Skromná a nenáročná rostlina je vhodná i do stinných místností. Bohaté olistění a elegantní vzhled ji předurčují k zútulnění strohých moderních bytů. Jen slunce nemá ráda…
Ledviníky (Nephrolepis) počítáme mezi kapradiny a mají hned několik odrůd: Nephrolepis exaltata whitmanii, Nephrolepis exaltata Bostoniensis, Nephrolepis exaltata Fluffy Ruffles a Nephrolepis cordifolia. Pro všechny odrůdy jsou typické roztřepené či vícetvaré sytě zelené listy. Při dobrých podmínkách rostliny dosahují velikosti od 45 do 75 cm.
Nenáročná pokojovka
I když má ledviník svůj původ v tropech, daří se mu i v našich podmínkách celkem dobře. Je to velmi skromná rostlina, odolná vůči chorobám a celkem nenáročná na vzdušnou vlhkost. Další jeho výhodou je, že se dá úspěšně pěstovat v teplejších místnostech. Daří se mu na světlejších místech, ale zvládne i polostín. Ve vegetačním období můžeme ledviníkům dopřávat rosení listů. Nikdy však na ně nepoužíváme lesk na listy. Zaprášené rostliny můžeme osprchovat, to jim jen prospěje.
Pozor na slunce
Neměl by být vystavován průvanu a přímým slunečním paprskům. Nehodí se pro něj ani příliš suché ovzduší a málo větrané hodně vytápěné místnosti. Při pobytu v takových prostorách mu rychle vadnou a následně usychají listy.
Jak pěstovat?
Místnosti s teplotami mezi 15–20 °C jsou ideální pro přezimování ledviníků. V tomto období ubíráme z obvyklé zálivky, zvlášť jsou-li rostliny pěstovány v chladných prostorách. Na zimu přerušíme také přihnojování.
V době vegetace vyžaduje ledviník pravidelnou zálivku. Ideálně takovou, která zajistí, že kořenový bal bude neustále stejnoměrně vlhký, ne však přemokřený. Rostlinu zaléváme vlažnou vodou bez obsahu vápníku. Do zálivky můžeme 1x za 14 dní přidat tekuté hnojivo.
Zatímco mladší rostliny by se měly přesazovat každoročně, starší rostliny postačí přesadit vždy jednou za dva roky. Přesazujeme časně z jara. Ideální je zemina složená z písku, rašeliny a hrubé listovky v poměru 1 : 1 : 1. Pro přesazování používáme nádoby vždy jen o něco málo větší, než byly ty předchozí. Vhodné jsou například nízké květináče nebo misky s vrstvou drenáže na dně nádoby. Ledviníky se dají množit i z výtrusů, je to však zbytečně zdlouhavé, a tak je množíme častěji odnožemi, které se na rostlinách objevují již časně zjara.
Publikováno: 13. 1. 2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová