Jestli se vám podaří vyhnout covidu, určitě vás v zimě nemine nachlazení s pořádnou rýmou a kašlem. Jsou to nemoci, které se dají dobře zvládnout s pomocí bylinek. Na které se zaměřit?
Na nachlazení se odpradávna využívá dvanáctero bylin. Jedná se o diviznu, pampelišku, levanduli, rýmovník, černý bez, řepík, šalvěj, rozmarýn, šišák, tymián, heřmánek a rakytník.
Začněme u rakytníku řešetlákového, který je znám jako zásobárna vitaminu C a A. Rovněž jeho organické kyseliny mají značné biostimulační účinky a právě díky těmto složkám rakytník podporuje náš imunitní systém. Rakytník se vyplatí užívat nejen při nachlazení a rýmě, ale také při chřipce, angíně a nejrůznějších virózách. Rakytník navíc zajišťuje také povzbuzující činnost jater a plic a je vynikajícím prostředkem pro očistu organismu od toxických zplodin. Užívat můžete plody i šťávu.
Rýmovník (Plectranthus) rostlinu z rodu Plectranthus si můžete pěstovat celoročně doma za oknem jako pokojovou rostlinu. Již sám vzhled rostliny napovídá, že patří do čeledi hluchavkovitých. Dužnaté listy rýmovníku po rozemnutí výrazně voní po mátě, meduňce a kafru, a tak mnohdy postačí je rozdrtit a přičichnout si a zbaví vás rýmy. Blahodárné účinky této rostliny při rýmě a nachlazení jsou prokázané. Takže máte-li rýmovník doma, stačí při rýmě sáhnout po jeho aromatických listech.
V žádné domácí lékárničce by neměla chybět ani tinktura z řepíku lékařského (Agrimonia eupatoria). Řepík lékařský je bylina se silnými protizánětlivými účinky. Tinktura z něj je velmi účinná při rýmě, kašli a bronchitidě. Při těchto potížích se denně kloktá. Řepík můžete také popíjet ve formě čaje anebo si dopřát bylinnou směs velmi účinnou při chrapotu smíchanou z řepíku, měsíčku, šalvěje, slézu a tymiánu.
Pokud jste byli na jaře dostatečně pilní a připravili jste si na zimu dostatek pampeliškového medu, můžete jej právě při nachlazení a rýmě skvěle využít. Na léčbu kašle a nachlazení se využívá odedávna.
Máte-li k dispozici levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia), ať už sušenou, nebo čerstvou, využijte silný odvar nebo tinkturu z ní připravenou k inhalacím nebo ke kloktání. Pro účely léčby katarů cest dýchacích a bronchitidy je to ideální bylinný přípravek. Levandule je osvědčenou bylinou, která pomáhá i při astmatu.
V lidovém léčitelství má významnou úlohu a respekt také černý bez (Sambucus nigra). Máte-li jej nasušený, uvařte si z jeho květů čaj, který vám při respiračních onemocněních zcela jistě uleví. Dokáže nejen stimulovat pocení, ale také snižovat teplotu a uvolňuje dýchací cesty od usazeného sekretu. Ve formě čaje jej můžete kombinovat například s lipovým květem nebo hluchavkovým květem, případně s podbělem nebo diviznou.
Divizna (Verbascum) i sama o sobě dokáže zbavovat organismus kašle i bronchitidy. Konkrétně to dokážou odvary z některých druhů divizny, například z divizny velkokvěté, divizny malokvěté a divizny sápovité. Stejné druhy se uplatní i při léčbě astmatu.
Výrazné dezinfekční účinky má také rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis). Proto se využívá při inhalacích, aby působil proti nachlazení a počínající rýmě.
Kromě tymiánu se za účinné přírodní antibiotikum počítá také šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis). Je rovněž zařazen do čeledi hluchavkovitých. Kvůli svým antibiotikálním účinkům je vhodný jako prevence proti chorobám z nachlazení.
Zapomenout nesmíme ani na heřmánek pravý (Matricaria chamomilla). Ten dokáže zklidnit nejen žaludek, ale také rýmu a kašel. Pravidelné užívání heřmánkového čaje vás těchto potíží rychle zbaví. Lidové léčitelství s ním počítá i při kašli a chrapotu, neboť působí dezinfekčně.
Protizánětlivé účinky jsou pro kázány i u šalvěje lékařské (Salvia officinalis). Při potížích jako jsou bolest v krku a kašel se doporučuje kloktat odvar nebo tinkturu z šalvěje. Její skvělé účinky jsou dávno prokázány. Kromě nachlazení zlepšuje především odkašlávání.
Publikováno: 7. 1. 2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová