Majitelé přízemních bytů v novostavbách často získají i malou předzahrádku, která je mnohem výhodnější než balkon, protože lépe propojí interiér s exteriérem a byt tak ve finále zvětší. Problém ale bývá s její realizací, protože „městští lidé“ dávají přednost bezúdržbovému typu zeleně.
Designérky se studia Fusion, Design & Fengshui získaly neobvyklou zakázku, když se na ně obrátil jejich dlouhodobý klient s tím, že by během tří dnů potřeboval zřídit u předzahrádky jednoho z nájemních bytů malou okrasnou zahradu. Takovou, která by potěšila oko a zároveň na nové nájemníky nekladla žádné nároky na práci.
Předzahrádka má rozlohu 44 m2 a část z ní zabírá zpevněná terasa, která bude v teplých dnech sloužit k venkovnímu posezení. V době před úpravou se jednalo o zanedbaný plácek porostlý spíše mechem, ze kterého tu a tam vykukoval trs trávy.
To ale nebyl jediný zádrhel. Jelikož předzahrádka vznikla na místě bývalých garáží, bylo podloží velmi nekvalitní, plné suti a navezená zemina byla příliš mělká na to, aby se do ní daly zasadit vyšší stromy. Navíc se jednalo o místo zastíněné přilehlým lesíkem. A v neposlední řadě nebyla žádná vyšší výsadba žádoucí, aby nestínila velké francouzské okno do obývacího pokoje přilehlého bytu.
„Proto jsme se rozhodli pro zahradu, která by potěšila oko, nezatížila nájemníka prací na zahradě a nestínila bytu,“ vysvětluje designérka Veronika Kotková ze studia Fusion, Design & Fengshui. „V zadní, oddělené části jsme vysadili túje, ze kterých se časem bude tvarovat živý plot. Doprostřed jsme umístili klikatou cestičku se šlapáky, aby propojila terasu se zadní částí zahrady. Kolem jsme provedli výsadbu různých stálezelených stromků a rostlin.“
Rostlinky jsou zatím malé, a tak většinu plochy zabírá mulčovací kúra. Brzy se ale rozrostou a nájemníci získají stálezelený výhled. Většinu výsadby tvoří jehličnany, které nedosáhnou vysokého vzrůstu, ale často ohromí zajímavým tvarem. Také nemají příliš vysoké nároky na zalévání a vystačí si s vláhou z mraků. Jedinou prací majitele zahrádky tak bude jednou za rok doplnit mulč, který se rozkládá a tvoří tak i hnojivo pro rostlinky.
„Klient byl s prací spokojený a nájemník ocenil hezký výhled z terasy a bezúdržbovost celé zahrady,“ uzavírá své zahradní dobrodružství jinak bytová designérka Veronika.
Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Studio Fusion, Design & Fengshui
Publikováno: 10. 4. 2017, Autor: