Ačkoli máme listopadky nebo chcete-li chryzantémy zažité hlavně jako podzimní květiny, rané odrůdy vykvétají dokonce už koncem srpna. S podzimním nakvétáním se tedy setkáváme spíše u pozdních odrůd, které jsou pak vidět v květinářstvích na každém kroku. Co těmto rostlinám dopřát, aby kvetly co nejbohatěji, jaké odrůd vybrat a kam je vůbec vysadit?
Pokud se koncem léta nebo začátkem podzimu vydáte do květinářství, zaujme vás neskutečně pestrá nabídka různých odrůd chryzantém. Problém je v tom, že se o odrůdě téměř nic nedozvíte, obchodníky zajímá hlavně barva květů. Ta se pohybuje od čistě bílé po krémovou přes žlutou, oranžovou, růžovou, karmínovou až cihlově hnědou.
Dokonce už není utopie ani chryzantéma s modrým květem. Modrá barva je u některých druhů rostlin zvláště problematická, šlechtitelé se o ni snaží mnohdy i několik staletí nebo desetiletí. V případě modré chryzantémy se poštěstilo v roce 2017 v Japonsku. Pokud jste ale do té doby na modrokvětou „odrůdu“ měli i přesto štěstí a v obchodě ji zahlédli, věřte, že se jednalo pouze o dobarvenou rostlinu. S těmito poněkud nešťastnými technikami změny barvy květů se běžně setkáte u růží, vřesů nebo dokonce orchidejí.
S jakými řadami chryzantém se můžete setkat na českém trhu?
Jednotlivé řady se od těch ostatních odlišují mnohdy jen drobnými detaily, které se týkají například tvarem okvětních plátků. Většina šlechtitelů se snaží produkovat odrůdy s kompaktním růstem, bohatou násadou květů a dlouhou dobou kvetení. Květiny určené k řezu ovšem mívají zcela odlišný charakter, zde je třeba vypěstovat takové rostliny, které vytvoří dlouhý průběžný stonek. V tomto případě jsou oblíbené i velkokvěté kultivary, zatímco u hrnkovaných rostlin stále ještě na plné čáře vítězí drobnokvěté odrůdy.
- Gigi – kompaktně rostoucí řada chryzantém s velkým množstvím menších plných květů, rostlina má plošně kulovitý tvar
- Angela – polokulovité plné květy v sytých barvách, vhodné pro pěstování v menších nádobách
- Ursula – polokulovité květy se zašpičatělými okvětními plátky, pěstování v malých a středně velkých nádobách
- Danielle – řada chryzantém s menšími pestrobarevnými květy
- Morgan – polokulovité plné květy v tradičních podzimních barvách
- Chelsey – rostliny vytváří velké množství hustě plných květů, které zakrývají celou rostlinu
- Pamplona Jogger – středně velké plné květy v zářivých barvách
- Cheryl – kultivary s dekorativními květy s dlouhou trvanlivostí
- Barcelona Jogger – plné květy ve výrazných barvách, rostliny jsou kompaktní a polokulovité, květy je takřka zakrývají
Jakou odrůdu vybrat?
Ve většině českých obchodů bohužel ani nezjistíte, jakou odrůdu chryzantémy si ponesete domů, proto není dobré se na určité odrůdy upínat.
Pokud jste se rozhodli pro pěstování v nádobách, lze všeobecně doporučit chryzantémy mnohokvěté ze skupiny Multiflora. Pro ně je typická bohatá násada květů. Ty celou rostlinu celou v době květu zakryjí, takže se těšíte výhradně z krásy květů. Mají typický kulovitý charakter a kompaktní růst.
Jen se nenechte zmást touto kompaktností. Pokud si rostlinu na konci podzimu vysadíte na zahradu a ta zimu přežije, už další podzim vás možná překvapí svým zcela jiným vzhledem. Z původně nízké chryzantémy, která dosahovala výšky sotva 40 cm může být najednou rostlina vyšší než jeden metr. Přesto dodá zahradě nevšední kouzlo, protože kvete opravdu dlouho. První mrazy ovšem budou nemilosrdné i k chryzantémám.
Co udělat, aby chryzantéma zakořenila na zahradě?
Na trhu dostupné chryzantémy jsou pěstovány a následně i nabízeny jako rostliny hrnkové. Jakmile ale svou práci odvedou a vy se s nimi budete chtít rozloučit, můžete jim dát druhou šanci na zahradě. Rostlinu je ale nutné výrazně zredukovat, výhony zkraťte až o dvě třetiny, narušte kořenový bal a ten vysaďte do dobře propustné na živiny bohaté půdy. Rostlina by měla stihnout do zimy ještě zakořenit, proto by výsadba měla proběhnout přibližně koncem října nebo začátkem listopadu v závislosti na počasí.
Publikováno: 24. 8. 2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová