Napadlo vás, že si po vzoru inspirativních fotografií interiérů z Pinterestu také pořídíte krbová kamna? Ještě než tak učiníte – a zbavíte se stávajícího zdroje tepla, seznamte se s nimi o trochu důvěrněji. Měli byste vědět, že v souvislosti s krbem a krbovými kamny nejde jen o příjemné sálavé teplo a romantickou atmosféru s plápolajícími plamínky v pozadí – z hlediska komfortu je to mnohem horší. A z nutnosti průběžné údržby můžete zešílet.
Pro někoho jasná volba
Ještě, než namalujeme čerta na zeď, podívejme se na vytápění krbem či krbovými kamny přes růžové brýle. Mít v obývacím pokoji těleso, které bez okolků spustí hřejivou serenádu zvuků praskajícího dřeva, navíc s jedinečným vizuálním efektem, se může jevit jako trefa do černého. Jen si to představte: pochmurné podzimní a mrazivé zimní večery se sklenkou vína dostávají úplně jiný rozměr!
Další nespornou výhodou je „eko-charakter“. Dřevo je obnovitelný, a navíc CO2 neutrální zdroj energie. Během spalování sice dochází k produkci oxidu uhličitého, ale ten se na dřevo navázal v průběhu růstu stromu (a spotřebuje ho další strom). Kromě toho je dřevo citelně levnější než elektřina a plyn. V těchto směrech tak nelze krbovým kamnům nic vytknout.
Pořizovací cena krbových kamen je také více než přijatelná, a navíc se nabízí možnost získání dotace. Pro daný účel však není určena kotlíková dotace, ale Nová zelená úsporám.
Zmíněná kotlíková dotace sice minulý rok skončila, ale od 1. 9. 2022 vstoupí do nové fáze, kdy bude možné používat pouze kotle 3. a vyšší emisní třídy. Chystaný Operační program Životní prostředí 2021-2027 bude opět podporovat výměnu nevyhovujících spalovacích zdrojů na tuhá paliva – a dojde tedy k obnovení oblíbených kotlíkových dotací. Podle momentálních odhadů je v ČR provozováno cca 300 tisíc kotlů 1. a 2. emisní třídy, zájem o finanční podporu na pokrytí vysoké části nové otopné soustavy bude zcela jistě enormní.
Nepořádek a vynucování pozornosti
Kdo by o krbových kamnech raději neměl vůbec uvažovat? Někdo, komu naskáče husí kůže jen při pomyšlení na pořádnou porci prachu a kouře. „Bince“, respektive všudypřítomného jemného popílku, je při vytápění dřevem tolik, že je každý den co uklízet. Problém jde částečně vyřešit pořízením krbové vložky se zadním přikládáním. V případě této varianty je ovšem nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.
Zároveň se může stát, že během přikládání vypadne rozžhavený uhlík. Proto je důležité v okolí kamen vymezit dostatečně velkou nehořlavou plochu. Třeba dlažbu.
Pokud si krbová kamna pořídíte především jako elegantní interiérový doplněk, kterým si čas od času zpříjemníte večer, budou vám dělat ohromnou radost. Při každodenním provozu pravděpodobně nadšení opadne. Realita ustavičného vynášení popela, ale také nutnost častého přikládání (a s tím spojená námaha při nošení dřeva) nadobro zabije onen romantický aspekt. Ale nebojte, zanedlouho budete vůči prachu poměrně imunní, jinak byste se z něj museli nadobro zbláznit.
Bez čeho se při údržbě krbových kamen neobejdete, je vysavač na popel. Ten údržbu značně zjednodušuje, ale bohužel ho není možné používat v době, kdy je popel ještě žhavý. Což je během topné sezóny, kdy krbová kamna „jedou“ téměř nepřetržitě, docela problém.
Resumé? Rozhodnutí je otázkou priorit
S ohledem na výše uvedené nešvary jsou krbová kamna jako jediný zdroj tepla vhodná spíše pro otrlé jedince, kterým nevadí jemný popílek a časově náročnější údržba. Výhody se naopak plně projeví, jakmile krbovky zaujmou post doplňkového zdroje. V dnešní době jsou jako stvořené pro příležitostné přitápění i jako „pojistka“ pro zajištění tepla při nečekaném výpadku elektřiny.
Publikováno: 17. 8. 2021, Autor: | autor: Komerční prezentace