Listy ze stromů už opadaly, ty, co tam náhodou ještě zůstaly, hrají všemi barvami. Ani se nenadějeme a místo podzimu venku začne panovat paní Zima a cesty, silnice i zahrady zahalí sněhová pokrývka. Nejvyšší čas využít to, co jsme sklidili, třeba na podporu imunity, která teď dostává zabrat.
Na podzim většina z nás bojuje s bacily
Sychravé počasí, kdy se neustále mění teploty a to, že přecházíme z vyhřátých prostor do zimy a naopak, dává naší imunitě pořádně zabrat. Přitom je to právě ona, kdo by nás měl před útokem virů a bacilů ochránit. Aby to ale dokázala, musíme se o ni starat a posilovat ji.
Co je to imunita?
Imunita je schopnost organismu bránit se proti cizorodým látkám, které se do něj snaží proniknout z vnějšího prostředí, nebo jsou v něm již přítomny. Pomáhá nám tak odolávat nemocem, různým látkám, a dokonce i stresu. Můžeme ji dělit na vrozenou imunitu, se kterou se už narodíme, a získanou, která se formuje po celý náš život.
Jak imunitu posílit?
Aby imunita odolala útoku cizorodých látek a vyvolala odpovídající reakci, tedy imunitní odpověď, je třeba ji pravidelně posilovat. To platí jak u dospělých, tak dětí. Jak tedy na posílení imunity u dětí i jejich rodičů a prarodičů?
- Otužujte se. Choďte na procházky za každého počasí, nepřehánějte to s vrstvením oblečení, doma větrejte a nepřetápějte.
- Dodržujte pitný režim.
- Pohlídejte si příjem vitamínů a minerálů. Když nevykryjete potřebu stravou, vsaďte na multivitaminy a vitamíny na imunitu z lékárny. Mezi doplňky stravy na imunitu najdete i vitamíny na imunitu pro děti jako třeba Marťánci, Rakytníček atd.
- Snažte se vyhýbat stresu.
- Dopřejte si dostatek spánku.
- Užívejte probiotika, tedy tělu prospěšné živé bakterie mléčného kvašení jako laktobacily a bifibakterie.
Využijte poklady ze zahrádky
Zdravá výživa je základ pro správné fungování imunitního systému. Právě ze stravy totiž získáváme vitamíny a minerály, bez kterých se naše tělo neobejde. A proč hned běhat do obchodu, když určitě máte sezónní ovoce, zeleninu i bylinky na zahrádce? Navíc díky nim hravě posílíte i imunitu u dětí.
- Zdrojem vitamínu A jsou nejen játra a mléčné výrobky, ale i mrkev, petržel, rajčata, meruňky, špenát atd.
- Mezi zdroje vitamínu B patří sýry, maso, luštěniny, ořechy, kvasnice, brambory, fazole, česnek, řeřicha, avokádo apod.
- Hlavními zdroji vitamínu C jsou ovoce a zelenina, mezi ty nejbohatší patří černý rybíz, kiwi, citrusy, papája, papriky, květák a rakytník, vitamín C ale najdeme i v jahodách, křenu, květáku, brokolici a dalších.
- Přímým zdrojem vitamínu D jsou tučné mořské ryby, vejce, mléčné výrobky a některé houby.
- Vitamín E obsahují oříšky, sója, pšeničné klíčky, rostlinné oleje, mléko, maso, paprika, kukuřice, rajče a avokádo.
- Vitamín K najdeme v zelené listové zelenině (kapusta, zelí, špenát, brokolice, listový salát), cereáliích, rostlinných olejích a třeba i v sójových bobech.
Víte, že si z toho, co sklidíte na zahrádce, můžete připravit jídlo na imunitu? Co takhle smoothie z listového špenátu, rukoly, papriky, brokolice a řapíkatého celeru ochucené šťávou z půlky limety a lžící medu? Mezi další recepty na imunitu patří i drožďová pomazánka, na kterou potřebujete kostku droždí, 1 cibuli, 2 vejce, 2 lžíce mléka, bylinky dle chuti, trochu soli a pepře, nebo třeba řeřichový salát s mangem, avokádem, baby špenátem a hrstí vlašských ořechů.
Publikováno: 27. 11. 2021, Autor: | autor: Komerční prezentace | zdroj: drožďová pomazánka, smoothie, vitaminy na zahradě