poradí i s našimi, v zimě dost nevypočitatelnými, podmínkami. Zelená barva zahradu rozhodně osvěží a trošku i zkrátí čekání na vytoužené jaro.
Další barevné možnosti nabízejí dřeviny s atraktivní borkou. Zajímavými barvami a strukturami potěší sortiment některých třešní (Prunus sp.), platany (Platanus sp.) s deskovitě odlupující se borkou, pyžamové javory (Acer sp.) nebo krásné břízy (Betula sp.). U posledního druhu dřevin stojí určitě za zmínku zlatavě zbarvená kůra břízy čínské (Betula albosinensis) nebo naopak křídově bílý kmen a větve břízy himalájské (Betula utilis).
Stále větší možnosti nabízí rod svíd, ve kterém objevíte neskutečně bohatou nabídku převážně keřů s výrazně zbarvenými výhony. Abyste ale o tuto výraznou barvu nepřišli, je nutné keře každý rok výrazně zmladit, staré větve totiž o barvu postupně přicházejí. Za zkoušku určitě stojí kultivary svídy bílé (Cornus alba, kultivary Sibirica, Minbat), svídy krvavé (Cornus sanguinea ´Midwinter Fire´) nebo také svídy výběžkaté (Cornus stolonifera, kultivary Flaviramea s hráškově zelenými výhony nebo Cardinal s oranžově červenými výhony).
Zimní květy a plody
Barvy do kompozice vnesou také v zimě či v předjaří kvetoucí dřeviny. Mezi tyto posly zahradnické sezony patří krásné vilíny (Hamamelis sp.) a některé kaliny (Viburnum sp.). Rozhodně nepodceňujte první cibuloviny, které pestrými barvami zalijí trvalkové záhony, jejichž sezona začíná až v dubnu.
Opomíjet nelze také dřeviny s pestrými plody, které vydrží na větvích dlouho do zimy. Kromě toho, že vypadají skvěle v kompozici, jejich větvičky se dají použít i do zimních dekorací. Mezi tyto druhy patří například hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) s plody žlutými, oranžovými nebo červenými. Červené plody na větvích nějakou dobu drží kalina obecná (Viburnum opulus), růže mnohokvětá (Rosa multiflora) nebo sortiment skalníků (Cotonaester sp.).
Struktura jemných listů
V posledních letech zažívají zlaté časy v oboru zahradní architektury především okrasné trávy. Rádi je používáme v soukromých i veřejně přístupných zahradách a parcích. Jejich velkou výhodou je kromě jemné struktury listů také jejich působnost od podzimu až do jara, kdy v jinak zazimovaných záhonech zůstávají okrasné trávy v okrových a zlatavých barvách.
Abyste se dočkali kouzelného efektu v zimním období, kdy listy pokryjí krystalky námrazy nebo první sníh, rozhodně trávy nepodrobte příliš pečlivého podzimnímu úklidu zahrady. Suché listy z rostliny odstraňte až v době, kdy začíná rostlina znovu rašit.
Další pomůcky
Na celoročním efektu se také podílejí různé zahradní materiály použité na mulčování výsadeb, ale také struktura dlažeb a mnoha dalších povrchů.
V zimním období hraje důležitou roli každý detail a maličkost, které byste si možná během sezony ani nevšimli. Zajímavou atmosféru vytvoří také sezonně obměňované zahradní dekorace z přírodních materiálů nebo umělecké dílko umístěné v exponované části zahrady.
Ale i v případě celoročně atraktivní zahrady platí, že je nutné všechny jednotlivé prvky zakomponovat do jednotného celku kompozice, která hraje vždy tu nejdůležitější roli i mimo sezonu.
Foto: Lucie Peukertová, Profimedia.cz
Publikováno: 2. 10. 2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová