reklama

Zima je sezonou sladkých pomerančů

Bojíte se, že si nezvládnete vypěstovat vlastní pomeranče, které tolik milujete pro jejich vůni a chuť? Stačí je respektovat, dopřát jim, co potřebují a brzy se dočkáte vlastní sklizně. Poradíme, jak na to!

i (Zdroj: shutterstock.com)
Zima je sezonou sladkých pomerančů

Jak se dočkat vlastní sklizně

Světlá zimní zahrada nebo temperovaný skleník může být pro pomerančovníky stejně vhodným prostředím jako jejich domovina. Aby se vašim rostlinám dobře dařilo, bude to potřebovat i speciální péči.

Během vegetačního klidu, který trvá od listopadu do února, je umístíme do místnosti s teplotami od 0–10 °C, kde budeme svítit, protože nedostatek světla jim nesvědčí. V únoru se začnou na větvích objevovat první listy, ale také poupata a nové výhony. V tuto dobu zvýšíme teplotu na 16 °C. Pro růst plodů je pak ideální teplota mezi 20–25 °C.

Během jara a léta hnojíme jednou týdně hnojivem na citrusy, ideálně s přídavkem železa proti žloutnutí listů. Také často zaléváme. V době vegetačního klidu pouze hlídáme, aby substrát zcela nevyschl.

Zima je sezonou sladkých pomerančů
i (Zdroj: shutterstock.com)
Zima je sezonou sladkých pomerančů

Více tepla znamená i více světla

Pro pěstování pomerančů v zimním období platí velmi jednoduché pravidlo: Čím teplejší stanoviště rostlinám poskytnete, tím více světla na něm budou rostliny potřebovat. Máte-li pocit, že jste nedopřáli pomerančům dostatek světla, snižte raději teplotu, aby rostliny nevytvářely zbytečně dlouhé, slabé a nestabilní výhony.

Přesazujte až na jaře

Pro přesazování citrusů je nejlepším obdobím březen a duben. Přistupte k němu, když kořeny zcela prokoření půdu uvnitř květináče. Přesazujte vždy do květináče o cca 3 až 5 cm většího v průměru. Není třeba kupovat speciální substrát na citroníky, který je dost drahý. Postačí, když využijete dostatečně kvalitní půdu pro nekvetoucí rostliny a promícháte ji s kousky keramzitu v poměru 2 : 1.

 

Publikováno: 16. 12. 2021, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová